Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-06 13:15
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Wenezuela: kraj masowo opuszczają młodzi, kto go odbuduje?

Kryzys polityczno-społeczno-ekonomiczny w Wenezueli pogłębia się z dnia na dzień. Przypuszcza się, że do końca 2019 r. Wenezuelczyków, którzy wyemigrują ze swojego kraju będzie ponad 5 mln.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Szacuje się, że inflacja wynosi prawie pół miliona procent i brak wszystkiego: od żywności po lekarstwa. Do tego dochodzi ogromny wzrost przestępczości i wielki kryzys migracyjny. Zdaniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) od 2015 r. Wenezuelę opuściło ponad 2 mln osób. A wszystko to dzieje się w kraju, którego zasoby ropy naftowej uważane są za największe na świecie.

Przypuszcza się, że do końca 2019 r. Wenezuelczyków, którzy wyemigrują ze swojego kraju będzie ponad 5 mln. Ten kryzys migracyjny jest prawdopodobnie największym we współczesnej historii Ameryki Łacińskiej.

O. George Engel, proboszcz jednej z parafii w stołecznym Caracas, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego opisał panującą tam trudną sytuację.

“W ostatnim czasie kryzys w Wenezueli pogłębił się w niepokojący sposób. Jest on naznaczony głodem wielu i towarzyszącą mu przemocą. Nie można zapominać – zaznaczył o. Engel – że według opublikowanych niedawno danych, zdaniem Caritas, minimalna miesięczna płaca jest na poziomie 6 dolarów, a więc najniższa w Ameryce Łacińskiej. W związku z tym 53 proc. ludzi jest zmuszonych do szukania jedzenia w miejscach «nietypowych». Caritas używa tego zwrotu jako eufemizm, aby powiedzieć, że ludzie szukają dziś jedzenia w śmieciach. Dziś rano otrzymałem wiadomość, że czteromiesięczne dziecko, które przebywa w szpitalu pediatrycznym nie zostało poddane żadnym badaniom, gdyż aparatura jest zepsuta. Nie zrobiono mu nawet analizy krwi, ponieważ w szpitalu nie funkcjonuje już ani jedno labolatorium.”

Odnosząc się do problemu migracji o. Engel wskazał, że już połowa młodych ludzi opuściła jego parafię i każdego dnia ich liczba rośnie. Zaznaczył, że główny problem polega więc na tym, że kraj opuszczają ludzie, którzy mieliby tworzyć jego przyszłość. Nie będzie zatem nikogo, kto mógłby go odbudować. W związku z tym sytuacja w Wenezueli – zdaniem kapłana – będzie się pogarszała.


źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-06 08:31:51
miniaturka
play

Pierwsze Czytanie - 13 stycznia 2019

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 13 stycznia 2019
2019-01-06 12:16:21
miniaturka

Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli

Dziś, 6 stycznia, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Należy ona do pierwszych, które uświęcił Kościół.
2019-01-06 12:37:23
miniaturka

Orszaki Trzech Króli przejdą dziś w 752. miejscowościach w Polsce i 22. na świecie

Od Warszawy poprzez Kibeho w Rwandzie, Chicago, ukraiński Żytomierz i po raz pierwszy w Betlejem - pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, Orszaki Trzech Króli przejdą dziś ulicami 752. miejscowości w Polsce i 22. poza jej granicami.
2019-01-06 13:34:52
miniaturka

Papież: pierwsze miejsce należy oddać Bogu

Do oddania pierwszego miejsca Bogu w naszym życiu zachęcił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli (lub Mędrców).
2019-01-06 17:12:09
miniaturka

Bp Dajczak: Bogu nie może się podobać śmierć pięciu naszych sióstr

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze, w której uczestniczyły rodziny oraz bliscy ofiar tragicznego pożaru w escape roomie.
2019-01-06 17:40:55
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Drzwi domów oznaczamy K+M+B lub C+M+B

Poświęconą w kościele kredą oznaczamy drzwi naszych domów: K+M+B lub C+M+B. Obie formy są prawidłowe – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.