Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-03 07:58
MG / PAP

We wtorek rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych

We wtorek rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych na wolne miejsca. Do czwartku do godziny 15.00 kandydaci mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie. 16 sierpnia szkoły ponadpodstawowe ogłoszą listy zakwalifikowanych do przyjęcia, a 23 sierpnia listy przyjętych.

Autor/źródło: PAP

Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, odbywa się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. W latach ubiegłych harmonogramy w poszczególnych województwach ustalali kuratorzy oświaty.


Kandydat ubiegający się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej musiał przygotować wniosek, na którym określił listę swoich preferencji, tzn. kolejność szkół i klas, do których chciałby chodzić, począwszy od najbardziej wymarzonej, przez inne, które także byłyby dla niego odpowiednie. Wniosek należało złożyć w szkole pierwszego wyboru. Po zakończeniu roku szkolnego trzeba było uzupełnić go o oryginał lub kopię świadectwa ukończenia szkoły, a po otrzymaniu zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty uzupełnić także o oryginał lub kopię zaświadczenia.


Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych szkoły ogłosiły 22 lipca. Do piątku 30 lipca kandydat, który został zakwalifikowany, miał czas na potwierdzenie woli przyjęcia do konkretnej szkoły, do której się zakwalifikował. Potwierdzenie polegało na przedłożeniu w szkole oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.


O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty i punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia.


Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych szkoły ogłosiły w poniedziałek. Tego też dnia dyrektorzy szkół mieli poinformować kuratorów oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole, jeśli takie zostały.


3 sierpnia kuratorzy oświaty opublikują informacje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsce. Potrwa do 5 sierpnia - w czwartek o godzinie 15.00 upływa czas na złożenie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w ramach rekrutacji uzupełniającej oraz dokumentów, potwierdzających spełnienie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.


16 sierpnia szkoły podadzą do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniających. Między 17 a 20 sierpnia (do godz. 15.00) należy potwierdzić wolę przyjęcia do danej szkoły, czyli złożyć oryginały świadectwa i zaświadczenia o wynikach. 23 sierpnia szkoły opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji uzupełniającej.


Kolejne listy wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych zostaną ogłoszone przez kuratorów oświaty 24 sierpnia.


Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu.


Harmonogram ogłoszony przez ministra edukacji i nauki dotyczy tylko postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych dla młodzieży. Nie dotyczy szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. Harmonogramy rekrutacji do tych szkół są ogłaszane przez kuratorów oświaty. (PAP)


autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-03 08:32:47
miniaturka

Papież na Festiwal Młodych w Medziugorie: uczcie się od Maryi naśladować Jezusa

Nawiązując do historii bogatego młodzieńca w przesłaniu na Festiwal Młodych w Medjugorie Papież zachęca, aby nie lękać się powierzyć swojego życia Jezusowi, naśladując Go i idąc za Nim. Pomocą w tym jest Maryja, wielki wzór naśladowania Jezusa
2021-08-03 09:38:02
miniaturka

Pół roku po zamachu stanu Birma jest na skraju upadku

Sytuacja społeczna i humanitarna w Birmie jest dramatyczna. Kościół w Birmie robi co może aby ulżyć cierpiącym. W parafiach powstają punkty covidowe, w których można wykonać bezpłatne testy i otrzymać podstawową opiekę medyczną. Zakażonymi opiekują się zakonnice, które odwiedzają chorych w domach
2021-08-03 09:54:30
miniaturka

Rząd Pakistanu nadal ignoruje prześladowania mniejszości religijnych

Rząd Pakistanu nadal ignoruje prześladowania mniejszości religijnych, dokonywane w tym kraju nie tylko przez grupy fanatyków, ale także przez instytucje państwowe i przedstawicieli władz. Alarm w tej sprawie podniosła Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ).
2021-08-03 10:02:21
miniaturka

"Co chcesz, abym ci uczynił?" - rekolekcje dla młodzieży żeńskiej

"Co chcesz, abym ci uczynił?" To odpowiedź Jezusa na wołanie człowieka pragnącego uzdrowienia ze swoich dolegliwości.
2021-08-03 10:05:56
miniaturka

Patriarcha Wenecji o zakazie dla wielkich statków: potrzebujemy praktyki Laudato sì

Obowiązujący od wczoraj zakaz wpływania wielkich statków wycieczkowych do laguny Wenecji został przyjęty z zadowoleniem przez Patriarchę Wenecji. Abp Francesco Morgalia odniósł go do wizji ekologii integralnej przedstawionej w encyklice Laudato sì
2021-08-03 10:21:49
miniaturka

Policja otrzymuje już pierwsze sygnały dotyczące sprawcy podpaleń w Zamościu

Policja otrzymuje już pierwsze sygnały dotyczące potencjalnego sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu (woj. lubelskie). Jak zapewniają mundurowi, każdy taki ślad jest weryfikowany. Minister zdrowia wyznaczył 10 tys. zł nagrody dla osoby, która pomoże wskazać podpalacza.