Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-07 12:19
mk / PAP

Większe dostawy szczepionek już niebawem?

Rząd podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostaw szczepionek na koronawirusa jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Logistycznie Polska jest przygotowana na szczepienie 3-4 mln osób miesięcznie, do środowego popołudnia zaszczepiono ponad 153 tys. osób – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Autor/źródło: PAP

Müller stwierdził w czwartek rano w Polskim Radiu 24, że Polska jest logistycznie przygotowana na szczepienie 3-4 mln osób miesięcznie, ale – jak mówił – tutaj wąskim gardłem są przede wszystkim dostawy szczepionek od producentów.

„Liczymy, że te dostawy mogą się zwiększyć i o to zabiegamy (...) w kolejnym kwartale te dostawy powinny być na zdecydowanie wyższym poziomie i liczymy na to, że faktycznie wtedy ten poziom wyszczepienia będzie dużo większy” – powiedział rzecznik rządu.

„Natomiast rząd podejmuje też działania w zakresie możliwego zwiększenia dostaw jeszcze w pierwszym kwartale, natomiast siłą rzeczy na tym etapie jeszcze nie mamy potwierdzonych takich dodatkowych dostaw” – dodał Müller.

Przekazał, że do środowego popołudnia zostało zaszczepionych w Polsce ponad 153 tys. osób.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia 2020 roku. Szczepionkę konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty, podaje się domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępie 3-4 tygodni.

Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy 0, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Jak zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia grupy I, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia.

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punktach szczepień.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-07 10:50:09
miniaturka

Najpierw pioruny, potem kolędy? Internet nie zapomniał o występie Barbary Kurdej-Szatan

Internauci wciąż dyskutują nad istotą śpiewania kolęd po tym, jak Barbara Kurdej-Szatan zdecydowała się na kolędowanie w sanktuarium. Przypomnijmy, że koncert był emitowany w Polsacie. Tuż po nim internauci zaczęli wypominać artystce, że wcześniej wspierała Strajk Kobiet.
2021-01-07 11:06:18
miniaturka

Zamieszki w Waszyngtonie: czy amerykańska demokracja to zniesie?

Zamieszki wywołane przez zwolenników Donalda Trumpa nie mogących się pogodzić z jego przegraną w wyborach prezydenckich przejdą z pewnością do historii jako jeden z czarnych dni amerykańskiej demokracji
2021-01-07 11:10:45
miniaturka

Enea Operator zmodernizowała GPZ Poznań-Główna i rozdzielnię napięcia w GPZ Cytadela

Enea Operator przeprowadziła modernizację rozdzielni średniego napięcia (SN) w GPZ Cytadela i przebudowę stacji GPZ Poznań-Główna. Koszt wykonanych prac to około 18,6 mln zł. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach programu „Poznań 2030”.
2021-01-07 12:56:51
miniaturka

Dzisiaj do godz. 16 powinna zapaść decyzja ETPC w sprawie życia lub śmierci Polaka

Brytyjski sąd zgodził się, by zaprzestać podawania wody i pożywienia Polakowi, przebywającemu w szpitalu w Plymouth. Sprawa jest rozpatrywana przez Trybunał w Strasburgu.
2021-01-07 13:24:58
miniaturka

Im bogatsze społeczeństwo, tym bardziej okrutne względem dzieci niepełnosprawnych

Badania opublikowane w European Journal of Human Genetics pokazują, że problem aborcji dzieci z wadami genetycznymi narasta w całej Europie. Paradoksalnie, im bogatsze społeczeństwo, tym mniej chętne do opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami
2021-01-07 14:21:32
miniaturka

Holy graffiti - inicjały Trzech Króli na drzwiach angielskich domów

Popularny w Polsce zwyczaj był – jak się okazuje – zupełnie nieznany na Wyspach Brytyjskich. Pojawił się tam rok temu, a teraz, w dobie pandemii, stał się hitem.