Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-06 18:58
S. Zielińska / KAI

Warszawa: trwa nabór do chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II ogłasza kolejny nabór. Jak informuje na fanpage'u, najbardziej poszukiwani są chórzyści śpiewający basem, choć do udziału w rekrutacji zaproszone są także osoby śpiewające w innych rejestrach.

Autor/źródło: Marek Koj, licencja: CC BY

Przesłuchania do chóru odbędą się 19 lutego od godz. 17.00 w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal w Warszawie. Chętni, którzy chcieliby wziąć w nich udział, proszeni są o wypełnienie formularza.

"Śpiewanie w Chórze to same plusy: fantastyczna atmosfera, ciekawy repertuar, regularne zajęcia indywidualne z emisji głosu, wyjazdy chóralne koncertowe i warsztatowe, akcje takie jak PoKolędzie JP2" - zachęcają członkowie chóru na swoim fanpage'u.

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II to ponad 50 osób o różnych temperamentach, osobowościach, wykształceniu – 50 różnych historii tworzących jeden, wspólnie oddychający i brzmiący organizm. Co ich łączy?

Historia powstania Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II jest historią spotkania młodych ludzi, którzy w kwietniu 2005 roku postanowili, poprzez świadectwo swojego życia, ponieść dorobek nauczania Wielkiego Papieża Polaka. Muzyka jest dla nich „światowym językiem esperanto”, językiem porozumiewania z każdym napotkanym człowiekiem i niezawodnym sposobem uwrażliwiania społeczeństwa na piękno.

Chór angażuje się w różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności wierząc, że śpiew jest doskonałym sposobem na wszechstronny rozwój społeczny człowieka, pomaga pozbywać się barier, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, wzajemnej troski o dobro wspólne i siebie nawzajem. Dzięki warsztatom muzyki liturgicznej i uwielbieniowej prowadzonym w małych miejscowościach, wspiera rozwój chóralistyki polskiej.

Jego misja społeczna nie kończy się jednak na jednorazowych akcjach. Poprzez organizację corocznego projektu „PoKolędzie JP2”, chór nie tylko dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, ale także współpracując z innymi chórami i scholami inspiruje do dzielenia się swoimi talentami i radością śpiewania na co dzień.

Ważnym elementem działalności chóru jest stałe dbanie o pamięć o swoim patronie Janie Pawle II, który tak mocno podkreślał rolę kultury w życiu narodu. Każda data szczególnie związana z pontyfikatem Papieża jest przywoływana poprzez specjalne koncerty, które pokazują, że jego przesłanie jest ciągle aktualne i żywe.

Chór wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ma w swoim repertuarze zarówno ambitne dzieła muzyczne Mozarta, Verdiego, jak i muzykę rozrywkową. Śpiewa na międzynarodowych festiwalach, nie boi się wyzwań, ambitnie startuje w konkursach chóralnych zdobywa liczne nagrody w Polsce i za granicą.

Każdy chórzysta wyśpiewuje podczas roku chóralnego ponad 300 godzin prób i koncertów.

Pierwszym dyrygentem chóru była Zofia Borkowska – absolwentka kierunku dyrygentura chóralna na Warszawskiej Akademii Muzycznej i filozofii na UKSW. Dyrygowała podczas Europejskich Spotkań Młodych (Warszawa, Budapeszt, Paryż, Hamburg, Zagrzeb) oraz podczas Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych w Iwieńcu na Białorusi (2006-2010). Brała udział w kursach dyrygenckich m.in. u Jana Łukaszewskiego czy Chifuru Matsubary. W 2009 r. jako jedna z 12 osób z całego świata została zakwalifikowana do prestiżowego konkursu młodych dyrygentów Eric Ericsson Award. W ciągu wieloletniej pracy z Chórem Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowała zespół do wielu wykonań i prawykonań dzieł wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Od sierpnia 2016 r. Chór działa pod kierunkiem Jana Krutula – dyrygenta i kompozytora. Swoje umiejętności kształcił pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa). Laureat konkursów kompozytorskich o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku i Stowarzyszenia Pro Polonia – Dongsan Research Foundation. Laureat uczelniany plebiscytu „Studencki Nobel”. Od 2014 członek Akademii Fonograficznej. W jego twórczości szczególne miejsce zajmują utwory chóralne i wokalno-instrumentalne. Aktywnie współpracował z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” oraz Akademią Chóralną w ramach projektu „Śpiewająca Polska”.

 Z chórem pracują również Maja Sadłowska, Bogna Wojtkielewicz i Damian Skowroński.


Dotychczasowe wybrane osiągnięcia Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

2015 - Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 46

2014 - III miejsce na 10. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Varsovia Cantat w kategorii chórów mieszanych

2012 – Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 43

2011 – 1. nagroda w kategorii chórów świeckich oraz

          Nagroda Specjalna Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy

2010 – Złoty Puchar na IV Światowym Festiwalu Chórów w Petersburgu

       - 1. nagroda w kategorii „chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych” na XIII Łódzkim Festiwalu Chóralnym Canto Lodziensis

2007 – II miejsce w eliminacjach mazowieckich Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek


Nagrania

„Kołysanki. Dobrej nocy i sza…” 2016

„Kiedy umarłeś…” – teledysk z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II (muz. Jakub Milewski); 2015

Hymn Diecezji Warszawskiej na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. (muz. ks. Marek Przybylski); 2015

„Papież Słowiański – hymn na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II” (muz. Jerzy Cembrzyński); 2014

„Pod prąd” – piosenka towarzysząca kanonizacji Jana Pawła II (muz. Mateusz Pospieszalski); 2014

„Kolędy i pastorałki”; 2012

„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” (Mateusz Pospieszalski/Miron Białoszewski); 2009

centrumjp2.pl / abd / Warszawa

Linki zewnętrzne:


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Chór, Warszawa, Centrum Myśli Jana Pawła II