Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-18 08:42
AC / Krzysztof Bronk

Watykański dokument o systemie gospodarczo-finansowym

Stolica Apostolska przypomina, że ekonomia i gospodarka, jak każda sfera ludzkiej działalności podlega etycznemu wartościowaniu. Zawarte w dokumencie wytyczne mają pomóc w rozeznaniu w dobie aktualnego kryzysu.

Autor/źródło: Pixabay, moritz320, licencja: CC0

Zdaniem Stolicy Apostolskiej świat nie wyciągnął wniosków z trwającego od dziesięciu lat kryzysu. Do poszukiwania więc nowych dróg dla gospodarki zachęca opublikowany dziś watykański dokument: „Oeconomicae et pecuniariae quaestiones – rozważania pomocne w rozeznaniu etycznym w sprawie niektórych aspektów aktualnego systemu gospodarczo-finansowego”.

Jest to wspólny dokument dwóch watykańskich urzędów: Kongregacji Nauki Wiary i Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Mówi prefekt pierwszego z nich abp Louis Ladaria SJ:

- Celem tych rozważań – powiedział w Watykanie abp Ladaria – jest stwierdzenie z całą jasnością, że u podstaw rozwoju nieuczciwych i pasożytniczych praktyk leży przede wszystkim krótkowzroczność antropologiczna i postępujący kryzys człowieczeństwa. Współczesny człowiek, nie wiedząc już, kim jest i co robi na tym świecie, nie wie też, jak dobrze postępować. W konsekwencji jest targany chwilowymi konwenansami i interesami, które rządzą rynkiem. Interes silniejszego bierze górę nad prawdziwym dobrem i stał się najważniejszym czynnikiem w relacjach społeczno-gospodarczych. W ten sposób dobro wspólne zniknęło z horyzontu wielu dziedzin ludzkiego życia. Rynek tymczasem, aby mógł dobrze funkcjonować potrzebuje podstaw antropologicznych i etycznych, których sam nie jest w stanie ustalić. Jasna wizja antropologiczna i wynikające z niej implikacje etyczne są więc ważne nie tylko dla godziwego życia, na miarę człowieka, ale pomagają też w dobrym funkcjonowaniu gospodarki rynkowej.

Watykański dokument szczegółowo analizuje różne aspekty gospodarki i finansów. Potępia na przykład istnienie rajów podatkowych, spekulacje czy nieuczciwe praktyki bankowe. Podejmuje też temat powszechnego przeznaczenia dóbr. Mówi kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka:

- W interesie dobra wspólnego i ze względu na godność wszystkich ludzi zasoby, którymi dysponujemy, powinny być zarządzane w sposób wolny, odpowiedzialny, sprawiedliwy, solidarny, a także z miłością. Innymi słowy w sposób etyczny, z uwzględnieniem dobra wspólnego wszystkich. Regulacje, do których zachęcamy w tym dokumencie to właśnie mają na celu: aby dobro wspólne było zarządzane z uwzględnieniem potrzeb wszystkich ludzi – powiedział kard. Turkson.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-17 22:35:15
miniaturka

Jerozolima: apel ordynariuszy Ziemi Świętej

W obliczu narastającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wzywają wszystkie zaangażowane strony, aby unikały używania przemocy i znalazły sposoby na zakończenie oblężenia w Strefie Gazy.
2018-05-17 22:46:03
miniaturka

Papież: udawana jedność to środowisko, które potępia

Są dwie drogi jedności, jedna prawdziwa, po której prowadzi nas Jezus i druga, na której się oczernia, oskarża i która dzieli – to główna myśl homilii wygłoszonej przez Papieża na porannej Mszy.
2018-05-18 08:16:24
miniaturka

Włosi ponoszą konsekwencje bezdzietności: kraj się starzeje i wyludnia

Instytut statystyczny wieści nieuchronne wymieranie włoskiego społeczeństwa. Emerytów jest niemal dwa razy więcej niż młodych. Zmniejsza się liczba dzieci i potencjalnych matek. Młodzi uciekają za granicę.
2018-05-18 09:23:33
miniaturka

Bielsko-Biała: Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej

W Bielsku-Białej podsumowano 21. Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.
2018-05-18 09:57:39
miniaturka

Dziś rozpoczynają się obchody 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.
2018-05-18 10:22:13
miniaturka

Dialogi z Arcybiskupem - wola Boga a wola człowieka

O szukaniu woli Bożej, wierności, poszukiwaniu obiektywnej prawdy, a nie kompromisu i wielkiej miłości Boga wobec nas mówił podczas Dialogów z Arcybiskupem metropolita krakowski Marek Jędraszewski w kościele Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Krakowie.