Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-03 12:26
MG / PAP

Wdówik: osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach życia

Osoby niepełnosprawne mają normalne pragnienia, pasje, zainteresowania i tak samo chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach tego życia: w pracy, w rozrywce, czy w turystyce - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Autor/źródło: PAP

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzień ten ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jego celem jest m.in. przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych i zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych.


Przy tej okazji pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zaapelował do wszystkich o zauważenie, że osoby niepełnosprawne są zwykłymi obywatelami. "Mają być może pewne uwarunkowania, zmieniające ich możliwości w pewnych sytuacjach, ale oni naprawdę chcą mieć te same prawa i te same obowiązki, np. chcą pracować i płacić podatki, nie chcą siedzieć w domu na zapomogach" - przekonywał.


"Osoby niepełnosprawne to ludzie, którzy mają normalne pragnienia, pasje, zainteresowania, bogate życie, które niczym nie odbiega od życia osoby bez niepełnosprawności i tak samo chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach tego życia, w pracy, w rozrywce, czy w turystyce" - mówił.


Wdówik zwrócił uwagę, że patrząc na przekaz medialny dotyczący niepełnosprawności, można nabrać przekonania, że to jest ciężkie zjawisko związane z niesamodzielnością, z byciem całkowicie zależnym od pomocy innych osób i z potrzebą dwudziestoczterogodzinnej opieki.


"Jest to prawda, ale dotyczy tylko pewnej, stanowiącej mniejszość w całej populacji osób z niepełnosprawnością, grupy osób i źle się dzieje, że my, jako społeczeństwo, na takim przekazie budujemy sobie obraz osób niepełnosprawnych i ich życia" - podkreślił Wdówik.


I dodał, że "nieuzasadnione i nieprawdziwe jest zwłaszcza wyrażanie opinii i rozstrzyganie o sensie życia osób niepełnosprawnych, gdy robią to osoby niemające takich doświadczeń, nawet, jeśli są opiekunami lub bliskimi. Nawet jeśli ktoś rzeczywiście cierpi, to i tak podejmuje walkę o normalność".


Wiceminister MRiPS zwrócił również uwagę, że o ile szkolnictwo i edukacja osób niepełnosprawnych w Polsce wciąż się rozwija, dając wsparcie adekwatne do potrzeb, to problemy zaczynają się w momencie zakończenia edukacji i wchodzenia na rynek pracy. "To jest rynek skamieniały, nieprzystający do potrzeb współczesnych osób z niepełnosprawnością, oparty na ustawach z lat 90." - zauważył.


Wyjaśnił, że system, w którym rocznie pracodawcom wypłacane jest 3,6 mld zł na zatrudnienie 236 tys. osób niepełnosprawnych jest systemem, który działa wyłącznie na korzyść pracodawcy, a nie osoby zatrudnianej. "Pracodawcy mają plany biznesowe oparte na dofinansowaniach z PFRON-u, zatrudniają te osoby dla pieniędzy, ale jak się prześledzi kariery tych osób, to można zauważyć, że oni nie awansują, nie mają podwyżek, nie są szkoleni, nie rozwijają się. Wegetują na najniższych pensjach" - mówił Wdówik.


Podkreślił, że nie może tak być, dlatego już ruszyły prace nad nowymi rozwiązaniami, bardziej nowoczesnymi i z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, które stanowią szczególne ułatwienie dla osób z określonymi niepełnosprawnościami.


"To jest nasz cel, żeby przywrócić wartość osób z niepełnosprawnością jako pracowników oraz obalić mity, że te osoby przede wszystkim generują koszty i są obciążeniem nie zaś źródłem zysków dla przedsiębiorcy" - zaznaczył wiceminister. (PAP)


Autor: Dorota Stelmaszczyk

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-03 11:15:56
miniaturka

Akcja „Zatrzymaj telefon śmierci” przynosi pierwsze efekty

Fundacja Życie i Rodzina kilka dni temu uruchomiła akcję „Zatrzymaj telefon śmierci”, polegającą na blokowaniu infolinii Aborcyjnego Dream Teamu. Akcja okazuje się skuteczna
2020-12-03 11:50:32
miniaturka

W Tychach będą tulić do serca porzucone niemowlęta

„Nasze przesłanie jest jasne: każde dziecko jest dobrem, czy zdrowe, czy chore. Będziemy całkowicie oddani dzieciom, które trafią do naszego ośrodka” – mówi Bernadeta Weidemann-Nimptsch, wiceprezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Fundacja poprowadzi w Tychach Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny „Tusietuli”.
2020-12-03 12:10:13
miniaturka

Konferencja prasowa poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej online

W piatek, 4 grudnia o godz. 11.00 odbyła sie konferencja prasowa pt.:„Nie jesteś samotną wyspą”. Konferencja była poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej, który odbywa się obecnie w formie online. Uczestniczy w nim młodzież z całego świata.
2020-12-03 13:54:04
miniaturka

„Rafał Lemkin. Z bliska” – publikacja edukacyjna nt. twórcy pojęcia ludobójstwa

Instytut Pileckiego udostępnił concept book dotyczący Rafała Lemkina. Publikacja ma pomóc w szerzeniu wiedzy na temat człowieka, którego „koncepcji i wysiłkom świat zawdzięcza nazwanie i napiętnowanie jednej z najstraszliwszych klęsk ludzkości, jaką jest ludobójstwo”.
2020-12-03 14:32:51
miniaturka

Wiadomości z Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie

Siedziba PMK w Argentynie znajduje się przy Polskim Ośrodku Katolickim OO. Bernardynów w Martin Coronado (zwanym przez Polaków Maciaszkowo)– Buenos Aires. Polscy misjonarze pracują na terenie 25 diecezji w Argentynie. Zbudowali dziesiątki kościołów, kaplic, szkół, plebanii i sal katechetycznych. Siostry zakonne pracują w szkolnictwie, w szpitalach i przy parafiach. Rektorem PMK w Argentynie jest o. Jerzy Jacek Twaróg OFM.
2020-12-03 14:56:50
miniaturka

„Wdzięczność to imię dojrzałej miłości” - Święto Dziękczynienia w USA

Święto Dziękczynienia obchodzone w czwarty czwartek listopada jest dla Amerykanów jedną z najważniejszych dat w roku. Duchowy opiekun Polonii, ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, mówi między innymi o tym, jak zapamiętał Dzień Dziękczynienia spędzony w Stanach Zjednoczonych, a także odpowiada na pytanie, czy warto to święto obchodzić w polskich domach.