Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-27 09:39
nc / Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) / vaticannews.va

Wielka Brytania: rząd zamyka miejsca kultu

W związku z pandemią koronawirusa w Wielkiej Brytanii zamknięto wszelkie miejsca publicznego użytku, w tym również miejsca kultu. Otwarte są jedynie sklepy z żywnością i apteki.

Katedra św. Jana Chrzciciela
Autor/źródło: Elliott Brown / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0

„Zostań w domu. Chroń Służbę Zdrowia. Ratuj Życie” brzmi odezwa kierowana do Brytyjczyków, którą wyświetla nawet Google.

Od wtorku aż do odwołania jedyną możliwością „otwarcia” kościoła w Wielkiej Brytanii jest przekaz online. Narodowa kwarantanna obowiązuje przez kolejne trzy tygodnie. W tym czasie, w kościołach nie będą udzielane sakramenty chrztu i małżeństwa, ale księża będą odprawiali Msze, w tym również Msze pogrzebowe. Jak podkreśla Konferencja Episkopatu Anglii i Walii: wszyscy księża kontynuują odprawianie Mszy, które często są transmitowane, wielu nie traci kontaktu ze swoimi parafianami, udzielając duchowego wsparcia poprzez rozmowę telefoniczną czy nawet emailem.


Brytyjskie media katolickie na bieżąco aktualizują listę kościołów, które transmitują Msze i każdą inną liturgię, która jest w nich sprawowana. „Św. Paweł wzywał nas, abyśmy byli dobrymi obywatelami. I dzisiaj musimy nimi być, bo mamy do odegrania ważną rolę w obronie najsłabszych, wspierając służbę zdrowia w ochronie ludzkiego życia, które jest tak cenne w oczach Boga” – powiedział prymas Anglii.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Wielka Brytania, epidemia, zamykanie kościołów, koronawirus