Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-28 08:53
mk / PAP

Weterani powstania warszawskiego: cieszymy się, że pamięć o powstaniu wciąż istnieje

Cieszę się, że pamięta się o poległych, którzy poszli do walki bez żadnego własnego interesu, poza chęcią oswobodzenia ojczyzny – powiedział Jerzy Mindziukiewicz „Jur” podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Autor/źródło: PAP

Najważniejsze punkty obchodów zaprezentowali w czasie konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Prezydent miasta zaznaczył, że tegoroczne obchody będą bardziej uroczyste niż w zeszłym roku, ponieważ udało się znieść część rygorów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Prezydent Trzaskowski podkreślił, że jednym z najważniejszych wydarzeń będzie zaplanowana na 29 lipca inaugurująca obchody uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Na tej nekropolii, założonej jesienią 1945 r., w 177 mogiłach oraz w kurhanie spoczywają zwłoki i prochy około 104 tys. osób. W Izbie Pamięci ma być prezentowana wystawa stała poświęcona życiu w okupowanej stolicy wraz z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu, znajdą się imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym w 2015 r. „O tej inicjatywie było bardzo głośno w ostatnich latach i cieszę się, że będziemy mogli wmurować kamień węgielny” — powiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Następnego dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego weterani zrywu spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą. W trakcie uroczystości prezydent wręczy powstańcom ordery i odznaczenia. W przeddzień rocznicy wybuchu powstania odbędzie się m.in. uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy oraz msza polowa na placu Krasińskich.

1 sierpnia uroczystości rocznicowe odbędą się również m.in. przed pomnikiem „Mokotów Walczący” w parku Dreszera. Z powodu renowacji Kopca Powstania Warszawskiego to właśnie na Mokotowie, przez 63 dni będzie płonął ogień pamięci. Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem obchodów będą uroczystości w godzinę „W” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent stolicy zaapelował o zatrzymanie się 1 sierpnia o 17:00 i oddanie hołdu Powstańcom. „Chciałbym zaapelować o jak najbardziej godne i uroczyste oddanie hołdu” – podkreślił.

1 sierpnia uroczystości złożenia kwiatów odbędą się także w innych miejscach pamięci, między innymi przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tego dnia Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że tak jak w zeszłym roku liczba uczestników koncertów będzie ograniczona ze względów sanitarnych. Koncert odbędzie się ponownie w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. „W uroczystości można wziąć udział tylko po wcześniejszej rejestracji” – dodał dyrektor MPW.

5 sierpnia ulicami Warszawy, w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zostali zamordowani w czasie rzezi Woli oraz innych zbrodniach popełnionych na ludności cywilnej. Marsz rozpocznie się o 19:00 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ulicy Leszno i al. Solidarności. Uczestnicy przejdą do Cmentarza Powstańców Warszawy. W czasie marszu zostaną odczytane nazwiska ofiar mordów popełnionych 77 lat temu. W programie obchodów tego dnia znalazła się także uroczystość upamiętniająca żołnierzy batalionu „Parasol” Zgrupowania „Radosław” przy legendarnym przy Pałacyku Michla na Wolskiej. Także na Woli odbędą się uroczystości przy tablicy pamięci harcerek Drużyny im. Emilii Plater, przy Karolkowej 53.

Zwieńczeniem uroczystości rocznicowej będzie zaplanowane na 2 października odsłonięcie Pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich. W zamyśle pomysłodawców monument będzie upamiętniać wszystkie kobiety zrywu walczące z bronią w ręku oraz sanitariuszki i łączniczki. Ma oddać hołd również ofiarom cywilnym.

W prezentacji harmonogramu obchodów w siedzibie warszawskiego Pałacu Ślubów wzięli udział także przedstawiciele środowiska powstańców. Wraz z prezydentem miasta i dyrektorem MPW podpisali apel skierowany do wszystkich warszawiaków i turystów o godne upamiętnienie momentu wybuchu zrywu. „Wspólnie oddajmy hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uczcijmy pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. Nie zapominajmy również o cywilnej ludności Warszawy, która z wielkim poświęceniem wspierała walczących” – stwierdza apel. Wiceprezes Zarządu Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz „Jur”, Halina Jędrzejewska „Sławka”, Tadeusz Jarosz „Topacz” i Teresa Stanek „Mitsuko” podziękowali za wszelkie wyrazy pamięci, szczególnie wyrażane przez najmłodszych mieszkańców Warszawy. „Cieszymy się, że pamięć o Powstaniu wciąż istnieje i tłumy uczestniczą w uroczystościach. Cieszę się, że pamięta się o poległych, którzy poszli do walki bez żadnego własnego interesu, poza chęcią oswobodzenia ojczyzny. Oni oddali swoje bardzo młode życia dla jej dobra” – zaznaczył „Jur”. (PAP)

autor: Michał Szukała (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-27 15:37:02
miniaturka

Kuba: reżim chce zakazać obrony prawnej dysydentów

Komunistyczny reżim Kuby przygotował projekt ustawy, która wśród wielu groźnych ograniczeń swobód obywatelskich zabroni słusznej obrony dysydentów i innych osób, niesprawiedliwie uwięzionych i skazanych w tym kraju.
2021-07-27 15:43:29
miniaturka

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.
2021-07-27 18:55:38
miniaturka

Monografia zauważona w Watykanie

Przedmowę do monografii napisał kardynał Kurt Koch, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan
2021-07-28 10:07:11
miniaturka

Ks. Dziewiecki: czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe – ocenił ks. Marek Dziewiecki, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 r. radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.
2021-07-28 10:18:07
miniaturka

Bp Barron: „Imagine” Lennona to jedna z najgorszych piosenek wszechczasów

„Podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Tokio zabrzmiała jedna z najgorszych piosenek pop wszechczasów: Mówię o «Imagine» Johna Lennona, śpiewanej przez duży chór dziecięcy i całą masę gwiazd” – napisał w felietonie dla New York Post bp Robert Barron.
2021-07-28 10:27:56
miniaturka

Tokio 2020: sukces wioślarek i pierwszy medal dla Polski! „Walczymy tu dla was”

Wioślarska czwórka podwójna kobiet – Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann – zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich. Zawodniczki zaapelowały do kibiców, by przestali hejtować polskich sportowców startujących w Tokio.