Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-19 09:00
Anna Bajon / Michał Król SJ

Watykan i USA organizatorami spotkania nt. wolności religijnej

Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Informację tę podała ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, Callista Gingrich podczas drugiego dnia konferencji na ten sam temat, jaka odbywa się w Waszyngtonie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, M.Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Szczyt ma odbyć się 2 października tego roku. Amerykańska ambasador podkreśliła, że jest on owocem konferencji organizowanej przez Departament Stanu, a która uważana jest za największe tego typu wydarzenie na świecie. Watykański spotkanie ma m.in. podkreślić znaczenie współpracy z organizacjami związanymi z  religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.

Callista Gingrich podkreśliła, że promocja wolności w wyznawaniu swojej religii jest jednym z najważniejszych punktów współpracy ambasady USA i Stolicy Apostolskiej. O relacjach dyplomatycznych wypowiedział się również watykański sekretarz ds. relacji z państwami, który gości obecnie w Waszyngtonie. Abp Paul Richard Gallagher określił je jako „mocne i trwałe”. Przypomniał też rolę współpracy Ronalda Regana i Jana Pawła II w obaleniu komunizmu w Europie.

Formalne ustanowienie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Watykanem nastąpiło zaledwie 35 lat temu. Abp Gallagher przypomniał jednak, że więzi istniały praktycznie od początku istnienia tego państwa. Jako najstarszy przykład podał pierwszego amerykańskiego prezydenta, George’a Washinghtona, który zapewnił papieżowi Piusowi VI wolność w doborze biskupów w dopiero kształtującym się państwie.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-19 07:09:22
miniaturka

Do katedry Notre Dame napływają świadectwa: przebudzenie wiary

Trzy miesiące po pożarze odbudowa katedry Notre Dame jeszcze się nie rozpoczęła. Wciąż jesteśmy na etapie zabezpieczania budynku. Potrwa to jeszcze z dwa, trzy miesiące – powiedział rektor katedry ks. Patrick Chauvet.
2019-07-19 08:24:31
miniaturka

Syria: brutalny mord islamistów na 60-letniej Ormiance

Islamiści zamordowali w Syrii 60-letnią chrześcijankę. Do zdarzenia doszło w prowincji Idlib, ostatniej enklawie znajdującej się pod kontrolą rebeliantów.
2019-07-19 08:54:01
miniaturka

Abp. Gądecki: W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła

W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: +Dość!+" - powiedział abp. Stanisław Gądecki w rozmowie z "Niedzielą".
2019-07-19 09:34:52
miniaturka

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.
2019-07-19 10:43:57
miniaturka

Abp Gądecki: zależy nam na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentny

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela".
2019-07-19 11:17:50
miniaturka

„Wakacyjna Akcja Caritas” – zakończył się III turnus!

Kolonie letnie, organizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej, nabierają rozpędu. Zakończył się już bowiem III turnus w Biskupinie, który trwał od 04 do 13 lipca, a z nim - czas pełen atrakcji i integracji dla 45 dzieci z terenu diecezji siedleckiej.