Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-08 18:15
S. Zielińska / KAI

Warszawa: spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego

Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego odbyło się 8 lutego w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawicieli Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej (P), Aliansu Ewangelicznego i chrześcijańskich uczelni wyższych.

Autor/źródło: photogenica.pl

Forum chce aktywnie uczestniczyć w promocji Biblii Ekumenicznej, współpracować w działaniach ewangelizacyjnych i przygotować lokalne Dni Modlitwy za Kościół Prześladowany.

„Forum Chrześcijańskie gromadzi wokół jednego stołu - na zasadzie partnerstwa - przedstawicieli czterech wielkich nurtów chrześcijaństwa w Polsce. Dwa z nich można określić jako «starsze»: Kościół rzymskokatolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (prawosławni, protestanci, starokatolicy). Dwa «młodsze» nurty to Kościoły zielonoświątkowy i ewangelikalne, zrzeszone w Aliansie Ewangelicznym” - powiedział KAI ks. prof. Andrzej Perzyński, sekretarz Forum.

Pytany o stosunki z PRE podkreślił, że cele Forum i Rady są zbieżne i bliskie. „Forum Chrześcijańskie jest inicjatywą nową i z zasady nie posiadającą struktur formalnych. Polska Rada Ekumeniczna ma swoją długoletnią wspaniałą historię i działa jako stowarzyszenie” - przypomniał sekretarz PFCh.

„Kościoły z Aliansu Ewangelicznego funkcjonują poza oficjalnym, szeroko pojętym dialogiem ekumenicznym. Okazuje się jednak, że odczuwają potrzebę bezpośredniego kontaktu i rozmowy, bo są takie sprawy, w których ważna jest opinia «starszych» Kościołów" - wyjaśnił w rozmowie z KAI bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego.

Forum określiło siebie jako „miejsce spotkania, jako ruch chrześcijański, przestrzeń wzajemnego poznawania, chrześcijańskiego współdziałania i wspólnego świadectwa, bez formalnego członkostwa podmiotów zainteresowanych inicjatywami Forum”. Chce się wzorować na działalności istniejącego już od niemal 20 lat Światowego Forum Chrześcijańskiego.

Celem Forum jest stworzenie „otwartej przestrzeni dialogu, w której - w celu wspierania wzajemnego poznania, zrozumienia, szacunku oraz podjęcia wspólnych wyzwań mogą się gromadzić reprezentanci i reprezentantki wszystkich Kościołów chrześcijańskich, teologicznych szkół wyższych i organizacji międzykościelnych”. Elementem łączącym jest „wiara w Trójjedynego Boga i Jezusa Chrystusa jako doskonałego w swej boskości i człowieczeństwie”.

„Prawdziwy dialog nie jest przedsięwzięciem wyłącznie intelektualnym. Może on urzeczywistniać swój najważniejszy cel w przyjaznym spotkaniu, we wzajemnym zaufaniu i pełnym szacunku otwarciu” - czytamy na stronie Forum.

Jedyną strukturę PFCh stanowi Komitet Stały i Sekretarz. W Komitecie Stałym zasiadają przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w RP, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Sekretarzem jest ks. prof. Andrzej Perzyński z UKSW.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Centrum Zielonoświątkowym przy ul. Siennej 68/70 w Warszawie z udziałem 9 osób. Kolejne spotkanie zaplanowano na połowę kwietnia. Pod koniec kwietnia przedstawiciele polskiego Forum wezmą udział w III Zgromadzeniu Światowego Forum Chrześcijańskiego w Bogocie.

łg / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-08 14:32:46
miniaturka

Gliwice: Msza święta za chorych w Centrum Onkologii

Z okazji Światowego Dnia Chorego, 8 lutego Biskup Gliwicki Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii w Gliwicach.
2018-02-08 15:28:48
miniaturka

Papież: czuwajmy, aby nie oddalić się od Pana

Do zepsucia dochodzimy drogą osłabienia serca. Trzeba czuwać każdego dnia, aby nie oddalić się od Pana – mówił Papież do wiernych w czasie Mszy odprawionej w Domu św. Marty.
2018-02-08 16:11:32
miniaturka

Duszpasterze ludzi pracy zastanawiają się, jak docierać do zatrudnionych w korporacjach

O zachowaniu podmiotowości pracownika przypomnieli zgromadzeni na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Czterdziestu kapłanów uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach.
2018-02-08 18:53:17
miniaturka

Pogrzeb najstarszego polskiego dominikanina

„Był przekonany, że Matka Najświętsza poprowadzi go prosto do nieba. I ufam, że tak się stało” - wyznał o. Rozpłochowski, który wygłosił homilię podczas pogrzebu o. Reginalda Wiśniowskiego.
2018-02-08 19:05:45
miniaturka

"Mężczyzna wobec prawdy" - spotkanie mężczyzn w Krakowie

Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. To już dziesiąty sezon spotkań MśJ. Z tej okazji przygotowano szczególne tematy i zaproszono szczególnych gości.
2018-02-09 07:19:05

,,Miłość nie liczy lat" w Kolnie

Pod takim hasłem w najbliższą niedzielę (11 lutego) o godz.18.00 w sali widowiskowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu zostanie zaprezentowany nowy program artystyczny.