Większe dostawy szczepionek już niebawem?

Rząd podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostaw szczepionek na koronawirusa jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Logistycznie Polska jest przygotowana na szczepienie 3-4 mln osób miesięcznie, do środowego popołudnia zaszczepiono ponad 153 tys. osób – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller stwierdził w czwartek rano w Polskim Radiu 24, że Polska jest logistycznie przygotowana na szczepienie 3-4 mln osób miesięcznie, ale – jak mówił – tutaj wąskim gardłem są przede wszystkim dostawy szczepionek od producentów.

„Liczymy, że te dostawy mogą się zwiększyć i o to zabiegamy (...) w kolejnym kwartale te dostawy powinny być na zdecydowanie wyższym poziomie i liczymy na to, że faktycznie wtedy ten poziom wyszczepienia będzie dużo większy” – powiedział rzecznik rządu.

„Natomiast rząd podejmuje też działania w zakresie możliwego zwiększenia dostaw jeszcze w pierwszym kwartale, natomiast siłą rzeczy na tym etapie jeszcze nie mamy potwierdzonych takich dodatkowych dostaw” – dodał Müller.

Przekazał, że do środowego popołudnia zostało zaszczepionych w Polsce ponad 153 tys. osób.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia 2020 roku. Szczepionkę konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty, podaje się domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępie 3-4 tygodni.

Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy 0, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Jak zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia grupy I, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia.

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punktach szczepień.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama