Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-16 14:40
JR / PAP

Wawrzyk: aplikacja „Polak za granicą” ma służyć pomocą wszystkim, którzy chcą wyjechać

Inaugurujemy dziś działalność aplikacji „Polak za granicą”, która ma służyć pomocą rodakom wyjeżdżającym za granicę lub już tam przebywającym. Dzięki niej będzie można sprawdzić m.in. jakie ograniczenia obowiązują w innych państwach – powiedział w piątek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Autor/źródło: PAP

„Dziś inaugurujemy działalność aplikacji specjalnie przygotowanej dla rodaków wyjeżdzających za granicę – «Polak za granicą». (...) Ta aplikacja ma służyć pomocą wszystkim osobom, które albo chcą wyjechać za granicę, albo już za granicą są” – powiedział na briefingu prasowym wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Podkreślił, że w aplikacji znajdą się m.in. informacje o zasadach wjazdu na teren danego państwa, zasadach przemieszczania się i ograniczeń w tym zakresie oraz o tym, jakie restrykcje mogą być nałożone przez poszczególne państwa np. na osoby niezaszczepione. Wawrzyk podkreślił, że osobom, które już przebywają za granicą, aplikacja umożliwi zlokalizowanie placówek dyplomatycznych.

Wiceminister SZ poinformował też, że resort spraw zagranicznych utrzymuje dotychczasową rekomendację: nie podróżuj, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne, ale wprowadza „pewne modyfikacje tego komunikatu”. „Po pierwsze zwracamy uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń i zachorowań, ale też informacje o nowych wariantach choroby, które występują, pojawiają się na bieżąco” – powiedział.

„Apelujemy o to, by wyjazdy były realizowane przede wszystkim przez osoby zaszczepione, bo zaszczepienie umożliwia bezproblemowy wjazd do danego kraju, bezpieczny i spokojny pobyt, (...) też umożliwia wstęp do szeregu miejsc, gdzie dla osób niezaszczepionych to wejście jest w poszczególnych krajach ograniczone” – kontynuował.

Wawrzyk zwrócił też uwagę, że w kontekście planów wakacyjnych należy pamiętać, iż „sytuacja w związku z pojawieniem się nowych odmian wirusa jest dynamiczna”.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-16 13:09:33
miniaturka

Asia Bibi: chcę być głosem prześladowanych chrześcijan na całym świecie

„Dziękuję wszystkim braciom i siostrom, którzy modlili się i pościli. Dzięki ich modlitwom jestem teraz wolna” – mówi skazana niegdyś w Pakistanie na śmierć za rzekome bluźnierstwo chrześcijanka, której historia stała się znana na całym świecie.
2021-07-16 13:41:01
miniaturka

Papież ogranicza możliwość odprawiania Mszy trydenckiej

Papież Franciszek wydał motu proprio „Traditionis Custodes”, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Od dziś jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Wydawanie zezwolenia na posługiwanie się Mszałem z 1962 r. powraca do wyłącznych kompetencji biskupa.
2021-07-16 14:06:36
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pan Jezus dokonał serii spektakularnych cudów. Skoro korzysta ze swojej boskiej mocy, aby uzdrawiać, czemu nie sięga po nią, aby bronić się przed niesprawiedliwością? Może wszystko. Ale On nie przyszedł zniszczyć swych wrogów. Jego zwycięstwo będzie miało inny charakter i będzie zwycięstwem trwałym.
2021-07-16 15:24:40
miniaturka

Ojciec przejechał pół miliona kilometrów, by po 24 latach odnaleźć porwanego syna

Mężczyzna z Chin od 24 lat poszukiwał syna, który jako dwulatek został porwany sprzed ich domu przez handlarzy ludźmi. „Tylko w drodze czułem się ojcem” - mówi Guo Gangtanga. Przejechał pół miliona kilometrów, nie zrażając się wypadkami, napadmi i awariami kolejnych motocykli.
2021-07-16 22:09:21
miniaturka

Nowy List apostolski papieża Franciszka

W dniu 16 lipca 2021 roku papież Franciszek ogłosił List apostolski w formie Motu Proprio „Traditionis custodes” w sprawie stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.
2021-07-17 09:07:09
miniaturka

Bilans powodzi w Niemczech: 106 ofiar śmiertelnych, wielu rannych i zaginionych

Do co najmniej 106 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych powodzi w dwóch landach na zachodzie Niemiec: Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie – wynika z danych policji i miejscowych władz. W Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w piątek do 63.