Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-18 08:39
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Wenezuela: biskupi apelują o zmiany, sprawiedliwość i pokój

Biskupi z Konferencji Episkopatu Wenezueli apelują o wejście na drogę zmian, sprawiedliwości i pokoju. Wyrażają zaniepokojenie pogłębiającym się łamaniem praw obywateli.

Autor/źródło: Pixabay, BruceEmmerling, licencja: CC0

„W Wenezueli wciąż rośnie spirala przemocy, co grozi utratą kontroli i może prowadzić do nieprzestrzegania praw i legalnych procedur sądowych. W ten sposób dochodzi się do prześladowań fizycznych, zastraszania i nie wywiązywania się z podstawowych obowiązków, które stoją przed państwem” – czytamy w komunikacie podpisanym przez przewodniczącego episkopatu oraz jego zastępców i sekretarza.

Biskupi podkreślają, że rozwiązania siłowe, niezależnie od tego, kto jest ich autorem i przeciw komu są używane, muszą być odrzucone. Z pokojem bowiem można otrzymać wszystko, za przemocą idzie tylko destrukcja.

Jednocześnie hierarchowie wenezuelscy oskarżają tych, którzy są u władzy, o używanie przemocy, co niesie ze sobą łamanie Konstytucji i praw człowieka. „Lud prosi o jedzenie, lekarstwa, prąd, transport publiczny, gaz, sprawiedliwe wypłaty i powstrzymanie inflacji – apelują biskupi. – A nic z tego nie jest mu dane, wręcz przeciwnie, wszystko jest kontrolowane, a myślącym inaczej zamyka się usta”.

Na zakończenie komunikatu biskupi z Konferencji Episkopatu Wenezueli zachęcili wiernych do nie poddawania się oraz ciągłego angażowania na rzecz pojednania, pokoju i prawdy. Wzywają również rządzących do zmiany swojego postępowania oraz zauważenia ogromnych poświeceń i cierpień wielkiej rzeszy Wenezuelczyków.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-18 07:16:20
miniaturka

Biskupi USA proszą Watykan o wsparcie ws. nadużyć

Konferencja Episkopatu USA zwróci się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przeprowadzenie wizytacji kanonicznej w celu rozwiązania kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi – dowiadujemy się z oświadczenia przewodniczącego episkopatu.
2018-08-18 07:35:16
miniaturka

Kard. Gracias: zmarły premier Vajpayee był przyjacielem chrześcijan

Był wielkim przyjacielem chrześcijan. Marzył, aby nasz kraj był narodem wieloreligijnym, wolnym od dyskryminacji i otwartym na mniejszości – napisał o zmarłym byłym premierze Indii, przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii.
2018-08-18 07:58:04
miniaturka

Abp Jeanbart: ręka Opatrzności niestrudzenie wspiera ludność Aleppo

„Bez pomocy ludzi dobrej woli z całego świata Aleppo przestałoby już egzystować. Są oni uosobieniem ręki Opatrzności, która niestrudzenie nas wspiera”. Wskazuje na to ordynariusz katolików obrządku melchickiego w Aleppo.
2018-08-18 08:51:27
miniaturka

Fenomen Kalwarii

O odpuście Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej, który trwa cały tydzień, asystach, orkiestrze dętej, historii sanktuarium i związkach Jana Pawła II z tym miejscem.
2018-08-18 12:46:06
miniaturka

UKSW: trwa rekrutacja na studia podyplomowe Ochrona Danych Osobowych w Kościele

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Ochrona Danych Osobowych w Kościele na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to II edycja tego kierunku studiów na UKSW.
2018-08-18 13:05:49
miniaturka

Caritas Polska przekazała 120 tys. USD dla Dżibuti

Caritas Polska w odpowiedzi na apel Caritas Internationalis i Caritas Dżibuti włączyła się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Dżibuti przekazując kwotę 120 tys. dolarów.