Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-11 16:37
Anna Bajon / Michał Król SJ

Wenezuela: biskupi stanowczo przeciw przemocy

Biskupi Wenezueli stanowczo sprzeciwiają się aktom przemocy ze strony służb bezpieczeństwa, które doprowadziły do śmierci manifestantów na protestach 30 kwietnia i 2 maja. Przykry bilans manifestacji to 4 osoby zabite, 300 rannych i 240 aresztowanych.

Autor/źródło: photogenica.pl, John Prokos

Działalność kryminalna, przemoc i represje, jakie miały miejsce na manifestacjach stoją w sprzeczności z obowiązkiem poszanowania i zagwarantowania praw człowieka, sankcjonowanych przez wenezuelską konstytucję, oraz pogwałcają pakty międzynarodowe podpisane przez Republikę – czytamy w nocie Komisji Sprawiedliwość i Pokój przy episkopacie tego kraju.

Hierarchowie szczególnie podkreślają ataki na wolność prasy i szykanowanie dziennikarzy. 5 z nich trafiło do szpitala z ranami postrzałowymi. Wenezuelscy biskupi po raz kolejny apelują do gwardii narodowej, policji i prorządowych grup paramilitarnych o poszanowanie praw człowieka i zaprzestanie brutalnego używania siły do tłumienia manifestacji.

Biskupi potępiają również niedawny atak wojska na kościół w Barrio Sucre di San Cristóbal. Dwóch żołnierzy wjechało podczas Mszy na motocyklach do świątyni. 40 kolejnych, pod dowództwem jednego z generałów, rozpyliła w budynku gaz łzawiący, narażając na niebezpieczeństwo wiele starszych osób.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-11 13:16:58
miniaturka

Amerykańscy dobroczyńcy u Papieża

Papież przyjął przedstawicieli amerykańskiej fundacji, która wspiera działalność dobroczynną Następcy św. Piotra.
2019-05-11 13:33:52
miniaturka

Papież do rzymskiej diecezji: misja, a nie kult porządku

Reforma Kościoła rozpoczyna się od pokory, a ta rodzi się i wzrasta dzięki upokorzeniom, które neutralizują naszą wyimaginowaną wielkość – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji.
2019-05-11 13:36:49
miniaturka

Trwa “Wielka Misja” Drogi Neoketechumenalnej

10 tys. placów w 135 krajach świata stało się w tych dniach miejscem „Wielkiej Misji” Drogi Neokatechumenalnej. W ten sposób ruch ten odpowiada na zaproszenie Papieża Franciszka, by wyjść z Ewangelią na peryferie świata.
2019-05-11 13:45:21
miniaturka

List bp. Kamińskiego po tragedii w szkole w Wawrze

- Ogromny ból towarzyszy całej wspólnocie diecezjalnej po tragicznym wydarzeniu w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia w Marysinie Wawerskim - napisał bp Romuald Kamiński w liście do diecezjan w związku z wczorajszą tragedią w warszawskiej szkole.
2019-05-11 13:48:10
miniaturka

Diecezja kielecka: w parafiach rusza modlitwa wiernych z klerykami w intencji powołań

Bieliny, Włoszczowa, Smardzowice, Busko – Zdrój to parafie, w których od wtorku 14 maja do soboty 28 maja środowisko Wyższego Seminarium Duchownego prowadzi cykl spotkań pod hasłem „Przez ich zasługi i modlitwy”.
2019-05-11 19:47:49
miniaturka

Legnica. Święcenia diakonatu.

W sobotę, 11 maja 2019 r., w legnickiej katedrze odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.