Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-07 10:13
Anna Bajon / Michał Król SJ

Wenezuela: przemoc i handel ludźmi

Dramat handlu ludźmi i przemocy w Wenezueli jest konsekwencją tego, że niektórzy zamiast myśleć o dobru ludzi, myślą o swoich interesach i gardzą godnością osoby – mówi ordynariusz San Cristóbal, odnosząc się do kryzysu jaki przeżywa ten kraj.

Autor/źródło: pixabay, 12019, CC0

Bp Mario Moronta w wywiadzie dla Radia Watykańskiego z jednej strony zwraca uwagę, na ogromną wiarę ludzi. Pracę kolumbijskich i wenezuelskich duchownych i świeckich przyrównuje do cudu rozmnożenia chleba. Bez wytchnienia pomagają wszystkim potrzebującym i migrantom, których jest co raz więcej.

Z drugiej jednak strony, na przykład sytuacja na granicy Wenezueli z Kolumbią, która wynosi ponad 2 tys. kilometrów, jest katastrofalna. Odcinek ten jest w pewnym sensie ziemią niczyją, gdzie od lat swoje korzenie zapuszczają partyzanckie bojówki. Mówi bp Mario Moronta.

Bp MORONTA – Władze nie reagują na przygraniczne problemy

    “W strefie przygranicznej mamy problem obecności grup partyzanckich i band paramilitarnych, to one mają kontrolę nad terytorium. Na dodatek są chronieni przez jednostki rządowe. Zarówno wobec ludzi jak i Kościoła używają przemocy – stwierdził bp Moronta. - Księża i świeccy non stop dostają pogróżki. Grupy paramilitarne wprowadziły pewien rodzaj godziny policyjnej, aby pokazać, kto tu rządzi, ustalając, że Msze św., uroczystości i spotkania grup duszpasterskich mają się odbywać o określonych godzinach. Dochodzi do wielu morderstw, które dokonywane są w bestialski sposób. Podrzyna się gardła, obcina głowy a potem ciała wystawia na widok publiczny, aby przestraszyć ludzi. Dodatkowo spotyka się grupy mafijne, które mają związki nie tylko z przemytem narkotyków, ale także handlem ludźmi. Nie tylko na granicy z Kolumbią, czy Brazylią. Wiele kobiet i dziewczyn zostaje przerzuconych na Karaiby, do miejsc nazywanych rajem turystyki seksualnej. Dziewczynom zabiera się paszporty i stają się niewolnicami. Nie ma żadnego szacunku do godności osoby ludzkiej. A nasze władze nic z tym nie robią.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-07 08:06:53
miniaturka

Nigeria: zamordowano pastora i porwano jego żonę

W Nigerii wciąż rośnie napięcie, brak poczucia bezpieczeństwa. W tych dniach na głównej autostradzie z Kaduny do Abudży zamordowano pastora i uprowadzono jego żonę.
2019-08-07 08:51:40
miniaturka

Pakistan: potrzebny dialog między religiami

Potrzebny jest dialog między mniejszościami religijnymi w Pakistanie, takimi jak katolicy, protestanci, sikhowie, hinduiści i szyici, aby wspólnie mogli wywierać presję na rząd i przynaglać go do stanowienia prawa, które będzie je chroniło.
2019-08-07 09:57:24
miniaturka

Liderzy religijni biorą w obronę matki i dzieci filipińskie

Przełożeni wspólnot katolickich Ziemi Świętej wyrazili swoje zaniepokojenie decyzją władz izraelskich o wydaleniu filipińskich kobiet i dzieci z kraju.
2019-08-07 11:07:48
miniaturka

Egipt: kolejne chrześcijańskie świątynie uznane za legalne

W Egipcie 88 kościołów i kaplic chrześcijańskich wybudowanych bez wymaganej zgody zostało uznane za legalne. W ciągu ostatnich trzech lat pozytywnie zweryfikowano już ponad 1.100 takich budynków.
2019-08-07 11:27:30
miniaturka

Kolumbia: patrzmy z nadzieją, szukając pojednania

Przeżywana rocznica jest wezwaniem do spojrzenia w przyszłość z nadzieją, ale także do wspierania przekształceń społecznych i kulturowych, które pozwolą iść dalej drogą wolności – czytamy w przesłaniu biskupów kolumbijskich z okazji 200. lecia niepodległości kraju.
2019-08-07 11:34:29
miniaturka

Kard. Stanisław Dziwisz: Pielgrzymi trud wiernych to dla świata znak wiary

- Wasze wspólna, połączona z trudem wędrówka z Krakowa na Jasną Górę jest przemawiającym do współczesnych ludzi znakiem wiary. (…) Na drodze nie jesteście sami. Towarzyszą wam duchowo ci, którzy zostali w domach, w zakładach pracy, w szpitalach.