Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-21 08:00
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Watykan w ONZ o Ziemi Świętej: „dwa państwa” i „status quo”

Stolica Apostolska niezmiennie popiera koncepcję „dwóch państw”: żydowskiego i arabskiego z uchodźcami palestyńskimi oraz uznaje historyczne „status quo” Jerozolimy w zgodzie z dotychczasowymi rezolucjami ONZ – oświadczył na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ abp Bernardito Auza.

Autor/źródło: neufal54/Pixabay/licencja CC0

Potwierdził on wcześniejsze stanowisko Stolicy Apostolskiej dotyczące rozwiązania konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną.

Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ przywołał rezolucję 181 z 1947 r. dotyczącą obu państw. To jedyna możliwa droga, aby zapewnić pokojowe współistnienie pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami. Należy doprowadzić do sytuacji, która pozwoli obu narodom żyć jeden obok drugiego w bezpiecznych granicach, uznanych przez wspólnotę międzynarodową. Stolica Apostolska apeluje do liderów izraelskich i palestyńskich o mądrość, odpowiedzialność oraz wolę polityczną, potrzebne do osiągnięcia historycznego porozumienia pokojowego. Dialog oparty na dobrej woli powinien zastąpić obraźliwą retorykę, przemoc i konflikt. Niewinni cywile nie mogą być nigdy celem ataków terrorystycznych ani niszczących operacji wojskowych.

Stolica Apostolska odrzuca również wszelkie próby jednostronnych działań zmierzających do próby zmiany statusu Jerozolimy. Miasto Święte powinno być miejscem spotkania i pokoju dla wiernych trzech religii monoteistycznych. Należy zagwarantować swobodny dostęp do miejsc świętych. Abp Auza wyraził także wielkie zaniepokojenie sytuacją uchodźców palestyńskich. To właśnie agencja ONZ Unrwa, udziela wsparcia ponad 5 mln uchodźców, zapewniając im mieszkanie, edukację, pomoc medyczną oraz wsparcie socjalne. Ważne, aby nadal sprawnie działała i zaspokajała wszelkie potrzeby, a także by przeciwdziała skutecznie pogorszeniu się sytuacji w regionie, ponieważ oznaczałoby to większe koszty i wydatki wspólnoty międzynarodowej.


Żródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-20 18:57:05
miniaturka

Podsumowanie prac w grupach synodalnych

Na Synodzie Biskupów podsumowano prace w 14 grupach językowych, w których dyskutowano trzecią część dokumentu roboczego poświęconą drogom duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.
2018-10-20 19:57:38
miniaturka

Konsekracja kościoła pw. św. Jana Pawła II na Osiedlu Lubin

– Ten kościół wybudowany ludzkim wysiłkiem ma służyć temu, by ci, którzy tutaj przychodzą stawali się świątynią Boga – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas konsekracji kościoła.
2018-10-20 21:27:45
miniaturka

Reforma katechezy zawiodła: brak treści i porządku

Po Soborze Kościół próbował zreformować katechizację. Dziś trzeba powiedzieć, że reforma ta w większości wypadków się nie powiodła – uważa bp Thomas Dowd z Kanady.
2018-10-20 21:52:03
miniaturka

Sudańscy biskupi w największym na świecie obozie uchodźców

Wizyta w znajdującym się w północno-zachodniej Ugandzie obozie była odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka, by Kościół był aktywnie obecny także w takich miejscach beznadziei, niosąc tam konkretne wsparcie i miłosierdzie.
2018-10-20 22:07:14
miniaturka

Papież dzieli się swym doświadczeniem Maryi

„Jest napisana językiem serca. Jestem szczęśliwy, że moje świadectwo posłużyło, aby oddać chwałę naszej Matce” – tak o książce „Jest moją Matką – spotkania z Maryją” mówi Papież Franciszek.
2018-10-21 10:09:24
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na dzisiejszy Światowy Dzień Misyjny 2018

Każdy mężczyzna i każda kobieta jest misją i to jest powodem, dla którego żyje na ziemi. Wielkim wyzwaniem jest przeżywanie z radością swej odpowiedzialności za świat – pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu.