Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-11-09 11:29
Anna Bajon / KAI

Warszawa: I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków”

I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków” odbędzie się 11 listopada pod patronatem biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Wyruszy ona sprzed kościoła pw. Matki Bożej Jerozolimskiej w Warszawie.

Autor/źródło: Anna Bajon, licencja: CC0

 Trasa pielgrzymki będzie obejmowała miejscowości: Kock, Lublin i Leżajsk. Rozpocznie ją Eucharystia o godz. 7.00 w intencji ojczyzny i narodu żydowskiego. W tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków wprowadzać będzie Symcha Keller, były rabin, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk.

W Kocku pielgrzymi wysłuchają opowieści o niezwykłym życiu „niepokornego Rebego” przy domu jego wnuka, ostatniego cadyka z Kocka. Następnie odwiedzą cmentarz żydowski, gdzie wysłuchają nauk chasydzkich i oddadzą się modlitwie oraz medytacji.

W lubelskim Ośrodku „Brama Grodzka” uczestnicy zaznajomią się z archiwaliami i lokalizacją domu cadyka Widzącego z Lublina. Odbędą spacer po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej. - Odwiedzimy też jesziwę, jak również – jeśli wystarczy nam czasu – ostatnią oryginalną bóżnicę lubelską przy ul. Lubartowskiej. Na cmentarzu przy grobie cadyka oddamy się medytacji, modlitwie psalmami, zaniesiemy indywidualne intencje - zapowiada ks. Andrzej Tulej, delegat Archidiecezji Warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.

W Leżajsku pielgrzymi udadzą się na ohel wielkiego cadyka Elimelecha z Leżajska. Odbędzie się tam wspólne śpiewanie nigunów, czyli pieśni chasydzkich, a także psalmów.

Na I Pielgrzymkę Autokarową „Śladami cadyków” zapisać się można u organizatora – dr. Mariusza Maciaka: mplmac@wp.pl (w temacie wiadomości trzeba wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”

Organizatorem pielgrzymki jest Archidiecezja Warszawska.

Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem, Śladami Cadyków, I Pielgrzymka Autokarowa