Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-23 11:04
MG / C-Fam

WHO zwiększa presję proaborcyjną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) aktualizuje swoje wytyczne dotyczące „bezpiecznej aborcji”. Opublikowany niedawno artykuł wskazuje, że będzie się to wiązać ze zwiększoną presją na wszystkie kraje, które w swoim prawie mają zawartą ochronę życia poczętego

Autor/źródło: Anthony Tran / Unsplash.com

Już w 2012 pojawiły się wytyczne WHO dotyczące „bezpiecznej aborcji”, które zwracały na siebie uwagę promując jako „bezpieczne” metody aborcji w regionach rozwijających się, które byłyby niedopuszczalne w krajach bardziej rozwiniętych. Ten trend w wytycznych WHO nasilił się w ostatnich latach, począwszy od delegowania przeprowadzania aborcji na pracowników służby zdrowia niższego szczebla, aż po promowanie aborcji jako „samodzielnej opieki zdrowotnej” bez angażowania pracowników służby zdrowia.

Artykuł opublikowany niedawno w BMJ Global Health przedstawia sugestie, jak można powiązać prawo aborcyjne z wynikami zdrowotnymi, aby umożliwić decydentom politycznym „stworzenie silniejszych wytycznych dotyczących aborcji”. Artykuł został zamówiony jako część procesu aktualizacji poprzednich wytycznych WHO z 2012 r.

WHO pracuje nad usunięciem prawnych, jak również medycznych ograniczeń aborcji. W 2017 r. uruchomiła bazę danych prawnych dotyczących aborcji, mającą na celu „wyeliminowanie barier, które kobiety napotykają w dostępie do bezpiecznych usług aborcyjnych”. Dokument BMJ Global Health opierając się na tej bazie danych, stara się powiązać przyczynowo ustawy pro-life oraz niekorzystne konsekwencje „niebezpiecznych” aborcji.

Jeśli chodzi o dane dotyczące konsekwencji zdrowotnych, WHO często sięga do prac proaborcyjnych grup badawczych, takich jak Instytut Guttmachera i innych, które jednoznacznie opowiadają się za liberalizacją prawa aborcyjnego.

Zaktualizowane wytyczne WHO dotyczące „bezpiecznej aborcji” nie zostały jeszcze opublikowane, ale WHO na niedawnym Generation Equality Forum w Paryżu zobowiązała się do „rozpowszechnienia zaktualizowanych wytycznych dotyczących bezpiecznej aborcji”.

W czerwcu organizacja She Decides, która została założona, aby sprzeciwić się polityce zagranicznej pro-life byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, opublikowała list otwarty, w którym stwierdza, że „każda kobieta na całym świecie ma prawo do bezpiecznej, legalnej aborcji”. W dalszej części listu czytamy: „[chcemy] zobaczyć wprowadzenie w życie nadchodzących poprawionych wytycznych WHO dotyczących bezpiecznej aborcji”, co zawiera w sobie zdecydowaną sugestię, że wytyczne te będą stanowić bardziej agresywny atak na prawa pro-life w krajach na całym świecie.


Wobec tych sugestii należy przypomnieć, że aborcja nigdy nie została uznana za prawo człowieka przez żadne globalne porozumienie, ani w żadnym wiążącym globalnym traktacie dotyczącym praw człowieka. Na przełomowej Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju uzgodniono, że prawo do aborcji leży wyłącznie w gestii państw – co nadal pozostaje w mocy po ćwierćwieczu debat ONZ.

WHO uzasadnia swoje stanowisko opierając się o niewiążące opinie członków organów monitorujących traktaty i innych ekspertów w organach ONZ zajmujących się prawami człowieka. Te grupy i osoby od dawna są krytykowane za przekraczanie swoich uprawnień w kwestii aborcji i innych kwestii społecznych, niewiele jednak zrobiono, aby pociągnąć je za to do odpowiedzialności.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-23 10:02:41
miniaturka

Afganistan: o co powinniśmy się modlić

Afganistan jest drugim po Korei Północnej krajem na Światowym Indeksie Prześladowań Chrześcijan. Obecna sytuacja jest alarmująca i powinna skłaniać nas do szczególnie intensywnej modlitwy za ten kraj
2021-08-23 10:06:11
miniaturka

Zmiana płci u dziecka. Różne drogi Szkocji i Teksasu

„Okazuje się, że wykastrowanie chłopca bez wiedzy jego rodziców to dla jednych dobrodziejstwo i przejaw samospełnienia, a dla innych skrzywdzenie bezbronnego dziecka. To dwie drogi, którymi może podążyć nasza cywilizacja” – pisze Grzegorz Górny, odnosząc się do praw zmiany płci u dzieci.
2021-08-23 11:03:22
miniaturka

Jan Matejko to geniusz, który zasługuje na międzynarodową sławę

National Gallery jest pierwszą instytucją sztuki poza Polską, która stara się przedstawić Matejkę jako jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa historycznego u schyłku trwania tego szlachetnego prądu w międzynarodowej historii sztuki – powiedział Christopher Riopelle, kurator National Gallery w Londynie.
2021-08-23 11:18:20
miniaturka
play

Cudowny utwór „W Twoje ręce”! Porusza serce i ukazuje piękno przebaczenia

„Zmęczyłam się historią ciągłych upadków mych... lecz powiedział ktoś: Ty przebaczaniem nie męczysz się nigdy...” – śpiewa s. Joanna Jabłońska MC w utworze „W Twoje ręce”, który wykonuje wraz z o. Marcinem Kowalewskim CMF.
2021-08-23 11:54:19
miniaturka

Jeśli kobietom mówi się prawdę i oferuje pomoc, odrzucają aborcję

„Jeśli kobietom mówi się prawdę, jeśli oferuje się im alternatywy dla aborcji, większość z nich wybiera życie” – powiedziała Kathy Sparks Lesnoff. Jako pielęgniarka asystowała przy wielu aborcjach. Zrozumiała jednak, że zabija dzieci i dziś pomaga kobietom, które są w trudnej sytuacji w związku z ciążą.
2021-08-23 13:02:41
miniaturka

Coraz więcej amerykańskich miast protestuje przeciwko aborcji

Rośnie liczba miast w Stanach Zjednoczonych, w których organizowane są protesty i modlitwy przed klinikami aborcyjnymi. „Walka z aborcją, to najważniejsza batalia naszego pokolenia” – uważa Catherine Worachek, uczennica szkoły średniej z Denver.