Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-05 08:46
AC / PAP

Większość centrów nauki w Polsce ponownie się otwiera

Dzięki poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią, do pracy wraca część największych centrów nauki w Polsce. Czynne są już np. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i gdańskie Hevelianum. Od soboty można będzie zwiedzać stołeczne Centrum Nauki Kopernik.

Autor/źródło: PAP

Od 1 lutego mogą być otwarte dla publiczności muzea i galerie sztuki przy zachowaniu reżimu sanitarnego - wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w Dzienniku Ustaw. Placówki te mogą rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym, uwzględniającym 1 osobę na 15 m kw.

W związku z tym do pracy wracają również centra nauki. Większość tego typu placówek ogłosiła, że odwiedzający muszą mieć zakryte nos i usta, zachować dystans społeczny, a przed wejściem w przestrzeń ekspozycyjną powinni zdezynfekować dłonie.

Swoją działalność wznowiło już np. gdańskie Hevelianum. Funkcjonują tam już wszystkie wystawy - „Dookoła Świata", „Łamigłówka", „Z Energią!", „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk", „Hevelianum bez Barier" oraz „Zabawy z Historią". Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw dla najmłodszych oraz zwiedzanie Laboratorium Ruchu z edukatorem.

Czynny jest także Geopark Kielce. Ponownie można zwiedzać w nim wystawy stałe i czasowe. Wejścia w przestrzeń ekspozycyjną odbywać się będą od wtorku do piątku, o pełnych godzinach.

Uruchomione zostało też toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W budynkach w budynkach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji może przebywać nie więcej niż 25 proc. zwiedzających, którzy mogli korzystać z oferty przed stanem epidemii.

5 lutego otwierają się z kolei wystawy gdyńskiego Centrum Nauki Experyment!. Na podstawie rekomendacji wirusologa część stanowisk zostało wyłączonych z ekspozycji. Mimo że centrum otwiera swoje podwoje, to wciąż działa online: w poniedziałek rozpocznie się cykl zajęć WEŹ TO NA WARSZTAT, a w sprzedaży są również walentynkowe Naukowe Love BOX-y, których zawartość można odkryć w domu.

Od soboty 6 lutego zwiedzać będzie można Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla zwiedzających zostały przygotowane nowe eksponaty. Goście centrum będa mogli samodzielne uruchomić lawinę i stworzyć własną, barwną iluminację. Będzie można też obejrzeć szron pod mikroskopem i skonstruować pętlę z rozpędzonego do 25 km/h sznurka. Centrum poleca wystawę czasową "Rowery". Z powodu pandemii Planetarium w CNK pozostanie nieczynne dla zwiedzających. Centrum zachęca jednak do uczestniczenia w coniedzielnych wieczornych pokazach nieba online. Laboratoria, które również nie prowadzą swojej tradycyjnej działalności, przygotowały natomiast interaktywne wirtualne zajęcia dla szkół.

Obsługa Kopernika zapewnia, że wszystkie eksponaty i powierzchnie często dotykane pokryte są specjalną powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i grzybami. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczna klasyczna dezynfekcja po każdym dotknięciu.

Jednym z najpóźniej otwartych ośrodków edukacyjnych - od soboty 13 lutego - będzie łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1. W weekend otwarcia przewidziano tam wspólne spacery po wystawie "Przetwarzanie energii".

Nie wszystkie centra nauki podały informacje, kiedy będą gotowe na powrót gości. Nie wiadomo jeszcze np., kiedy otworzy się Wrocławskie Hydropolis czy Poznańskie Laboratorium Wyobraźni.

źródło: lt/ kd/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-04 15:44:30
miniaturka

Węgry na drodze do zakazania aborcji eugenicznej?

Na Węgrzech rozgorzała dyskusja na temat zgodności aborcji eugenicznej z konstytucją tego kraju, która „gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia od momentu poczęcia”.
2021-02-04 16:11:01
miniaturka

Rusza cykl edukacyjny „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”

Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy pod hasłem „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”.
2021-02-04 16:37:56
miniaturka

Ks. Paweł Trajewski pracownikiem Sekretariatu Stanu.

Ks. Paweł Trajewski został nowym pracownikiem Stolicy Apostolskiej
2021-02-05 10:10:35
miniaturka

Formalne zniesienie Indeksu Ksiąg Zakazanych nie było żadną rewolucją. Dlaczego?

Indeks Ksiąg Zakazanych istniał w Kościele katolickim ponad cztery wieki. Kongregacja Nauki Wiary zniosła go formalnie 14 czerwca 1966. Jednocześnie zaznaczono, że obowiązuje jego wymiar moralny, tzn. wezwanie wiernych, by w sumieniu wystrzegali się czytania książek, których treść może zagrażać wierze.
2021-02-05 10:53:34
miniaturka

Kościół w Hiszpanii stracił prawie 5 tys. osób zakonnych w minionych latach!

W ciągu ostatnich czterech lat Kościół w Hiszpanii stracił prawie 5 tys. osób zakonnych, czyli średnio ok. 1,2 tys. rocznie. Zdecydowana większość to wyniki zgonów w ostatnim czasie, przede wszystkim z powodu COVID-19, ale także wskutek podeszłego wieku wielu zakonników i zakonnic.
2021-02-05 11:52:30
miniaturka

Bp Voderholzer: niemiecka „Droga Synodalna” nosi znamiona „autorytatywnego despotyzmu”

W wysłanym dwa dni temu liście otwartym biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony krytycznie odniósł się do formatu konferencji online niemieckiej Drogi Synodalnej