Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-28 14:56
PS

Watykan: grupa zadaniowa pomoże episkopatom i zakonom w ochronie małoletnich

Abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej i jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, będzie nadzorował działania grupy zadaniowej (task force), która dopomoże poszczególnym episkopatom i zakonom w wypracowaniu wytycznych w dziedzinie ochrony małoletnich oraz ich uaktualnianiu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Autor/źródło: episkopat.pl

Utworzenie wspomnianej grupy zapowiedział przed rokiem Ojciec Święty na zakończenie watykańskiego spotkania poświęconego ochronie małoletnich w Kościele (21-24 lutego 2019).


Nadzór nad pracą tej grupy roboczej będzie sprawował abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej wraz z kardynałami: Oswaldem Graciasem, arcybiskupem Bombaju, i Blase Josephem Cupichem, arcybiskupem Chicago, a także z abp. Charlesem Jude Scicluną, arcybiskupem Malty i sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary, oraz ks. Hansem Zollnerem SJ, dziekanem Instytutu Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.


Papież postanowił, że grupa zadaniowa będzie wspierać konferencje episkopatów oraz zakony na ich prośbę w przygotowywaniu i aktualizacji wytycznych dotyczących ochrony małoletnich, zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Kongregację Nauki Wiary, a także zgodnie z obowiązującym prawodawstwem kanonicznym dotyczącym nadużyć, a w szczególności z motu proprio „Vos estis lux mundi” z 7 maja 2019 r. Przygotowanie wytycznych będzie jednak nadal należało do kompetencji i odpowiedzialności odpowiednich konferencji episkopatów, instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego.


Mandat grupy roboczej trwał będzie dwa lata, poczynając od 24 lutego 2020 r. W jej skład wchodzi koordynator dr Andrew Azzopardi, szef Komisji ds. Ochrony Małoletnich i Bezbronnych Osób Dorosłych w maltańskiej prowincji kościelnej, a także eksperci prawa kanonicznego różnych narodowości.


Koordynator będzie składał kwartalne sprawozdania z działań przeprowadzonych przez grupę zadaniową substytutowi ds. ogólnych Sekretariatu Stanu.


Działania grupy zadaniowej są wspierane przez specjalny fundusz utworzony przez dobroczyńców.


Prośby o pomoc ze strony konferencji episkopatów, instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego można przesyłać na adres e-mail: taskforce@org.va.


KAI / BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-28 12:50:15
miniaturka

Dziś premiera Najświętszego Serca [lista kin]

Serce Jezusa zostało odrzucone i „zamrożone” przez egoizm, kłamstwo i ignorancję. Tym filmem chcemy pokazać siłę wszechmocnej miłości wcielonej w ludzkie serce, gotowe się poświęcić dla naszego szczęścia - piszą polscy dystrybutorzy filmu o Najświętszym Sercu.
2020-02-28 14:15:59
miniaturka

Niemcy: biskup proponuje rotacyjne przewodniczenie konferencji episkopatu

Ordynariusz Ratyzbony bp Rudolf Voderholzer zaproponował nowy sposób wyłaniania przewodniczącego Konferencji. Chciałby on, aby sześcioletnią kadencję wybranego w głosowaniu kandydata zastąpić obejmowaniem tej funkcji rotacyjnie, co trzy lata, przez jednego z arcybiskupów, w kolejności alfabetycznej.
2020-02-28 15:00:28
miniaturka

Rod Dreher: nadciąga nowy totalitaryzm

W obrębie tych reżimów «sprawiedliwości społecznej», jak się je nazywa, i praw obywatelskich, niezgadzanie się z kimś oznacza zranienie go, zagrażanie mu. A to czyni wszystkie nieporozumienia patologicznymi. To sprawia, że osoba, która ma inne zdanie, staje się przestępcą - zauważa Amerykanin.
2020-02-28 16:37:18
miniaturka

Mariusz Dzierżawski wykazuje błędy o. Szustakowi w sprawie aborcji

Dominikanin Ojciec Adam Szustak jest znany ze swojej działalności w internecie. W jednym z ostatnich nagrań poruszył sprawę walki z aborcją. Zakonnik stwierdza, że jest przeciwnikiem aborcji. Mateusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia uważa, że niektóre wypowiedzi dominikanina budzą wątpliwości i nawiązuje do vloga opublikowanego 25 lutego pt: „Czy katolik może popierać kompromis aborcyjny?”
2020-02-28 22:04:01
miniaturka

100. numer biuletynu Anamnesis

Wielka tajemnica wiary
2020-02-28 22:37:13
miniaturka

Warszawa modli się "z Prymasem Wyszyńskim" przy krzyżu

W I piątek Wielkiego Postu, 28 lutego mieszkańcy Warszawy jak co miesiąc modlili się w archikatedrze o owoce zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego