Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-18 09:47
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Watykańskie dokumenty na temat migracji i handlu ludźmi

Od samego początku ludzka historia naznaczona jest różnego rodzaju migracją, wygnaniem i ucieczkami, motywowanymi zawsze pragnieniem poszukiwania lepszego życia gdzie indziej.

Autor/źródło: pixabay, iglobal3d

Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do dokumentu zbierającego jego wypowiedzi na temat migracji. Nosi on tytuł „Światło na drogach nadziei”. Został on zaprezentowany w Watykanie wraz z „Wytycznymi duszpasterskimi na temat handlu ludźmi”, które wypracowano we współpracy z episkopatami różnych krajów.

Franciszek przypomina, że współczesne ruchy migracyjne, nawet jeśli powodują różne wyzwania i cierpienia ubogacają nasze wspólnoty, Kościoły i społeczeństwa. Wskazuje zarazem, że ludziom, którzy padli ofiarą handlu żywym towarem trzeba pomóc odzyskać nadzieję i rozerwać kajdany niewoli. Przypomina też, że sam Jezus na początku swego życia wraz z rodzicami doświadczył dramatu uchodźctwa, gdy musieli uciekać do Egiptu przed zbrodniczymi działaniami Heroda.

Obie publikacje zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym. Ks. Michel Czerny SJ z dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, która przygotowała dokumenty podkreśla, że pojawiają się nowe formy wykorzystywania ludzi, jak np. handel narządami do przeszczepu oraz sprzedawanie ludzi przez Internet.

„Pierwsza rzecz, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę poprzez te dokumenty, to otwarcie oczu na te haniebne zjawiska, ponieważ handel ludźmi jest okrutnym fenomenem, ale wciąż niewidzialnym – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Czerny. – Tę obojętność i ignorancję trzeba pokonać wzrostem odpowiedzialnej świadomości dotyczącej tego, co się dzieje. Druga ważna rzecz, to fakt, że mamy w ręku wiele ważnych narzędzi, aby odpowiednio reagować jako parafie, szkoły, stowarzyszenia i poszczególni ludzie”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-18 08:21:45
miniaturka

Papież do włoskich policjantów: dbajcie o korzenie cywilizacji

Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami włoskiej policji, której funkcjonariusze pracują na placu św. Piotra oraz w okolicach Watykanu.
2019-01-18 08:32:01
miniaturka

USA: odpust dla modlących się za Marsz dla Życia

Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami tym wszystkim, którzy biorą udział w religijnych wydarzeniach towarzyszących jutrzejszemu Marszowi dla Życia w Waszyngtonie i innych amerykańskich miastach.
2019-01-18 09:45:58
miniaturka

W całej Szwecji demonstracje i modlitwy w obronie konwertytów

W kilku szwedzkich miastach odbyły się wczoraj manifestacje i ekumeniczne modlitwy w obronie nawróconych na chrześcijaństwo migrantów, głównie z islamu, którym systematycznie odmawia się w Szwecji prawa do azylu.
2019-01-18 10:23:31
miniaturka
play

Kraków na ŚDM w Panamie dzień trzeci

Trzeci dzień Diecezjalnych Dni Młodzieży był wielkim świętem miłości i pokoju.
2019-01-18 10:52:42
miniaturka

Jerozolima: wizyta przedstawicieli światowych episkopatów

W Ziemi Świętej dobiega końca tygodniowa wizyta przedstawicieli episkopatów Europy, Ameryki Północnej i Afryki Południowej.
2019-01-18 11:12:44
miniaturka

Bp Bryl do dziennikarzy: najważniejszy nie jest news, ale człowiek

„W przekazywaniu informacji najistotniejsze jest to, żeby widzieć człowieka, najważniejszy jest nie news, ale człowiek, o którym mówimy i do którego mówimy” – mówił 17 stycznia wieczorem bp Damian Bryl do dziennikarzy i twórców mediów podczas spotkania opłatkowego.