Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-14 09:56
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Watykan po raz pierwszy obecny na oenzetowskiej sesji o statusie kobiet

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta reprezentowała Stolicę Apostolską na 63. sesji Oenzetowskiej Komisji ds. Statusu Kobiet. Nigdy wcześniej nie brał w niej udział żaden watykański przedstawiciel.

wikipedia.com
Autor/źródło: Milton Martínez / Secretaría de Cultura CDMX, https://www.flickr.com/photos/culturacdmx/42006341185, CC 2.0

Spotkanie pt. „Kobiety u władzy” odbyło się 12 marca w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku. Barbara Jatta uczestniczyła w dwóch – z trzech zorganizowanych – spotkań panelowych. Zatytułowane one były „Jak kobiety przywódczynie zmieniają świat” i „Przyszłość kobiet na przywódczych stanowiskach”. Obok dyrektor Muzeów Watykańskich do Nowego Jorku przyjechały m.in. prezydent Litwy, Estonii, Chorwacji, Nepalu, Trynidadu i Tobago, a także wiceprezydent Kolumbii, wicepremier Nowej Zelandii i przedstawicielka Unii Europejskiej ds. zagranicznych.

Barbara Jatta podkreśla, że przez jej obecność na oenzetowskim spotkaniu Stolica Apostolska chciała dać jasny sygnał, że przywiązuje dużą wagę do obecności kobiet w swoich strukturach także na kierowniczych stanowiskach.

Barbara Jatta o kobietach w Watykanie

“ Stolica Apostolska po raz pierwszy w historii wysłała swego przedstawiciela na to spotkanie. To ważne wydarzenie. Z mego osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że w czasie mej pracy w Watykanie zawsze czułam się szanowana i doceniana jako kobieta, żona, matka i specjalistka w swej dziedzinie – mówi Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta. – Społeczeństwo się zmienia i Stolica Apostolska idzie z duchem czasu, coraz więcej kobiet w jej strukturach pełni odpowiedzialne funkcje. Kiedy 20 lat temu zaczynałam pracę w Bibliotece Watykańskiej, byłyśmy tam tylko trzy kobiety, gdy kończyłam, stanowiłyśmy ponad 50 proc. całego personelu. Kobiety stanowią także ponad połowę pracowników Muzeów Watykańskich i wiele z nich zajmuje odpowiedzialne stanowiska. ”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-14 08:15:54
miniaturka

Andrea Tornielli: Papież poprzez kryzys prowadzi Kościół ku wzrostowi

Dyrektor wydawniczy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji podkreśla, że w obliczu trudnej sytuacji Papież nie odpowiedział broniąc honoru Kościoła-instytucji, ale ukazał jego pokutujące oblicze; oblicze Kościoła świadomego, że pomoc może przyjść tylko od Boga.
2019-03-14 08:44:00
miniaturka

Palermo: wandale niszczą dziedzictwo ks. Puglisiego, ofiary mafi

Związani z mafią młodociani wandale walczą z dziedzictwem bł. Pina Puglisiego. W Palermo odnotowano w tych dniach kilka aktów wandalizmu. O ks. Puglisim było głośno przy okazji ubiegłrocznej wizyty Papieża Franciszka w tym sycylijskim mieście.
2019-03-14 09:08:36
miniaturka

Kard. Pell skazany na 6 lat więzienia, odwołał się od wyroku

Kard. George Pell został skazany na 6 lat więzienia. Po 3 latach i 8 miesiącach będzie mógł się ubiegać o zwolnienie za kaucją. Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii zapewnia, że jest niewinny i odwołał się od wyroku.
2019-03-14 10:50:43
miniaturka

Kolejna działaczka pro-life uniewinniona. Prawda o aborcji znów wygrała

Sąd Okręgowy w Kielcach potwierdził prawo do pokazywania prawdy o aborcji. Działaczka Fundacji Pro Prawo do Życia, której postawione zostały zarzuty w związku z prezentowaniem zdjęć dzieci zabitych przed narodzeniem, została uniewinniona.
2019-03-14 10:52:48
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki wybrany przewodniczącym KEP na drugą kadencję

Abp Stanisław Gądecki został wybrany Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu, w trzecim dniu obrad 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie trwa od 12 marca w Warszawie.
2019-03-14 11:13:01
miniaturka

Gisotti: u Franciszka zdumiewa mnie pogoda ducha, mimo trudności

Kościół przeżywa dziś trudne chwile, przede wszystkim z powodu skandalu nadużyć. A jednak pośród tego wszystkiego Franciszek wykazuje się nie tylko odwagą w rozwiązywaniu problemów, ale przede wszystkim wielkim spokojem ducha.