Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-11-14 09:31
AC / Krzysztof Bronk

Watykan ingeruje w obrady Episkopatu USA

Program obrad w ostatniej chwili uległ zmianie na wyraźną prośbę Stolicy Apostolskiej.

Autor/źródło: Pixabay, Eliens, licencja: CC0

Biskupi nie mogą zrzekać się swojej odpowiedzialności za reformę Kościoła ani delegować jej innym. O odpowiedzialności nie należy jedynie mówić, lecz trzeba ją podejmować wraz z wiążącymi się z tym trudnościami i krytykami. Powinniśmy pokazać, że potrafimy rozwiązać problemy, zamiast zrzucać je na innych – mówił nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych podczas rozpoczęcia sesji plenarnej tamtejszego episkopatu.

Program obrad w ostatniej chwili uległ zmianie na wyraźną prośbę Stolicy Apostolskiej. Biskupi mieli wczoraj dyskutować i głosować propozycję procedur, które pozwalały pociągać do odpowiedzialności biskupów za ich zaniedbania w sprawie nadużyć. Stolica Apostolska poprosiła Episkopat, aby wstrzymał się w tej sprawie z głosowaniem do lutego, kiedy to w Watykanie odbędzie się posiedzenie przewodniczących wszystkich episkopatów na temat kryzysu związanego z nadużyciami.

Odnowa w duchu misyjnym, a nie świeckimi metodami

Abp Christophe Pierre, który w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez Papieża w Watykanie, zastrzegł, że biskupi powinni oczywiście współpracować z ekspertami, a wkład świeckich w życie Kościoła jest bardzo ważny. Cytując francuskiego pisarza Georges’a Bernanosa, abp Pierre ostrzegł amerykańskich biskupów, że ten, kto chce reformować Kościół środkami, którymi reformuje się instytucje doczesne, sam nieuchronnie skończy poza Kościołem. Nuncjusz apostolski podkreślił, że odnowa Kościoła dokonuje się dzięki duchowi misyjnemu. Powołując się na opinię Papieża Franciszka, wyraził przekonanie, że nadużycia wynikają z klerykalizmu, który jest chorobą i tak powinien być traktowany.

W amerykańskim Kościele uczyniono już wiele dla ochrony nieletnich

Abp Pierre podkreślił też, że w amerykańskim Kościele uczyniono bardzo wiele, by zapewnić nieletnim bezpieczeństwo. Świadczy o tym spadek liczby zgłaszanych nadużyć. Niektóre diecezje mogą być pod tym względem wzorem dla instytucji świeckich. Trzeba więc stanowczo zaprzeczyć tym, którzy twierdzą, że Kościół niewiele uczynił na tym polu – powiedział nuncjusz apostolski w USA.

Rozpoczęte przedwczoraj obrady Episkopatu odbywają się kontekście kryzysu, który przeżywa amerykański Kościół po ujawnieniu nowych skandali i sprawy byłego kardynała Theodora McCarrica. Temat ten nie zniknął z programu obrad. Dyskusje dotyczą także pociągnięcia do odpowiedzialności biskupów. Zgodnie z prośbą Watykanu episkopat wstrzyma się w tej sprawie od głosowania.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: