Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 08:36
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Watykan: zasadnicze zmiany w zarządzaniu i kontroli finansów Stolicy Apostolskiej

W Watykanie opublikowano list apostolski Papieża Franciszka, w formie motu proprio, regulujący niektóre kompetencje w sprawach ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. List odbiera wiele dotychczasowych uprawnień Sekretariatowi Stanu

Autor/źródło: vaticannews.va

Wzmocniono znaczenie Sekretariatu ds. Ekonomii, który będzie pełnił funkcję papieskiego sekretariatu ds. ekonomicznych i finansowych. Papież sankcjonuje i uruchamia od 1 stycznia przyszłego roku przekazanie Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) zarządzania inwestycjami finansowymi i nieruchomościami należącymi do Sekretariatu Stanu, w tym tzw. „świętopietrze”.
Decyzja ta została już ogłoszona przez Franciszka w piśmie z sierpnia tego roku do kardynała Pietro Parolina, a następnie dopracowana przez specjalną „Komisję ds. przekazywania i kontroli” utworzoną na początku listopada. Jest to znaczący krok w kierunku scentralizowanego zarządzania inwestycjami, który zmniejsza poufność, zwiększa kontrolę i pokazuje, jak Franciszek nie tylko inicjuje reformy, ale towarzyszy im poprzez dokładne wytyczne.


Na początku motu proprio Papież pisze, że dla „lepszej organizacji administracji, kontroli i nadzoru działalności gospodarczej oraz finansowej Stolicy Apostolskiej” nie jest właściwe, aby Sekretariat Stanu pełnił „te funkcje w sprawach gospodarczych i finansowych, które zostały już przyznane kompetencjom innych dykasterii”.


W pierwszym artykule Papież stwierdza, że od 1 stycznia „własność funduszy i rachunków bankowych, inwestycji ruchomych i nieruchomych, w tym udziałów w spółkach i funduszach inwestycyjnych, posiadanych dotychczas w imieniu Sekretariatu Stanu” przejdzie do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, „która zajmie się ich zarządzaniem i administracją”. Będą one przedmiotem kontroli ad hoc sprawowanej przez Sekretariat ds. Ekonomii, który „od tej pory będzie również pełnił funkcję papieskiego sekretariatu ds. ekonomicznych i finansowych”. Przejście to musi nastąpić nie później niż 4 lutego 2021 r. Od 2021 r. wszystkie wpłaty i darowizny na rzecz Stolicy Apostolskiej „będą wpłacane na konto nazwane Budżetem Generalnym Stolicy Apostolskiej”, zarządzanym przez APSA. Przekazywanie kwot z tego konta do APSA będzie musiało być autoryzowane przez prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii.


W drugim artykule Franciszek ustala, że APSA utworzy rezerwę budżetową zwaną Funduszem Papieskim, który dla większej przejrzystości będzie częścią skonsolidowanego sprawozdania finansowego Stolicy Apostolskiej, dla którego należy prowadzić oddzielne rachunki, wraz z otwarciem specjalnych subkont dla „świętopietrza” oraz „Funduszu Uznaniowego Ojca Świętego”, jak również każdego z funduszy ze szczególnymi ograniczeniami przeznaczenia z woli darczyńców. Każdy z tych funduszy posiada swój własny cel. Wydatki i dyspozycje z „Funduszu Uznaniowego Ojca Świętego” mogą być dokonywane tylko na podstawie „jego osobistej decyzji”.


Trzeci artykuł dotyczy nadzoru i kontroli oraz wzmacnia rolę nadzorczą Sekretariatu ds. Ekonomii. Wreszcie, w artykule czwartym Papież stanowi, że Biuro Administracyjne Sekretariatu Stanu utrzymuje „wyłącznie zasoby ludzkie niezbędne do wykonywania działań związanych z jego administracją wewnętrzną”. Archiwa urzędu dotyczące inwestycji i środków finansowych przekazywane są do APSA.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-28 15:48:55
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kościół okazuje się być najlepszą szkołą, a liturgia najlepszym nauczycielem w tej najtrudniejszej ze sztuk, sztuce umierania: umierania bez żalu, paniki, rozpaczy. Sztuce odchodzenia z tego świata bez „trzaskania drzwiami”.
2020-12-28 16:16:24
miniaturka

Co przyniesie 2021 w Kościele powszechnym?

Pozostawanie elastycznym, znajdowanie kreatywnych rozwiązań, przekonanie, że „wirtualne jest także duchowe”, to niektóre z wyzwań przed jakimi prawdopodobnie będzie stać Kościół katolicki na całym świecie w 2021 roku.
2020-12-28 22:28:04
miniaturka

Zmarł o. Włodzimierz Zatorski, założyciel Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec

28 grudnia, przed godziną 17:00 zmarł o. Włodzimierz Zatorski, mnich opactwa benedyktynów w Tyńcu. Znany był ze swych licznych publikacji z dziedziny duchowości, wcześniej zaś, w latach 1970-tych, z działalności opozycyjnej
2020-12-29 08:50:55
miniaturka

Kolejne ataki dżihadystów na chrześcijan w Nigerii

To było kolejne krwawe Boże Narodzenie w Nigerii. Dżihadyści z Boko Haram przyznali się do ataku na dwie chrześcijańskie wioski w wigilię. Kolejny atak przypuścili w Niedzielę Świętej Rodziny. W sumie zginęło ponad 20 osób. Spalili też kilka kościołów i uprowadzili ze sobą księdza.
2020-12-29 09:57:57
miniaturka

Księża nie płacą podatków? Ależ skąd!

Wbrew pojawiającym się nieraz w lewicowych mediach zarzutom, Kościół w Polsce płaci podatki, a jednocześnie w wielu obszarach prowadzi działalność społeczną, opiekuńczą i edukacyjną, wspierając w ten sposób państwo
2020-12-29 10:09:17
miniaturka

Abp Paglia: chorzy potrzebują kontaktu z osobami bliskimi

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia określił jako opatrznościowe i wzorcowe postanowienie władz Toskanii, które zezwoliły najbliższym na odwiedzanie chorych na Covid-19. Mogą to robić przestrzegając bardzo surowych zasad bezpieczeństwa