Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-21 10:54
MG / PAP

Więcej kroków dziennie może oznaczać dłuższe życie

Badanie z udziałem kilkunastu tysięcy starszych kobiet pokazało, że warto regularnie chodzić. Dodatkowe kroki, nawet w wielu krótkich sesjach znacząco ograniczają ryzyko zgonu w danym czasie.

Autor/źródło: Linh Pham / Unsplash.com

American Heart Association zaleca dorosłym osobom minimum 150 min. umiarkowanego lub 75 min. intensywnego wysiłku tygodniowo.


Jak zwracają uwagę naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill (USA), chodzenie to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na poprawę sprawności i zdrowia.


Dzisiaj można nawet z łatwością liczyć kroki z pomocą odpowiednich aplikacji i gadżetów.


Badacze porównali więc wpływ na zdrowie kroków pokonywanych w dłuższych nieprzerwanych okresach (od 10 minut) oraz krótkich okazjonalnych epizodach, np. na drodze z samochodu do domu.


„Technologiczny postęp z ostatnich dekad pozwolił naukowcom mierzyć krótkie okresy ruchu. W przeszłości byliśmy ograniczeni do mierzenia aktywności, którą ludzie musieli sobie przypominać i podawać w ankietach. Coraz więcej badań prowadzonych z pomocą noszonych przy ciele urządzeń wskazuje, że jakikolwiek ruch jest lepszy niż siedzenie” - mówi dr Christopher C. Moore, jeden z autorów badania.


Naukowcy obserwowali związane z chodzeniem zwyczaje prawie 17 tys. kobiet w wieku średnio 72 lat, głównie rasy białej.


Według analizy, w porównaniu do niechodzenia w ogóle, przejście 1000 kroków dziennie oznaczało 28 proc. mniejsze ryzyko zgonu w czasie trwających średnio 6 lat obserwacji.


Kobiety, które codziennie w nieprzerwanych sesjach pokonywały co najmniej 2 tys. kroków, były o 32 proc. mniej zagrożone śmiercią.


Jednocześnie, niezależnie od tego, ile kroków ochotniczki pokonywały w długich, nieprzerwanych spacerach, krótkie sesje chodzenia także wyraźnie zmniejszały ryzyko zgonu.


Wpływ krótkich sesji przestawał dalej zmniejszać ryzyko po przejściu w nich 4500 kroków.


„Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że wpływ chodzenia jest istotny nawet przypadku kobiet, które nie podejmują się pokonywania dłuższych dystansów za jednym razem. Pokonanie 2 tys. kroków lub więcej w czasie krótkich epizodów wiązało się z dalszymi korzyściami dla długości życia” - opowiada dr Moore.


„Starsze osoby muszą mierzyć się z wieloma barierami przeszkadzającymi im w uczestniczeniu w zorganizowanych zajęciach ruchowych, więc dla niektórych bardziej wygodne i przyjemne może być zwiększenie czasu przeznaczanego na spacery - np. przez parkowanie samochodu trochę dalej od celu, czy wykonywanie prac domowych lub ogrodowych” - podkreśla badacz.


Naukowcy zwracają uwagę, że potrzeba dalszych badań sprawdzających, czy chodzenie ma podobne skutki w przypadku mężczyzn, młodszych kobiet i ludzi z różnych grup etnicznych.


Publikację na ten temat można znaleźć pod adresem: https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/208199 (PAP)


Autor: Marek Matacz

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-21 11:01:28
miniaturka

„W okresie wielkanocnym Komunię Świętą przyjąć...” Ten czas powoli się kończy!

Okres wielkanocny trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Komunię wielkanocną można jednak przyjmować w Polsce, decyzją KEP, do Niedzieli Trójcy Świętej. Obostrzenia są luzowane, szczepienia trwają, a co ze zdrowiem duszy? Warto spełnić nie tylko owo minimum, ale powrócić do regularnej Eucharystii.
2021-05-21 11:51:20
miniaturka

Lekarze nie dawali szans. Ewa zdecydowała się jednak walczyć o dziecko - i wygrała

Już podczas pierwszej wizyty lekarz stwierdził, że usadowienie dziecka w macicy grozi jej pęknięciem, śmiercią dziecka, a prawdopodobnie także matki. Jednak Ewa nie zgodziła się na aborcję i rozpoczęła szturm do nieba. Dziś jej syn, Joachim, jest ślicznym i zdrowym maluchem
2021-05-21 12:30:23
miniaturka

Błażej Kmieciak: państwowe sądy orzekają zbyt łagodne kary dla pedofilów

Jak wskazują analizy Państwowej Komisji ds. Pedofilii, kary wymierzane pedofilom są stanowczo zbyt łagodne i nie spełniają żadnej funkcji prewencyjnej. Za posiadanie pornografii dziecięcej najczęściej zapadają wyroki w zawieszeniu
2021-05-21 13:16:22
miniaturka

Na ile niemieckie społeczeństwo wyparło prawdę o zbrodniach wojennych?

70 proc. Niemców uważa, że ich naród jest wzorem dla innych, jak rozliczyć się z przeszłości. Tymczasem tylko 10 proc. załogi obozu Auschwitz-Birkenau stanęło po wojnie przed sądem w jakimkolwiek państwie – powiedziała Hanna Radziejowska, szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
2021-05-21 13:56:03
miniaturka

Nowe teksty liturgiczne na święto NMP Matki Kościoła

W związku z pojawieniem się nowych tekstów liturgicznych na święto NMP Matki Kościoła, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, wystosował komunikat
2021-05-21 14:23:56
miniaturka

Ocaliła go spowiedź! „Kiedy nawraca się ojciec rodziny, nawraca się zwykle cała rodzina”

Modlitwa różańcowa i szczera spowiedź ocaliły małżeństwo Artura, a także zaowocowały pokojem i radością na każdy dzień. „Stało się faktycznie tak, jak mówił spowiednik, że kiedy nawraca się ojciec rodziny, nawraca się zwykle cała rodzina” – dzieli się Artur Wolski.