Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-13 08:31
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Watykan ostrzega przed ideologiczną kolonizacją

Walka z biedą oraz promocja integralnego rozwoju człowieka nie mogą być ograniczane do wzrostu ekonomicznego. Zawsze powinno im towarzyszyć poszanowanie dla praw i godności osoby ludzkiej.

Autor/źródło: Photogenica.pl

To wnioski z wystąpienia Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp. Bernardito Auzy podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił niebezpieczeństwo wspominanej często przez Papieża Franciszka tzw. „kolonizacji ideologicznej”. Polega na narzucaniu sposobów życia opierających się na indywidualistycznej wizji osoby ludzkiej, która jest obca tożsamości wielu ludów. Przyczynia się to do szerzenia niesprawiedliwości, nierówności społecznych i korupcji. Prowadzi też do pogwałcenia wolności oraz nie sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka.

Abp Auza zauważył, że dochodzi dziś do reinterpretacji pojęcia praw człowieka, wprowadza się nowe ich rozumienie, które jest obce kulturze wielu narodów. Narzuca się potem nowoczesne formy kolonizacji przez silniejszych i bogatszych w stosunku do najbiedniejszych i najsłabszych. Zaangażowanie na rzecz całościowego dobra osoby ludzkiej jest kluczem do prawdziwego rozwoju. Prawdziwie humanistyczna wizja wyraża się w spojrzeniu na innych, nie jako na potencjalnych konkurentów, ale sprzymierzeńców. Prawom człowieka zawsze powinny odpowiadać obowiązki - podsumował abp Auza.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-12 18:39:16
miniaturka

Kard. Cupich: biskupi za mało przebywają wśród młodych

Dla niektórych ojców synodalnych obecne zgromadzenie jest okazją do osobistego rachunku sumienia. Tak to postrzega kard. Blase Cupich z Chicago, który przyznaje, że ten synod uświadomił mu, jak mało czasu spędza z młodymi.
2018-10-13 07:14:57
miniaturka

Papież przyjął rezygnację kard. Wuerla

Papież przyjął rezygnację z kierowania archidiecezją waszyngtońską złożoną przez kard. Donalda W. Wuerla – informuje o tym komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2018-10-13 07:27:52
miniaturka

Audytorzy z Afryki zaskoczeni otwartością biskupów na młodych

Świeccy audytorzy z Afryki nie ukrywają zaskoczenia otwartością biskupów na opinię młodych ludzi.
2018-10-13 08:50:36
miniaturka

Ojcowie synodalni: Kościół jak rodzina musi cały czas towarzyszyć swoim dzieciom

Abp Grzegorz Ryś przywołał fakt, iż według deklarowanych przez polską młodzież wartości, to właśnie rodzina jest najważniejsza.
2018-10-13 09:04:46
miniaturka
play

Papież z dalekiego kraju

W wywiadzie dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski opowiada o dramatycznych wydarzeniach poprzedzających konklawe, o momencie, w którym po raz pierwszy usłyszał „Barkę” i o tym, jak razem z Janem Pawłem II śpiewał patriotyczne pieśni.
2018-10-13 12:43:22
miniaturka

Bp Romaniuk: Nie wystarczy mieć Biblię, trzeba zgodnie z nią żyć

Nie wystarczy mieć Biblię, trzeba ją jeszcze czytać i zgodnie z nią żyć – podkreślił bp senior Kazimierz Romaniuk zachęcając młodzież, by mądrość czerpała z lektury Ksiąg Świętych.