Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-14 11:30
mk

Wiara czy polityka? Co było powodem przyjęcia chrztu przez Mieszka I?

Amerykański historyk Philip Earl Steele przekonuje, że chrzest Polski nie był chłodną polityczną kalkulacją. Jego zdaniem przyjęcie nowej wiary nie tylko nie dawało doczesnych korzyści, ale wiązało się z dużym ryzykiem. Jaka więc była motywacja Mieszka I?

Autor/źródło: Magda Felis /Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 PL)

Amerykański historyk Philip Earl Steele wspominał, że kiedy zaczynał przygodę z badaniem czasów Mieszka I, był zaskoczony, że „w dyskusji o chrzcie z 966 roku polscy uczeni pomijają sferę religijną jako czynnik decyzji Mieszka I”. Jak wyjaśniał, analizując dostępne materiały na temat wydarzeń z 966 roku i ich okoliczności, rozważał możliwe motywy władcy.

Jego zdaniem powodem przyjęcia chrztu przez Mieszka nie była ani chęć uniknięcia zagrożenia ze strony niemieckiej, ani próba zjednoczenia w ten sposób plemion słowiańskich. „Pan wybaczy, ale to taki nonsens! Prof. Jerzy Strzelczyk dawno wskazał, że zmieniając religię, władca mógł zafundować sobie jedynie kłopoty. W pierwszym rzędzie groził mu bunt elity i kapłaństwa” – mówił Philip Earl Steele w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Przytaczał przykłady władców, dla których przyjęcie chrztu wcale nie kończyło się dobrze. „Przykładowo król duński Harald Klak został zdetronizowany przez swoich rodaków zaraz po swoim chrzcie w 826 roku. W 1066 roku na Połabiu podobny los spotkał gorliwego chrystianizatora, księcia Gotszalka. W 1253 r. papież Innocenty IV ukoronował Mendoga, „pierwszego i jedynego króla Litwy” – ale ten przełom, jak wiemy, również okazał się efemerydą. Mendog i jego synowie zostali zamordowani przez rodaków, a Litwini, tak jak IX-wieczni Duńczycy i XI-wieczni Obodryci, wrócili do swego pogaństwa na jeszcze wiele pokoleń” – wyliczał historyk. „Mieszko zatem stawiał czoło ogromnemu ryzyku” – dodał.

Co zatem spowodowało, że Mieszko I w 966 roku przyjął chrzest? „Musiał koniecznie wierzyć, że On jest silniejszy od Światowida, od Swarożyca – i że zarówno dostojnicy, jak i lud to dostrzegą” – wyjaśnił Philip Earl Steele.

Podobnie o chrzcie Mieszka mówił w wywiadzie z Civitas Christiana TV prof. Krzysztof Ożóg. „Polska narodziła się poprzez decyzję Mieszka o przyjęciu wiary chrześcijańskiej, a właściwie poprzez jego nawrócenie się z pogaństwa na wiarę chrześcijańska, przyjęcie Chrztu, a potem życie wedle przyjętej nowej wiary” – mówił historyk. Podkreślał, że „u podstawy tego wszystkiego leży akt wiary”.

„Mieszko usłyszał przesłanie ewangeliczne od kapelanów, misjonarzy, swojej żony Dobrawy i uwierzył, autentycznie uwierzył” – przekonywał prof. Ożóg.

Z kolei prof. Andrzej Nowak w pierwszym tomie swoich „Dziejów Polski” pisał o politycznych motywacjach władcy, ale zauważał również aspekt duchowy. „Mieszko z pewnością brał pod uwagę kwestie polityczne, kiedy decydował się na chrzest. Ale czy nie zastanawiał się też na tym, co przyjęcie nowej wiary znaczyć może dla niego osobiście, jaki sens nadaje jego życiu, jaką daje mu nadzieję?”.

„To nie tylko wybór politycznej drogi, nie tylko wybór kultury, nie tylko nawet historycznej tożsamości, ale wybór wiary – na oczekiwaną wieczność” – stwierdził prof. Nowak.

Źródła: Gość Niedzielny; Civitas Christiana TV; A. Nowak, „Dzieje Polski. Tom 1”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-14 10:54:43
miniaturka

Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi sprzeciw moralny

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – napisał bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.
2021-04-14 11:15:41
miniaturka

Większość restrykcji przedłużono do 25 kwietnia

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.
2021-04-14 11:29:19
miniaturka

Franciszek do Polaków: Niech Wasze domy stają się szkołami modlitwy!

„Życzę Wam, aby w przeżywanym okresie wielkanocnym Wasze domy stały się szkołami modlitwy, w których będziecie mogli na nowo odkryć obecność Chrystusa Zmartwychwstałego” – powiedział Franciszek zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
2021-04-14 13:09:27
miniaturka

Koniec chrześcijaństwa? Wykład prof. Chantal Delsol na Angelicum

Wykład prof. Chantal Delsol na Angelicum zatytułowany „The End of Christendom” poświęcony będzie współczesnej sytuacji cywilizacji chrześcijańskiej w postoświeceniowym świecie. Transmisja wykładu rozpocznie się 15 kwietnia o godz. 15.00.
2021-04-14 13:25:02
miniaturka

15 kwietnia startuje druga odsłona Forum 590

Tematem będzie „Morska energetyka wiatrowa – szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców”. Wydarzenie odbędzie się online. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, polskich firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorców.
2021-04-14 13:39:49
miniaturka

Katolik ma coraz większą możliwość wyboru godziwej szczepionki przeciw COVID-19

Obecnie w coraz większym stopniu mamy alternatywę w wyborze szczepionek przeciw COVID-19. Możemy wybrać między szczepionkami, które powstały w sposób godziwy a tymi, które są skażone związkiem z aborcją – podkreślił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC.