Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-10 09:00
ek / Krzysztof Bronk

Wenezuela: nie ma warunków na mediację Watykanu

W kwestii mediacji Stolicy Apostolskiej w Wenezueli nadal pozostaje aktualne to, co Papież powiedział podczas konferencji prasowej w samolocie.

Autor/źródło: alexandersr/Pixabay/licencja CC0

Inicjatywa należy do stron konfliktu – powiedział watykański sekretarz stanu na marginesie konferencji o rocznicy Traktatów Laterańskich.

Przypomnijmy, że o mediację w sprawie zażegnania kryzysu poprosił w liście do Franciszka prezydent Maduro. Również Juan Guaidó, lider opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, poprosił Papieża o pomoc: aby, jak to powiedział, usunąć uzurpatorów, powołać rząd przejściowy i przeprowadzić prawdziwie wolne wybory.

Kard. Baltazar Porras, administrator apostolski stołecznego Caracas uważa, że w aktualnych okolicznościach nie ma miejsca na watykańską mediację, o którą prosi Maduro. Jego zdaniem trzeba pamiętać o poprzednich doświadczeniach Stolicy Apostolskiej, kiedy to Maduro prosił o mediację po to, by zyskać na czasie, a następnie nie spełnił warunków, które postawił Watykan. „To była po prostu kpina” – powiedział kard. Porras.

Jego zdaniem, warunki postawione wówczas przez kard. Parolina są nadal aktualne. Są to: wolne wybory, przywrócenie uprawnień zgromadzeniu narodowemu, otwarcie kanałów dla pomocy humanitarnej oraz uwolnienie więźniów politycznych.

Rozmawiając z włoską telewizją katolicką TV2000 watykański sekretarz stanu zadeklarował jednak, że Stolica Apostolska zawsze będzie wspierać pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Kard. Parolin: stoimy ponad podziałami, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu

“Jest to neutralność pozytywna Stolicy Apostolskiej – powiedział kard. Parolin. – W tym przypadku, jak i we wszystkich innych sytuacjach, nasza neutralność nie polega na tym, że stoimy w oknie i patrzymy, co się dzieje, jakby nam to było obojętne. My stoimy ponad podziałami po to, w razie potrzeby móc przyczynić się do przezwyciężenia konfliktu.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy