Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-12 12:11
ek / KAI

Warszawa: jutro kolejna „Modlitwa bez Granic”

"Chcemy w ten sposób iść za wezwaniem Jana Pawła II: 'Panie serce nam daj zdolne objąć świat, serce wielkie nam daj mężne w walce ze złem'" – deklarują organizatorzy.

Autor/źródło: Pixabay, ddouk, licencja: CC0

Na kolejną „Modlitwę bez Granic” – inicjatywę, której celem jest budowanie jedności, solidarności, pokoju i narodów Europy, zaprasza jutro Instytut Myśli Schumana. Comiesięczne spotkanie modlitewne odbywa się od listopada 2018 w warszawskiej katedrze św. Jana.

Nałożenie takiej „zbroi modlitwy”, która w tej „walce” ma znaczenie fundamentalne jest niezbędna i chcemy w ten sposób iść za wezwaniem Jana Pawła II: „Panie serce nam daj zdolne objąć świat, serce wielkie nam daj mężne w walce ze złem” – deklarują organizatorzy.

Prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana podkreśla, że niezbędna jest modlitwa o wielkich mężów i „świętych w garniturach”, którzy przyczynia się do odrodzenia Europy. Zachęca, by na cześć 100 lat niepodległej Polski ofiarować taka modlitwę przez 100 miesięcy, 13. dnia każdego miesiąca.

„Obecnie różne siły w Europie przeciwstawiają się budowaniu Wspólnoty Narodów, dlatego chcemy prosić Boga o wyposażenie nas w dary i kompetencje, które zmobilizują do podjęcia i kontynuacji Misji Roberta Schumana – podkreśla prezes Instytutu. 

„Modlitwa bez Granic” rozpocznie się jutro o godz. 19.00 Mszą św., a następnie kontynuowana będzie przed Najświętszym Sakramentem w formie śpiewów, wezwań modlitewnych i rozważań w połączeniu z oprawą muzyczną.

Jak wyjaśnia prof. Krysiak comiesięczna modlitwa „jest dedykowana Niepodległej, zarówno Niepodległej Polsce jak i niepodległości Europy, czyli Europy wolnej od wpływów, które niszczą korzenie chrześcijańskie i tym samym nie pozwalają na realizowanie w praktyce idei Sługi Bożego Roberta Schumana, o którego rychłą beatyfikację także się modlimy”.

Szef Instytutu zaznacza, że w tym roku modlitwa za Polskę i cały kontynent ma szczególne znaczenie, gdyż zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. „Chcemy prosić Boga o zjednoczenie wszystkich chrześcijańskich polityków i polityków dobrej woli w Europie wokół Sługi Bożego Roberta Schumana, żeby chcieli go naśladować w procesie konstruowania Wspólnoty Narodów Europy w celu zmiany modelu Europy na taki jaki jest zgodny z Wolą Bożej Opatrzności” – zaznacza prof. Krysiak.

Organizatorzy zapraszają do „Modlitwy bez Granic” mieszkańców Warszawy i Polski, działaczy społecznych, władze różnych szczebli i polityków, środowiska kultury i sztuki, a także środowiska naukowe i akademickie.

Robert Schuman (1886-1963) uważany jest za jednego z trzech - obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera - tzw. ojców-założycieli Europy. Był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy.

W 1950 r. wraz z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do francusko-niemieckiego porozumienia w sprawie wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedzająca powstanie Wspólnoty Europejskiej, a później Unii Europejskiej.

Od 2004 r. trwa proces beatyfikacyjny Roberta Schumana. 

tk, lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-12 11:14:03
miniaturka

Licheń: Światowy Dzień Chorego w Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego

W przypadający 27. Światowy Dzień Chorego na wspólnej modlitwie w kaplicy Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego, funkcjonującego przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, zgromadzili się pacjenci, wolontariusze, personel medyczny oraz kapłani.
2019-02-12 11:48:26
miniaturka

Bp Miziński: Dostrzegać brata w chorym człowieku

Jako wierzący mamy obowiązek pochylać się nad chorym człowiekiem, jak zachęca papież Franciszek w ostatnim orędziu. Chodzi o to, aby w tym pochylaniu się nad człowiekiem dostrzegać brata – powiedział wczoraj bp Artur Miziński.
2019-02-12 12:19:05
miniaturka

Tajemnica Objawienia – na FFN-Z

Na najbliższym Forum Filmów Nie-Zwyczajnych (tj. 17.02 o godz 16:00) pokażemy obraz: Tajemnica Objawienia. Spotkanie filmowe tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości jak również wykładowca PWTW.
2019-02-12 12:26:13
miniaturka

Ułaskawienie – premiera filmu J.J.Kolskiego

Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" zaprasza na premierowy pokaz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego - UŁASKAWIENIE.
2019-02-12 12:41:59
miniaturka

UE coraz bardziej agresywnie promuje aborcję oraz ideologię ruchu LGBT

Parlament Europejski przyjął coroczną rezolucję w sprawie sytuacji w zakresie praw podstawowych w Unii Europejskiej w 2017 r.
2019-02-12 12:49:00
miniaturka

Ks. Arkadiusz Okroj biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej

Ks. Arkadiusz Okroj, 51-letni proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.