Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-15 07:12
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Watykan na pomocowej konferencji dla DR Konga

Watykan zabiega zarówno o pomoc humanitarną, jak i przemiany polityczne. Domagają się tego kongijscy katolicy, za co często padają ofiarą przemocy.

Autor/źródło: Photogenica.pl, GoGo Images

Demokratyczna Republika Konga potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, ale także rozwiązań politycznych – powiedział wiceszef papieskiej dyplomacji podczas oenzetowskiej konferencji pomocowej dla tego kraju. Ma ona odpowiedzieć na pilne potrzeby milionów Kongijczyków, którzy cierpią na brak pożywienia i lekarstw. Stolica Apostolska docenia tę inicjatywę, jest ona bowiem przejawem międzynarodowej odpowiedzialności za ten kraj. Jednakże podobnie jak kongijski episkopat zabiega ona również o postęp w realizacji tzw. porozumień sylwestrowych. Przewidują one ustąpienie aktualnego prezydenta Kabili i rozpisanie wolnych wyborów. 

Ks. Antoine Camilleri przypomniał o cierpieniach wspólnoty katolickiej w tym kraju, w tym o licznych mordach i innych aktach przemocy, które nastąpiły po pokojowych marszach, zorganizowanych przez katolików świeckich, domagających się demokratyzacji. Przedstawiciel Watykanu wspomniał też o szczególnie trudnej sytuacji w regionach, w których działają uzbrojone gangi. Pretekstem są dla nich konflikty etniczne, w rzeczywistości jednak kierują się motywami o charakterze politycznym i ekonomicznym.

Wiceszef papieskiej dyplomacji odwołał się do licznych wystąpień Papieża Franciszka w obronie Konga. Podał, że od 2016 r. Stolica Apostolska przeznaczyła na pomoc dla tego kraju 500 tys. dolarów. Natomiast międzynarodowa sieć Caritas ponad 100 mln dolarów. W sumie z tej pomocy korzysta niemal 800 tys. Kongijczyków.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-14 18:23:43
miniaturka

Fatima: dramatyczny apel kard. Bagnasco o zachowanie wiary i głoszenie Chrystusa

Na połączonym posiedzeniu biskupów Europy i Azji kard. Bagnasco mówił o postawie chrześcijan wobec triumfu sekularyzmu.
2018-04-14 18:48:08
miniaturka

Kard. Raï mocno apeluje o powstrzymanie wojny w Syrii

Liderzy światowych potęg totalnie nie znają języka pokoju. Nie mają też najmniejszego współczucia dla milionów cierpiących Syryjczyków. Wskazuje na to kard. Raï w niezwykle mocnym apelu o pokój skierowanym do wspólnoty międzynarodowej.
2018-04-14 19:04:37
miniaturka

Droga Wojownika

Droga Wojownika - coroczny cykl konferencji tylko dla mężczyzn organizowany przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo startuje już 18 kwietnia!
2018-04-15 07:40:40
miniaturka

Dziś II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte” w niedzielę 15 kwietnia obchodzimy II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian.
2018-04-15 08:23:09
miniaturka

Niemcy: episkopat wspiera dialog chrześcijańsko-muzułmański

Episkopat Niemiec chce intensywniej wspierać dialog chrześcijańsko-muzułmański. W tym celu przewodniczący podkomisji episkopatu Niemiec ds. dialogu międzyreligijnego rozpoczął nowy format spotkań międzyreligijnych.
2018-04-15 08:36:48
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. z okazji Marszu Świętości Życia

Po raz XIII ulicami Warszawy przejdzie Marsz Świętości Życia, organizowany przez Diecezję Warszawsko-Praską i Archidiecezję Warszawską. O godz. 11:00 zapraszamy na transmisję Mszy św rozpoczynającej Marsz.