Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-19 09:13
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Wenezuela: potrzeba uczciwych przywódców politycznych

Wenezuela potrzebuje przywódców politycznych, którzy w centrum swej refleksji i działań postawią naród, a także świadomych, że polityka to służba na rzecz drugich, a nie załatwianie prywatnych interesów – przypominają biskupi tego kraju.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Wenezuelscy biskupi w odezwie: „Nie lękaj się, ja jestem z tobą” (por. Iz 41, 10), zwrócili uwagę na bardzo trudną sytuację panującą w ich kraju, która poważnie zagraża jego przyszłości. Winą za powstałe problemy obarczyli rząd, który nie jest zdolny do kierowania krajem. Dlatego absolutnie konieczną rzeczą jest to,aby rząd podjął działania na rzecz mieszkańców, którzy jako pierwsi cierpią i ponoszą konsekwencje dokonującego się zła i pragną zmian. „Pomijanie tych ludzi, mówienie w sposób nieuprawniony w ich imieniu, sprowadzanie problemu do kwestii politycznych czy ideologicznych, jest pokusą reżimów totalitarnych, które kończą zawsze na nieposzanowaniu ludzkiej godności” – piszą biskupi.

W tym kontekście hierarchowie domagają się poszanowania podstawowych wolności obywatelskich. Apelują o przeprowadzenie transparentnych wyborów, bez manipulacji i faworyzowania nikogo. Potępiają też zachowania aroganckie, autorytarne oraz nadużywanie władzy i ciągłe łamanie praw człowieka. Biskupi wskazali także na dramatyczny problem migracji, gdyż wielu Wenezuelczyków opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszego życia, a tam stają często wobec sytuacji problematycznych, zdani na pomoc bratnich Kościołów. Na zakończenie przesłania biskupi wezwali Wenezuelczyków do nietracenia odwagi w obliczu obecnych wyzwań. „Nawet jeżeli sytuacja jesz trudna i niepewna należy wzmóc wysiłki zmierzające do sprawiedliwości i wolności” – podkreślili biskupi.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-19 07:10:10
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #19

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Pogańscy królowie (Mt 2, 1-12)
2018-07-19 07:40:41
miniaturka

Hiszpania: spór o benedyktyńską bazylikę i krzyż

Mija 60 lat od przybycia benedyktynów do leżącej nieopodal Madrytu Doliny Poległych (Valle de los Caídos). Znajduje się tam wykuta w skale monumentalna świątynia, w której jest m.in. grób generała Francisco Franco.
2018-07-19 08:01:09
miniaturka

Argentyna: ludzie na ulicach przeciw aborcji

Argentynę czeka głosowanie w Senacie ustawy dopuszczającej aborcję, którą kilkoma głosami przyjęła tamtejsza Izba Deputowanych. Tysiące ludzi manifestuje za obroną życia, biskupi wzywają do modlitwy w tej intencji.
2018-07-19 10:03:30
miniaturka

XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” od 22 do 29 lipca w Kościele katolickim będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie przeprowadzana jest m.in. misyjna Akcja św. Krzysztof.
2018-07-19 10:14:53
miniaturka

Nikaragua: Kościół na celowniku, nuncjusz apeluje o dialog

Nie widać końca przemocy w Nikaragui. Nuncjusz apostolski w tym kraju apeluje o zawieszenie broni i powrót do dialogu. Tymczasem wzrasta liczba ataków wymierzonych w Kościół.
2018-07-19 10:45:02
miniaturka

Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego - zachęca ks. Tomasz Kancelarczyk

W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można będzie w całej Polsce oddać honorowo krew. Do włączenia się w akcję zachęca prezes Fundacji Małych Stópek.