Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-23 14:18
JR / PAP

Wiącek: Zaczynam pracę jako RPO. Przygotuję raport o problemach związanych z pandemią

Zaczynam pracę – oświadczył Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek po złożeniu ślubowania w piątek przed Sejmem. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.

Autor/źródło: PAP

Zaapelował też do obywateli o szczepienie się przeciw COVID-19. „Szanowni państwo proszę się szczepić, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju” – powiedział Wiącek.

W piątek nowy Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył ślubowanie przed Sejmem. Zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

W wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie Wiącek wyraził uznanie dla parlamentarzystów za to, że „potrafili się wnieść ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość funkcjonowania urzędu RPO”. „Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby” – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

„Zaczynam pracę” – oświadczył RPO. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu dotyczącego problemów, jakie obnażyła pandemia.

Jak wyjaśnił, chce przygotować wykaz rzeczy, które należy zmienić w prawie i w praktyce. „Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii” – powiedział RPO.

Na pytanie, czy spotka się w najbliższym czasie z Adamem Bodnarem odparł: „Oczywiście jeśli pan prof. Bodnar zechce przyjąć zaproszenie, bardzo chętnie spotkam się z nim i będę chciał posłuchać o doświadczeniach i skorzystać z jego rad”.

Wiącek pytany o obostrzenia epidemiczne powiedział, że do ich wprowadzania wymagane są rzetelne podstawy w ustawach. „Uważam, że dyskusja nad tymi kwestiami powinna się toczyć w parlamencie i rozstrzygnięcia prawodawcze powinny przyjmować formę ustaw a nie rozporządzeń. I taki będzie mój apel, aby tego dotrzymać” – dodał.

Zapewnił przy tym, że będzie interweniował, jeśli kolejne obostrzenia zostaną wprowadzone rozporządzeniami.

Pytany o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca dotyczący systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce powiedział, że orzeczenie to powinno być wykonane. „On (wyrok – PAP) powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę w drodze nowelizacji przepisów ustawy o SN i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym” – mówił RPO.

„W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustawy, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność” – dodał.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. pracuje w Biurze Orzecznictwa NSA. Wcześniej był zatrudniony w Trybunale Konstytucyjnym. Przez około cztery lata był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Posługuje się językiem angielskim i francuskim. Nigdy nie należał do partii politycznej.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-23 13:19:25
miniaturka

Dr Karol Nawrocki został nowym prezesem IPN

Senat zgodził się w piątek na wybór na prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, który następnie złożył ślubowanie przed Sejmem. „Wszyscy, którzy służyli niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej znajdą się w naszej zbiorowej pamięci” – zadeklarował Nawrocki.
2021-07-23 13:36:10
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Każdy z nas jest cząstką Królestwa Bożego. Czy i mi nie zdarza się przysnąć? Gdy słabnie we mnie miłość do Boga, łatwo zaczynam lekceważyć, a potem nawet nie zauważać małych grzechów, małych uchybień miłości, które stopniowo przekształcają się w wady. To się nazywa letniość.
2021-07-23 14:17:18
miniaturka

USA: Telefony w Kongresie „pospadają z widełek”? Biskupi apelują do obrońców życia

„Zadzwoń, aby uratować życie” – to wezwanie, skierowane do obrońców życia. „Spraw, by telefony w Kongresie pospadały z widełek!” – zachęcają amerykańscy biskupi. Apelują także o podpisywanie petycji i wyrażanie sprzeciwu wobec finansowania aborcji z podatków.
2021-07-23 15:03:20
miniaturka

Ile procent Amerykanów popiera nieograniczoną aborcję?

Nowy raport proaborcyjny Instytutu Guttmachera podaje, że w 2021 r. uchwalono więcej ograniczeń aborcyjnych w USA niż w jakimkolwiek innym roku, odkąd „Roe v. Wade” zalegalizował tam aborcję w 1973 r. W 2021 r. wprowadzono dziewięćdziesiąt ograniczeń aborcyjnych, bijąc poprzedni rekord z 2011 roku.
2021-07-23 15:19:33
miniaturka

„Bardzo mocno trzymam się wiary”. Pełne siły świadectwo paraolimpijskiej lekkoatletki

19-letnia Mahira Bergallo Brzezicki to argentyńska lekkoatletka, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Jak mówi, weźmie udział igrzyskach paraolimpijskich pełna dumy z pokonywania przeciwności losu i pewna, że ​​wybór akurat jej do startu w Tokio to Boża odpowiedź na jej modlitwy.
2021-07-24 08:43:05
miniaturka

Ponad 1,5 mln dzieci straciło rodzica lub bliskiego krewnego z powodu pandemii COVID-19

Ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie w ciągu 14 pierwszych miesięcy pandemii straciło co najmniej jednego rodzica, dziadka/babcią lub innego krewnego, z którym mieszkało, z powodu COVID-19 – podano w najnowszym wydaniu czasopisma „The Lancet”.