Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-24 12:22
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Wenezuela: biskupi wyrażają sprzeciw przeciwko łamaniu prawa

Komisja „Sprawiedliwość i Pokój” Episkopatu Wenezueli wyraziła sprzeciw wobec aresztowania Roberta Marrero, szefa gabinetu tymczasowego prezydenta kraju Juana Guaidò. Uznaje to za przejaw pogwałcenia Konstytucji oraz prawa międzynarodowego.

Autor/źródło: Pixabay, jeanmanzano, licencja: CC0

W oświadczeniu biskupów mowa jest także o naruszeniu prywatności oraz dokonanych szkodach w domu deputowanego Zgromadzenia Narodowego Sergia Vergary przez agentów Narodowej Służby Wywiadowczej. Aresztowania oraz pogwałcenia prywatności – podkreśla komisja – naruszają podstawowe prawa zapisane w konstytucji, w szczególności artykuły z trzeciego rozdziału odnoszące się do wolności osobistej. Artykuł 200 dotyczy wprost immunitetu parlamentarnego, który mają zagwarantowany deputowani. Komisja uznaje te działania za niedopuszczalne i domaga się od kompetentnych organów zapewnienia przestrzegania zasad Konstytucji oraz praw, jakie z niej wynikają.


Sygnatariusze przypominają funkcjonariuszom wymiaru sprawiedliwości, sędziom oraz przedstawicielom sił porządkowych, że nie można stosować przemocy zasłaniając się odgórnymi rozkazami, z powodu samej natury tego typu działań. Zarówno Konstytucja, jak i prawo międzynarodowe są zbieżne w tym, że żadna jednostka nie może być więziona oraz pozbawiana wolności na podstawie arbitralnych decyzji. Oświadczenie wenezuelskich biskupów kończy się wezwaniem, by nie tracić nadziei oraz zawierzyć mocy Jezusa Chrystusa, który jest siłą miłości.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-23 15:28:12
miniaturka

Katowice: Spotkanie przed Metropolitalnym Świętem Rodziny

W poniedziałek, 25 marca br., o godz. 11.00 w gmachu Biblioteki Śląskiej odbędzie się robocze spotkanie organizacyjne przed kolejnym Metropolitalnym Świętem Rodziny.
2019-03-23 17:36:25
miniaturka

Nowi szafarze w Kościele legnickim

W sobotę 23 marca, legnicka katedra, była miejscem ustanowienia 36. nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
2019-03-24 06:28:52
miniaturka

Egoizm… szyderstwo …lęk …zwyciężone przez Miłość – Droga Krzyżowa w Mikstacie

Mikstat:Droga Krzyżowa z elementami pantomimy została przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej. Znalazło się w niej wiele cennych wskazówek do przemiany życia...
2019-03-24 12:32:30
miniaturka

Papież przyjął rezygnację kard. Ezzatiego

Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną przez kard. Ricarda Ezzatiego, arcybiskupa Santiago de Chile. Nie wyznaczył jego następcy. Mianował jednak administratora apostolskiego dla chilijskiej stolicy. Został nim 74-letni bp Celestino Aós Braco, ordynariusz diecezji Copiapó.
2019-03-24 12:34:23
miniaturka

Kanada: katolicy w szoku po ataku nożownika na kapłana

Kościół w Kanadzie jest w szoku po wczorajszym ataku nożownika na kapłana sprawującego Eucharystię w Montrealu.
2019-03-24 12:37:17
miniaturka

Mozambik najbardziej dotknięty skutkami tropikalnego cyklonu

Caritas Internationalis aktywnie włączyła się w niesienie pomocy ofiarom tropikalnego cyklonu, który uderzył w Zimbabwe, Malawi i Mozambik. W tym ostatnim kraju sytuacja jest najtrudniejsza.