Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-29 07:30
ek / Beata Zajączkowska

Watykan apeluje w ONZ o przywrócenie pokoju na Bliskim Wschodzie

Watykan kolejny raz zaapelował do przywódców politycznych o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Autor/źródło: HazteOir.org/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 2.0

Wskazał tu na ogromne znacznie Rady Bezpieczeństwa ONZ, która musi w końcu wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. W przeciwnym wypadku zagrożony jest światowy pokój.

Głos w tej sprawie zabrał abp Bernardito Auza, który przemawiał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wskazał, że dramatyczny rozwój sytuacji w Syrii i Jemenie oraz kolejne zaognienie przemocy w Palestynie wołają do świata o konkretne działanie. „Efekty przeciągających się i wciąż nierozwiązanych konfliktów destabilizują sytuację w całym regionie, co nie pozostaje obojętne dla pokoju i światowego bezpieczeństwa” – mówił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Podkreślił, że nagminnie łamane jest międzynarodowe prawo humanitarne, narasta zagrożenie terroryzmem i działaniami ze strony ekstremistów, a także istnieje niebezpieczeństwo rozpowszechnienia broni masowej zagłady, w tym broni chemicznej. Abp Auza wskazał, że skutkiem destabilizacji jest także stale rosnąca liczba uchodźców znajdujących się w katastrofalnej sytuacji humanitarnej.

Watykański dyplomata wymienił m.in. dramatyczną sytuację w Syrii, która dotknięta jest wręcz niewyobrażalną przemocą i zupełnym brakiem szacunku dla ludzkiego życia. Mówił też o bezsensownej wojnie w Jemenie, która jest zupełnie ignorowana przez wspólnotę międzynarodową. Nawiązując do sytuacji w Strefie Gazy przypomniał, że jedynym możliwym rozwiązaniem tego konfliktu pozostaje utworzenie dwóch państw: palestyńskiego i izraelskiego, przy jednoczesnym respektowaniu status quo Jerozolimy. „Rada Bezpieczeństwa ONZ odgrywa kluczową rolę w przywróceniu światowego pokoju i w końcu musi sobie z tego zdać sprawę wypracowując wspólne stanowisko w tej kwestii” – apelował w nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Źródło: www.vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy