Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-30 11:59
nc / Paweł Pasierbek SJ / vaticannews.va

Wenezuela: kraj pogrążony w ogromnej biedzie

Szacuje się, że kraj ten opuściło do tej pory 16 procent ludności, szukając wsparcia w sąsiednich państwach.

Wzmożony ruch na granicy Wenezuela-Kolumbia (luty 2020 r.)
Autor/źródło: hds / flickr.com / CC BY 2.0

O obecnej sytuacji tego południowoamerykańskiego kraju mówi dyrektor ds. pomocy humanitarnej Caritas Europa Silvia Sinibaldi:

"Bez podawania dokładnych danych dotyczących zapaści służby zdrowia w Wenezueli, generalna sytuacja w tym kraju jest dramatyczna. Mówi się o 9 mln osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, ale także o ogromnym wzroście biedy wśród wszystkich mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju. Do tego dochodzi ogromny brak żywności, nad którym już nikt nie panuje. A ponadto bardzo utrudniana jest pomoc udzielana przez organizacje międzynarodowe, które nie mogą dostarczać koniecznych towarów – podkreśliła w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni Silvia Sinibaldi. - To wszystko przyczynia się do nowych ruchów migracyjnych w kraju. I nawet jeżeli jest niewielka ilość osób, które byłyby gotowe powrócić z emigracji, to jest też grupa ludzi, co najmniej taka sama, która przygotowuje się na wyjazd. A na domiar wszystkiego, w tamtym regionie zaczynają spadać temperatury i nadchodzi zima. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo komplikuje to sytuację i stwarza korzystne warunki dla rozwoju wirusa."

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-29 17:06:11
miniaturka

Papież zaprosił dzieci pracowników Watykanu na wakacje

Od 6 do 31 lipca potrwają w Watykanie wakacje dla dzieci tamtejszych pracowników. W ten sposób Franciszek pragnie pomóc rodzicom, którzy przez miesiące musieli przetrzymywać swoje dzieci w domach z powodu pandemii koronawirusa. Weźmie w nich udział około 100 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
2020-05-29 17:10:04
miniaturka

Przed wakacjami pomyśl o zabezpieczeniu majątku

Wbrew wcześniejszym obawom o przebieg epidemii koronawirusa wiele wskazuje, że wakacje w tym roku nie zostaną odwołane i wszyscy ruszymy wypoczywać. Zostawimy za sobą troski dnia codziennego, ale pod warunkiem, że zabezpieczymy przed szkodą majątek, który w tym czasie pozostanie bez naszej opieki. Warto o tym pomyśleć zawczasu, aby niespodziewane przypadki nie zakłóciły nam wakacji.
2020-05-30 11:07:57
miniaturka

Kościół w Polsce powraca do codziennego duszpasterstwa

Poluzowanie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało, że Kościół w Polsce powraca do codziennej pracy duszpasterskiej. Zniesiono m.in. limit uczestników zgromadzeń religijnych, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.
2020-05-30 12:27:14
miniaturka

Diecezja tarnowska ma 20 nowych kapłanów

Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich dwudziestu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W homilii biskup mówił, że świat potrzebuje kapłanów głoszących orędzie nadziei i ukazujących, skąd przychodzi definitywny ratunek.
2020-05-30 12:43:44
miniaturka

Peréz Esquivel: uchronić świat przed pandemią głodu

Peréz Esquivel apeluje o międzynarodową solidarność, by uchronić świat przed pandemią głodu.
2020-05-30 13:10:18
miniaturka

Abp Fisichella: zawierzmy świat Maryi

Dziś papież Franciszek będzie prosił o zakończenie pandemii. Odmówi różaniec przed Grotą z Lourdes, w Ogrodach Watykańskich. Ojciec Święty zaprasza do wspólnego błagania w domach i w rodzinach.