Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-19 14:02
nc / KAI

Wiedeń: Jan Paweł II wskazał Kościołowi drogę w trzecie tysiąclecie

Mówił o tym w kazaniu podczas Mszy św. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu o. Maximilian Heim. Opat cystersów z Heiligenkreuz przewodniczył liturgii w 100. rocznicę urodzin papieża Wojtyły. Na ołtarzu wystawiono relikwie św. Jana Pawła II.

ojciec opat Maximilian Heim
Autor/źródło: P. Dr. Karl Wallner - Abbey of Heiligenkreuz in Austria / commons.wikimedia.org / GFDL

Opat Heim na wstępie kazania przypomniał profetyczny wiersz Juliusza Słowackiego „Słowiański Papież” z 1848 roku: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon. Dla słowiańskiego oto papieża otworzył tron…”. Zwrócił też uwagę na trzy stwierdzenia Jana Pawła II, które jednocześnie mogą stanowić program tego 26-letniego pontyfikatu: przede wszystkim są to słowa z pierwszego wystąpienia tuż po wyborze w 1978 roku, gdy Jan Paweł II zaapelował: „Nie lękajcie się., otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”. "Te słowa miały proroczą wartość, uznać je można za fundament koncepcji nowego ładu światowego", powiedział kaznodzieja.

Jako „drugi filar” wymienił łacińskie słowa „Totus Tuus” (Cały Twój), które Karol Wojtyła umieścił w swoim herbie biskupim i papieskim. Wskazywały na głębokie zawierzenie Matce Bożej w życiu i posłudze Jana Pawła II.

O politycznej sile tego pontyfikatu świadczy – według opata austriackich cystersów – trzeci element, a mianowicie słowa wypowiedziane w czerwcu 1979 roku w Warszawie podczas pierwszej podróży do ojczyzny: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” O. Heim podkreślił, że tymi słowami Jan Paweł II niewątpliwie przyczynił się do upadku „żelaznej kurtyny” i komunizmu. Te słowa stanowiły grunt do „politycznego trzęsienia ziemi”, jakie skutkowało przemianami w 1989 roku.

Koncelebransami Mszy św. byli wikariusz biskupi ks. Dariusz Schutzki oraz proboszcz wiedeńskiej katedry, ks. prałat Toni Faber. Na zakończenie Mszy św. o. Heim pobłogosławił wiernych relikwiami Jana Pawła II.

Ze względu na przepisy obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa, planowana od dawna uroczysta jubileuszowa Msza św. była sprawowana w znacznie mniejszym gronie. Wprowadzone w ostatnich dniach złagodzenie przepisów pozwoliły na udział 300 osób. Obecni byli przedstawiciele Ambasady RP w Wiedniu z amb. Jolantą Różą Kozłowską, a także przedstawiciele dyplomatyczni z Chile, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Słowacji oraz Czech.

Msza św. w jęz. niemieckim z modlitwami wiernych w kilku językach była transmitowana na żywo przez wiedeńskie Radio Klassik, które św. Janowi Pawłowi II poświęciło większość swoich audycji tego dnia, a także przez polskojęzyczne Radio Droga.

Papież Jan Paweł II trzykrotnie odwiedzał Wiedeń: w 1983, 1988 i 1998 roku. W katedrze św. Szczepana sprawował Mszę św. 12 września 1983 r. dla członków apostolstwa świeckich, a 23 czerwca 1988 nieszpory.

W czasie każdej z tych wizyt znajdował czas na osobistą modlitwę w katedrze św. Szczepana, w tamtejszej kaplicy św. Eligiusza, w której wystawiony jest Najświętszy Sakrament. U wejścia do tej kaplicy umieszczony jest pamiątkowy portret Jana Pawła II. Mimo iż nie opatrzono go żadnym podpisem, każdego dnia przed portretem płonie morze świec zapalanych przez przybywających do katedry wiernych z całego świata.


ts (KAI) / Wiedeń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-19 13:17:27
miniaturka

Francja: biskupi oczekują na decyzje władz w sprawie otwarcia miejsc kultu dla wiernych

Biskupi francuscy z uznaniem przyjęli orzeczenie najwyższego trybunału administracyjnego – Rady Stanu, nakazujące rządowi zniesienie „ogólnego i bezwzględnego zakazu” gromadzenia się w miejscach kultu oraz wydanie w jego miejsce środków ściśle proporcjonalnych do zagrożeń dla zdrowia.
2020-05-19 13:22:19
miniaturka

Afryka: Polscy misjonarze pozostali pomimo pandemii, teraz potrzebują wsparcia

W związku z obecną sytuacją z Afryki wycofali się pracownicy wszystkich większych zagranicznych organizacji pomocowych. Pozostali na miejscu polscy misjonarze.
2020-05-19 13:40:01
miniaturka

Austria: duchowy „bukiet urodzinowy” dla św. Jana Pawła II

Duchowy „bukiet urodzinowy” w postaci Mszy świętych przygotowały papieżowi Janowi Pawłowi II na 100. urodziny Wspólnota Modlitewna św. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu oraz Stowarzyszenie im. Jana Pawła II w Austrii.
2020-05-19 14:42:43
miniaturka

Lwów: obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

– To on z wielką miłością spoglądał w naszą stronę, wyciągając w ku nam swoje dłonie i błogosławiąc codzienność naszego trwania w wierze – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, który wieczorem 18 maja przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.
2020-05-19 14:59:09
miniaturka

Bp Stanula: entuzjazm nas nie opuszczał

Publikujemy osobiste wspomnienia z pracy misyjnej o. bp. Czesława Stanuli CSsR, posługującego w Argentynie i Brazylii. Misjonarz niedawno odszedł do Pana.
2020-05-19 15:05:59
miniaturka
play

Świadectwo księdza z pokolenia św.Jana Pawła II

Zapraszam do wysłuchania mojego świadectwa w ramach akcji #ThankYouJohnPaul2.