Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-24 12:52
mk / KAI

Watykan: kardynał Woelki uda się na półroczny „okres sabatyczny”

Arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki otrzymał od Ojca Świętego półroczne zwolnienie z obowiązków. W tym czasie archidiecezją pokieruje jako administrator apostolski sede plena biskup pomocniczy Rolf Steinhäuser – postanowił papież.

Autor/źródło: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Komunikat w tej sprawie, po wizytacji apostolskiej w archidiecezji kolońskiej, przeprowadzonej w dniach od 7 do 14 czerwca 2021 r. przez kardynała Andersa Arboreliusa, biskupa Sztokholmu, i biskupa Rotterdamu, Johannesa van den Hende wydała dziś nuncjatura apostolska w Berlinie.

Celem wizytacji było uzyskanie pełnego obrazu złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji, a jednocześnie wskazanie ewentualnych błędów popełnionych przez kardynała Rainera Marię Woelkiego, oraz biskupów pomocniczych, Dominikusa Schwaderlappsa i Ansgara Puffsa w rozwiązywaniu przypadków wykorzystywania seksualnego. Wspomniani biskupi pomocniczy zaproponowali Ojcu Świętemu zrzeczenie się urzędu, w związku z publikacją głośnego studium na temat postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej.

Papież Franciszek z uwagą przyjął do wiadomości wyniki wizytacji apostolskiej. W oparciu o informacje zebrane przez wizytatorów i późniejszą ocenę wyników przez władze Kurii Rzymskiej, postanowił w odniesieniu do biskupów pomocniczych nie przyjmować ich rezygnacji z urzędu. W przypadku obu biskupów można mówić o pojedynczych niedociągnięciach w stosowaniu procedur, ale nie o zamiarze tuszowania nadużyć czy lekceważenia osób poszkodowanych. Bp Ansgar Puff natychmiast wznowi swoją regularną posługę. Natomiast bp Dominikus Schwaderlapp poprosił o pozwolenie na pracę przez rok jako kapelan w archidiecezji Mombasa w Kenii, zanim powróci do swojej posługi biskupa pomocniczego w archidiecezji Kolonii. Ojciec Święty przychylił się do tej prośby.

W odniesieniu do arcybiskupa Kolonii, kardynała Rainera Marii Woelkiego, nic nie wskazuje na to, by działał on niezgodnie z prawem w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Zarzuty, że kardynał chciał coś ukryć, szczególnie poprzez początkowe wstrzymanie wstępnego dochodzenia, zostały obalone przez fakty, które zostały później opublikowane i dokumenty zbadane przez Stolicę Apostolską. Determinacja arcybiskupa, by stawić czoła przestępstwom związanym z nadużyciami w Kościele, dotrzeć do osób nimi dotkniętych i krzewić zapobieganie, przejawia się między innymi we wdrażaniu zaleceń drugiego studium, które już rozpoczął – czytamy w watykańskim komunikacie.

Zaznaczono tym niemniej, że kardynał Woelki popełnił również poważne błędy w swoim podejściu do kwestii pogodzenia się z nadużyciami jako całością, zwłaszcza na poziomie komunikacji. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do kryzysu zaufania do archidiecezji, który zaniepokoił wielu wiernych.

W ubiegłym tygodniu papież Franciszek przyjął arcybiskupa Kolonii na długą rozmowę. Ojciec Święty liczy na kardynała Woelkiego, uznaje jego lojalność wobec Stolicy Apostolskiej i troskę o jedność Kościoła. Jednocześnie jest oczywiste, że arcybiskup i archidiecezja potrzebują czasu przerwy, odnowy i pojednania. To skłoniło papieża Franciszka do przyznania kardynałowi Rainerowi Marii Woelkiemu, na jego własną prośbę, duchowego okresu sabatycznego, który rozpocznie się w połowie października, aż do rozpoczęcia wielkanocnego okresu pokutnego w przyszłym roku. Do czasu jego powrotu, biskup Rolf Steinhäuser, jako administrator apostolski sede plena, zatroszczy się o właściwe zarządzanie, a przede wszystkim o to, aby archidiecezja ze swej strony odnalazła drogę duchowego procesu pojednania i odnowy.

Papież Franciszek zapewnił o swej modlitewnej jedności z kardynałem Woelkim i archidiecezją kolońską i udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa.

st (KAI) / Watykan-Kolnia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-24 12:14:39
miniaturka

Góralka sprawiedliwa – Katarzyna Filipek

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Katarzyna wychowywała siedmioro ukochanych dzieci. Dumna matka miała dla kogo być ostrożną, miała dla kogo przetrwać wojnę. Mimo to zgodziła się ratować innych ludzi – bezbronnych i prześladowanych.
2021-09-24 12:21:05
miniaturka

Bydgoski teatr wykorzystał zbrodnię katyńską do promocji LGBT

17 września w Teatrze Polskim w Bydgoszczy miała miejsce premiera spektaklu pt. „Katyń. Teoria Barw”. Jak poinformował portal TVP Bydgoszcz, twórcy wykorzystali zbrodnię katyńską „do promocji lewicowych postulatów LGBT”.
2021-09-24 12:25:48
miniaturka

Rok kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021 jest rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada w nim 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci. 12 września Prymas Tysiąclecia został ogłoszony błogosławionym. Z tej okazji powstało wiele projektów z dziedziny kultury i nauki, które upamiętniają jego osobę.
2021-09-24 12:55:35
miniaturka

Armia Andersa: kaganek oświaty i kultury w trudnych wojennych latach

Historyczna prawda o Armii Andersa przez lata spychana była przez komunistyczne władze na margines. Choć dziś wiemy już znacznie więcej o dziejach oddziałów, które najbardziej wsławiły się zwycięską bitwą pod Monte Cassino, niewiele mówi się o ich wielkiej roli kulturowej i oświatowej
2021-09-24 13:14:24
miniaturka

ZUS ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14 emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków – podkreśla Zakład.
2021-09-24 13:21:29
miniaturka

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci.