Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-06-07 12:28
AC / dg / KAI

Warszawa: Wigilia Zesłania Ducha Świętego w rycie sprzed reform Piusa XII

W sobotę 8 czerwca w warszawskim kościele sióstr Wizytek będzie miała Wigilia Zesłania Ducha Świętego według ksiąg liturgicznych sprzed reform z 1955 roku.

Autor/źródło: Pixabay, merrydl, licencja: CC0

Uroczysta Wigilia rozpocznie się o 18.00 i potrwa do ok. 20.30. Liturgię przygotowuje środowisko skupione na co dzień wokół liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym.

Jest to celebracja nietypowa - jej odpowiednik istnieje w prostszej formie jedynie w zaktualizowanych niedawno przepisach liturgicznych dla Mszy według porządku ustalonego po drugim soborze watykańskim przez papieża Pawła VI. Świadczy to o dużej potrzebie uroczystego obchodu Wigilii Pięćdziesiątnicy w Kościele.

Liturgia sprzed reform czerpie bezpośrednio z “Matki wszystkich wigilii” - a więc liturgii Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się śpiewem sześciu proroctw, w których Kościół wyjaśnia wiernym naukę o Duchu Świętym. Po tej części następuje poświęcenie wody paschalnej ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, ponieważ przed Zesłaniem Ducha Świętego katechumeni również włączani byli w społeczność Kościoła, podobnie jak przed Wielkanocą.

Całość zamyka uroczyście sprawowana wigilijna Msza święta. Pierwsza część celebracji jest pokutna - kapłan sprawuje ją w ornacie koloru fioletowego, natomiast druga to przejście do radości święta Zielonych Świątek, więc Msza święta sprawowana będzie już w szatach koloru czerwonego.

- Dla podkreślenia pokutnego charakteru pierwszej części Wigilii, nie będziemy używać w niej organów. Wszystkie śpiewy, także Litania do Wszystkich Świętych, zostaną wykonane a capella. Dopiero na Gloria uroczyście odezwą się organy, razem z dzwonkami, tak jak ma to miejsce w czasie Wigilii wielkanocnej. Celebracja, której będziemy świadkami, podkreśla rangę Zesłania Ducha Świętego jako święta bardzo doniosłego, stanowiącego dopełnienie świąt Wielkanocnych i okresu Paschy - mówi w rozmowie z KAI Piotr Ulrich, kantor Scholi Cantorum Beati Vladislai, która posługiwać będzie w trakcie liturgii.

dg / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, Wigilia Zesłania Ducha Świętego