Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-23 14:17
S. Zielińska / KAI

Węgry: obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki weźmie udział wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Odbędą się one 23 i 24 marca w węgierskim mieście Veszprém.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Metropolita Poznański udał się do Veszprém 23 marca na pokładzie prezydenckiego samolotu.

Dziś odbędą się rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Janosa Adera, zaś wieczorem uroczysta gala z przemówieniami obu szefów państw, podczas której zostanie przekazana Flaga Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Jutro przed południem w katedrze św. Michała w Veszprém obie pary prezydenckie wezmą udział we Mszy św., którą odprawią m.in.: prymas Węgier kard. Péter Erdő, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier bp András Veres i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Veszprém położone jest nad jeziorem Balaton, około 100 km na południowy-zachód od stolicy Węgier, Budapesztu.

Obchodzony 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony w 2007 r. przez parlamenty obu krajów. Obchodzony jest naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. Za rok ich gospodarzem będą Kielce.

pb (KAI) / Veszprém

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-23 12:45:40
miniaturka

Papież Franciszek docenił Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Około stu tysięcy osób weźmie udział w 10. edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W piątek, 23 marca, pątnicy wyjdą na trasy wyznaczone na całym świecie.
2018-03-23 13:16:37
miniaturka
play

Christopher West w Krakowie: "Nasze ciało opowiada historię Boga"

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie - spotkanie z Christopherem Westem, mówcą i popularyzatorem teologii ciała w USA.
2018-03-23 13:50:20
miniaturka

Góra Kalwaria: Misterium Męki Pańskiej

Dziesiątki aktorów-amatorów przedstawią w sobotę 24 marca Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii. Inscenizacja jest największym na Mazowszu misterium pasyjnym.
2018-03-23 14:49:36
miniaturka

Mity protestujących zwolenniczek aborcji eugenicznej

Zwolenniczki aborcji protestujące przeciwko nowelizacji ustawy przygotowanej przez obywatelską inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” - mającą na celu usunięcie przesłanki eugenicznej - w swym dyskursie posługują się wieloma mitami.
2018-03-23 15:16:03
miniaturka

Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników

W sobotę 24 marca obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. W tym dniu pamiętamy o modlitwie i poście za misje.
2018-03-23 15:53:12
miniaturka

BP KEP: Ks. Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce

Ks. Jegierski nie jest inkardynowany do żadnej diecezji w Polsce, co oznacza, że nie jest w polskich strukturach kościelnych. – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski.