Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-27 13:40
S. Zielińska / KAI

Werbiści uczą obcokrajowców języka polskiego

Idąc za duchem nauczania papieża Franciszka zamieniłem nawet swoje biuro na klasę do języka polskiego, bo osób, które chcą się uczyć, jest bardzo dużo – powiedział w rozmowie z KAI o. Jacek Gniadek SVD z Centrum Migranta Fu Shenfu.

ks. Jacek Gniadek SVD, Dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu
Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews; BP KEP, licencja: CC BY

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu uczy wolontariuszy obcokrajowców języka polskiego. Obecnie z nauki języka korzysta tam 150 kursantów ponad 20 narodowości. Zajęcia w 3 lokalizacjach na terenie Warszawy prowadzi 30 wolontariuszy.

Centrum Migranta aktualnie prowadzi lekcje języka polskiego w swojej siedzibie na ul. Ostrobramskiej 98 w Warszawie, przy parafii św. Jadwigi na Żeraniu i w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej. – Idąc za duchem nauczania papieża Franciszka zamieniłem nawet swoje biuro na klasę do języka polskiego, bo osób, które chcą się uczyć, jest bardzo dużo – powiedział w rozmowie z KAI o. Jacek Gniadek SVD z Centrum Migranta.

Jak tłumaczy o. Gniadek SVD, w Warszawie jest coraz więcej obcokrajowców, ale też osób, które są chętne do pracy jako wolontariusze. – Bycie nauczycielem języka polskiego staje się dla niektórych super wyzwaniem i przygodą – mówi duchowny.

Powstał również baner promujący naukę języka polskiego dla obcokrajowców przy parafiach. – Jest na nim sześciu Wietnamczyków, którzy stoją przed zieloną tablicą z napisem „Język polski jest łatwy”. To bardzo proste hasło przekazuje informacje, że przyjmujemy migrantów, że wychodzimy do nich z nauką języka polskiego, a oni również chcą się uczyć. My robimy krok do przodu i oni również. I wtedy zachodzi integracja. Nie potrzeba używać wielkich słów. Można robić małe rzeczy i małe projekty – tłumaczy o. Gniadek SVD.

Aby zostać wolontariuszem nie jest potrzebne specjalistyczne przygotowanie, chociaż jak zauważa pomysłodawca, kilku wolontariuszy to zawodowi nauczyciele. - Nie trzeba być jednak nauczycielem, wystarczy mieć do tego pasję i chęć. Wystarczy już nawet średnie wykształcenie – powiedział.

O. Gniadek SVD podkreśla, że dzielenie się językiem jest ważnym elementem integracji, a dzięki znajomości polskiego obcokrajowcy wchodzą w nasz obszar kulturowy. – Kiedy w parafii daję ogłoszenie, że szukamy wolontariuszy za każdym razem zgłasza się kilka osób. Widzę, że to działa wbrew temu, co się pokazuje w mediach – w dużej mierze hejt na migrantów. Kiedy idę do parafii okazuje się, że jest tam wielka życzliwość i otwartość – powiedział. Duchowny zaznaczył, że nauka języka polskiego mogłaby się odbywać również w mniejszych miastach, czy wioskach.

Obecnie z nauki języka polskiego organizowanej przez Centrum Migranta korzysta 150 kursantów ponad 20 narodowości. Zajęcia w 3 lokalizacjach na terenie Warszawy prowadzi 30 wolontariuszy. Powstały również 2 grupy języka angielskiego dla Ukraińców.

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Centrum Migranta będzie świętowało ten dzień 2 grudnia wspólną Eucharystią w centrum Warszawy, a później w wietnamskiej restauracji.

pgo / Warszawa

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-27 12:30:22
miniaturka

Br. Andrzej Kiejza nowym rektorem Kolegium św. Wawrzyńca w Rzymie

Minister generalny Zakonu Kapucynów, br. Roberto Genuin, powołał br. Andrzeja Kiejzę na urząd rektora Międzynarodowego Kolegium św. Wawrzyńca w Rzymie.
2018-11-27 12:54:37
miniaturka

Rusza 22 Świąteczna Zbiórka Żywności „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”

W dniach 30 listopada – 1 grudnia w całej Polsce, w ponad 3 tysiącach sklepów w 600 miejscowościach odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana od ponad 20 lat przez Banki Żywności.
2018-11-27 13:24:47
miniaturka
play

Siostry dominikanki z Broniszewic zdradzają co tak naprawdę łączy je z pingwinami…

Codziennie walczą o przetrwanie najsłabszych. Zrobią dla siebie naprawdę wiele, bo wiedzą, że tylko razem dadzą radę przezwyciężyć trudności. Jak wiele łączy pingwiny cesarskie i Siostry Dominikanki z Domu Chłopaków w Broniszewicach?
2018-11-27 14:25:59
miniaturka

Szlachetna Paczka: 1,2 mln dzieci w Polsce zagrożonych ubóstwem

Stowarzyszenie Wiosna przygotowało "Raport o biedzie". Z dokumentu wynika między innymi, że 1,2 mln dzieci jest w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a 20 proc. rodzin objętych programem nie ma w domu łazienki.
2018-11-27 14:49:20
miniaturka

Festiwal Chrześcijańskie Granie - znamy Debiut 2018 oraz Premierę Roku!

8. Festiwal Chrześcijańskie Granie za nami! Było emocjonująco, było rodzinnie i co najważniejsze – radośnie. Muzyka chrześcijańska wykracza poza utarte schematy, co pokazał Debiut Roku 2018.
2018-11-27 15:33:22
miniaturka

Polacy przeciwko używaniu smartfonów podczas Mszy św.

Ponad połowa badanych widzi w swoim otoczeniu osoby nadużywające smartfonów – wynika z opublikowanego dziś raportu CBOS. Niemal wszyscy jesteśmy zdania, że zaglądanie do telefonu podczas Mszy św. jest niewłaściwe.