Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-27 07:39
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Watykan w ONZ: każde dziecko niezastąpionym darem

Każde dziecko jest jedynym i niezastąpionym darem. Żadne nie powinno być pozbawione ochrony swoich podstawowych praw - powiedział abp Bernardito Auza podczas debaty w ONZ.

Autor/źródło: Pixabay, fernandoalmeida, licencja: CC0

Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej abp Bernardito Auza zabrał głos podczas debaty na temat promocji i ochrony praw dzieci w siedzibie ONZ.

Watykański dyplomata odniósł się do Konwencji Praw Dziecka. Podkreślił, że stanowi ona godny uznania wyraz ochrony praw najmłodszych. Stanowią oni cenny skarb dany każdemu pokoleniu oraz wielkie wyzwanie dla mądrości i ludzkiej wrażliwości. Prawa dziecka są oczywiście wpisane w prawa rodziny, która jest pierwszą i najważniejszą komórką życia społecznego ze względu na swoją służbę życiu oraz szczególną rolę w wychowaniu i udział w tworzeniu zdrowej tkanki społecznej.

Abp Auza nawiązał do raportu sekretarza generalnego ONZ, z którego wynika, że w 2016 r. na świecie zmarło 5,6 mln dzieci z powodów możliwych do uniknięcia. Kobiety i dzieci potrzebują wsparcia przez zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że miliony dzieci, różnych ras i kultur niezależnie od statusu społecznego i ekonomicznego oraz miejsca pochodzenia stają się ofiarami różnych form przemocy, wykorzystywania oraz nadużyć. Potrzeba wspólnego wysiłku, aby tworzyć kulturę zdolną zapewnić ochronę młodym i najsłabszym. Promocja i poszanowanie praw dzieci są jednym z najważniejszych społecznych wyzwań i powinny znajdować się w centrum uwagi wspólnoty międzynarodowej. Przyszłość zależy od dzieci i od tego, jak je przygotujemy do dorosłości – zaznaczył hierarcha.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-26 18:17:14
miniaturka

Renesans modlitwy różańcowej w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania odkrywa na nowo modlitwę różańcową. Do regularnej, a nawet codziennej modlitwy w tej formie zachęcało w ostatnim czasie dwóch biskupów. Wciąż pojawiają się nowe inicjatywy promujące ten sposób modlitwy.
2018-10-26 22:18:59
miniaturka

“Miłość Cię odnajdzie" - rekolekcje dla dziewcząt i kobiet

Zastanawiasz się, jaki jest plan Boga na Twoje życie i szczęście? Rekolekcje z cyklu "Maryja, Matką poszukujących drogi" już od 16 do 18 listopada!
2018-10-27 07:13:44
miniaturka

Brazylijscy biskupi apelują o odłożenie broni nienawiści i zemsty

Przed niedzielnymi wyborami biskupi Brazylii napominają i proszą, aby wyzbyto się wszystkiego co wprowadza podziały, dyskryminację, nietolerancję i przemoc, a wyrażano na nowo miłość, pojednanie i podjęto drogę pokoju.
2018-10-27 08:10:24
miniaturka

Synod kuźnią pomysłów pracy z młodymi

Synod to doskonałe miejsce wymiany nie tylko myśli, ale i konkretnych doświadczeń. Wiele pomysłów można skonfrontować w praktyce z ludźmi, którzy w innych częściach świata podejmują ciekawe inicjatywy związane z młodzieżą.
2018-10-27 08:33:20
miniaturka

Franciszek o pokoju jako drodze pokory, łagodności i wielkoduszności

Papież Franciszek zachęcił do budowania i umacniania jedności w dzisiejszym świecie, w którym, jak podkreślił, nawet międzynarodowe instytucje nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii pokoju.
2018-10-27 08:56:35
miniaturka

Synod nie podjął dyskusji nad celibatem

W dokumencie końcowym Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach nie będzie mowy o zniesieniu celibatu. W pierwszych dniach wniosek w tej sprawie złożył, w imieniu całego belgijskiego episkopatu, bp Jean Kockerols.