Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-17 15:46
S. Zielińska / KAI

Warszawa: parafia księży marianów wspiera bezdomnych

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski prowadzonej przez księży marianów, osoby pozbawione dachu nad głową co tydzień mogą przyjść na wspólny posiłek, wykąpać się, otrzymać czystą odzież, uzyskać radę od prawnika.

Autor/źródło: photogenica.pl

Niebawem minie rok od uruchomienia programu pomocy dla bezdomnych na warszawskim Marymoncie. 

Proboszcz parafii ks. Marcin Jurak wyznaje w rozmowie z KAI, że już dawno zastanawiał się, jak parafianie mogliby pomóc najuboższym. Od lat w parafialnym Kole Caritas pracują wolontariuszki, panie Monika i Maria, które odwiedzają w domach najuboższych parafian, dzięki czemu orientują się w ich konkretnych potrzebach – brakujących meblach, takich jak szafy, biurka, nawet remontach mieszkania. Ale ks. proboszcz chciał zwrócić się do jeszcze bardziej potrzebujących. Zainspirowały go słowa papieża Franciszka i konkretna propozycja dwóch pań – Ewy i Joanny, które prowadziły na Pradze kuchnię dla bezdomnych. – Pomoc jest oddolną inicjatywą, takie są najtrwalsze, od dawna pragnąłem, by znalazły się osoby, które się zaangażują w służbę na ich rzecz. I tak się stało – mówi ks. Jurak.

Dla proboszcza „na Górce”, gdyż tak potocznie mówi się na Marymoncie o kościele parafialnym, ważna była opinia Rady Parafialnej. Jej członkowie przeanalizowali projekt, troje z nich pojechało na Pragę żeby przyjrzeć się, jak ta praca wygląda w praktyce i uznali, że trzeba włączyć się w projekt. Kilku z dniach bardzo aktywnie się zaangażowało.

Od października ubiegłego roku do parafii przychodzą bezdomni – w środę kobiety, w czwartki mężczyźni. Jedzą wspólny posiłek, o godz. 18:00 jest kolacja, mogą wykąpać się, porozmawiać, pobyć wśród ludzi, gdyż zazwyczaj są to osoby samotne. Dla chętnych zorganizowany jest krąg biblijny, ludzie mogą opowiadać o swoich problemach.

W lecie „na Górkę” przychodzi około dwudziestu pań i trzydziestu panów, w zimie ta liczba znacznie wzrasta – przychodzi około siedemdziesiąt kobiet i osiemdziesięciu mężczyzn. – Część z nich pragnie jedynie zaspokoić podstawowe potrzeby, ale są i tacy, którzy pragną wspólnoty i oni zostają na dłużej – mówi ks. Jurak. Jest prawnik, udzielający porad i dzięki niemu jednemu z bezdomnych udało się odzyskać mieszkanie – dodaje.

Spotkania odbywają się całe lato, bez przerwy wakacyjnej. Wolontariusze szykują się do kolejnego roku pracy. Ks. Jurak, który wspiera ich działalność, jest zdanie, że inicjatywa będzie się rozwijać dzięki inwencji wolontariuszy oraz przeświadczeniu, że wszystko, co pozytywne, zawdzięczają Panu Bogu.

aw / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-17 14:13:41
miniaturka

Licheń. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie” 26 sierpnia przybędzie do licheńskiego Sanktuarium 36. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy z Konina.
2018-08-17 14:40:36
miniaturka

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności – mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu.
2018-08-17 15:14:26
miniaturka

Piknik z mamą i tatą w Licheniu

Po raz 10. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędzie się „Piknik z mamą i tatą”. Na trawniku przed bazyliką całe rodziny będą mogły spędzić czas w miłej atmosferze podczas ostatniej niedzieli tegorocznych wakacji.
2018-08-17 16:05:26
miniaturka

O Boże błogosławieństwo w pracy i w inwentarzu modlono się w mikstackim sanktuarium

Od pokoleń we wspomnienie liturgiczne św. Rocha mikstaccy parafianie i liczna rzesza pielgrzymów modli się 16 sierpnia podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 8:00 o błogosławieństwa w pracy i w inwentarzu.
2018-08-17 18:39:08
miniaturka

Papież apeluje o przyjazne środowiska dla dzieci

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wydał komunikat w związku z opublikowaniem raportu na temat nadużyć seksualnych w stanie Pensylwania w USA odnoszącym się do 6 diecezji leżących na tym terenie.
2018-08-17 18:51:12
miniaturka

Indie: Caritas na pierwszej linii pomocy powodzianom

Największa od stu lat powódź pustoszy stan Kerala w południowych Indiach. Wciąż prowizoryczny bilans tragedii mówi o co najmniej 50 ofiarach, 33 tys. ewakuowanych powodzian i tysiącach domów zmiecionych przez wodę z powierzchni ziemi.