Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-29 09:44
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Weigel do kard. Marxa: Niemcy nie mogą decydować o Kościele

Kościół w Niemczech, kraju moich przodków, umiera. Upodabnianie się do liberalnego protestantyzmu nie przyniesie ożywienia, bo i on jest w stanie agonii – pisze George Weigel w otwartym liście do kard. Reinharda Marxa.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: Jak album

Wybitny katolicki intelektualista i biograf Jana Pawła II reaguje na zapowiedź procesu synodalnego w Niemczech, który ma podjąć wiążące decyzje w takich sprawach jak celibat, etyka seksualna czy klerykalizm.

Jak to możliwe, by lokalny proces synodalny podejmował wiążące decyzje w sprawach, które dotyczą całego Kościoła – pyta Weigel. Przypomina on, że tę właśnie drogę obrał przed laty Kościół anglikański, a dziś panuje w nim totalny rozkład. Amerykański intelektualista sprzeciwia się również atakowi na celibat kapłański pod pretekstem walki z nadużyciami. Jego zdaniem jest to przejaw cynizmu. Gdyby celibat miał być powodem nadużyć w Kościele to na tej samej zasadzie trzeba by uznać, że małżeństwo jest powodem nadużyć w rodzinach. Weigel przypomina, że wspólnoty protestanckie, w których celibatu nie ma, mają te same problemy z nadużyciami, co Kościół katolicki.

Papieski biograf stanowczo sprzeciwia się również twierdzeniu, że Kościół nie zwrócił dotąd należytej uwagi na znaczenie seksualności w życiu człowieka. Czy to oznacza – pyta retorycznie Weigel – że teologia ciała Jana Pawła II nie została jeszcze przetłumaczona na język niemiecki? Chyba jednak została przetłumaczona, jest jednak zbyt obszerna i złożona, aby mogli ją sobie przyswoić niemieckojęzyczni katolicy – dodaje z typowym dla anglosaskich autorów humorem George Weigel.

Odnosi się on również do problemów, jakie mają dziś niemieccy biskupi z etyką seksualną. Zdaniem Weigla wynika to po prostu z faktu, że od wielu lat, przynajmniej od czasów encykliki Humanae vitae zrezygnowali oni z głoszenia tego, co na ten temat naucza Kościół.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-29 08:25:23
miniaturka

Nigeria: porwanie kapłana

W Nigerii nie ustają ataki na duchownych. W poniedziałek, 25 marca, nieznani sprawcy porwali kolejnego kapłana.
2019-03-29 08:41:52
miniaturka

Bp Hinder: pokój w Jemenie wciąż odległy

Tam gdzie jest wojna, są nie tylko cierpiący, ale i ukryte interesy. Na konfliktach zawsze ktoś zarabia – na progu piątego roku wojny w Jemenie wskazuje na to wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.
2019-03-29 09:31:20
miniaturka

Papież: audiencja dla prezydent Litwy

Przed południem Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydent Litwy Dalię Grybauskaité, która następnie spotkała się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz do spraw relacji z państwami.
2019-03-29 10:17:57
miniaturka

Papież: Bądźmy wierni Panu, słuchajmy Jego głosu

Zadaniem chrześcijanina jest słuchanie Pana. Inaczej jego serce może stać się twarde i wtedy odrzuca swojego Zbawiciela. Ta myśl Papieża stanęła w centrum homilii, którą wygłosił w kaplicy Domu św. Marty.
2019-03-29 11:08:03
miniaturka

Polskie dęby w Watykanie na 100-lecie relacji dyplomatycznych

W Watykanie w sposób symboliczny upamiętniono dziś stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. W Ogrodach Watykańskich zasadzono dwa polskie dęby z okolic Wadowic.
2019-03-29 11:20:37
miniaturka
play

Abp Ryś: Żaden z tych faktów, nie miał prawa się wydarzyć, a się wydarzył. Przepraszam!

– Współodpowiedzialność jest w dobru i w złu! W tej współodpowiedzialności, chcę powiedzieć w swoim imieniu i w imieniu was wszystkich, każdej z tych 10 osób – przepraszam!– mówił w homilii arcybiskup Grzegorz Ryś.