Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-24 17:06
S. Zielińska / KAI

Warszawa: Diecezjalny Dzień Młodzieży - 5 tys. młodych w Świątyni Opatrzności Bożej

Nie bójcie się przyjąć Jezusa do waszego życia. To jest sens naszego spotkania - mówił młodym kard. Kazimierz Nycz podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej.

Autor/źródło: flickr.com/W. Łączyński, licencja: CC BY-NC-SA 2.0)

- Niech te słowa, prowadzą nas do świąt wielkanocnych a wszystkich - do głębi wiary. Nie bójcie się, znaleźliście łaskę u Pana" - zachęcał metropolita warszawski.

Pięć tysięcy młodych z ponad 300 parafii archidiecezji warszawskiej wzięło udział w sobotę przed Niedzielą Palmową w spotkaniu w Świątyni Opatrzności Bożej 

Młodzież przywiozła ze sobą wizerunki maryjne czczone w ich parafiach. Spotkanie bowiem odbywało się pod hasłem "Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga" wybranym przez papieża Franciszka. Procesję, w której młodzi nieśli przygotowane przez siebie wizerunki otwierał obraz Matki Bożej Opatrzności, za nim m.in. Matka Boża Królowa Szkół Pobożnych, Matka Boża Bolesna, Nieustającej Pomocy a nawet Matka Boża Harcerska. 

Młodzi wzięli udział we Mszy świętej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wysłuchali też homilii bp. Michała Janochy, który wyjaśniał im co znaczą słowa proroctwa o Jezusie: "lepiej, żeby jeden człowiek umarł za lud, niżby zginął cały naród". - Wielki Post jest po to - mówił bp Janocha, byśmy usłyszeli głos: obudź się. "A my uciekamy w rozrywkę, internet, gry, głośną muzykę, grzech. A Bóg przychodzi tu i teraz. Tylko że nas tu i teraz nie ma" - zauważył.

Przywołał też postać św. Maksymiliana Kolbe, który w obozie w Auschwitz oddał życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. "To obraz sytuacji każdego z nas, który został uratowany na wieczność przez Chrystusa. Chrystus przyjął krzyż żebyśmy mogli żyć na wieki. To jest tajemnica wiary" - mówił bp Janocha.

Biskup pomocniczy roztoczył przed młodymi perspektywę, jak w przyszłości będzie wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej. Opowiedział o świętych, których wizerunki ozdobią Świątynię i będą kierować ku Chrystusowi.

"Gromadzimy się tu u progu wydarzeń, które zadecydowały o naszym losie na wieczność. Każdy z nas został włączony w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa we chrzcie. Uczestniczymy w całym dramacie ludzkości i całego kosmosu - mówił bp Janocha, przypominając młodym, że już wkrótce w Kościele rozpocznie się Triduum Paschalne. "Usłyszymy hymn w którym możemy odnaleźć naszą ciemność i naszą nadzieję. Tu wszystko mówi o tajemnicy Paschy. Jesteś maleńki w kosmosie, ale jesteś wybrany i umiłowany - znalazłeś łaskę u Pana, jak Maryja - dodał bp Janocha.

Kończąc homilię poprosił młodych, by do swoich intencji modlitewnych dołączyli modlitwę za Mateusza z Pieczysk. "Planował tu być, ale wczoraj gdy wracał z drogi krzyżowej potrącił go autobus i jest w śpiączce" - powiedział biskup.

Diecezjalny Dzień Młodzieży już po raz drugi odbywał się w Świątyni Opatrzności Bożej. Spotkanie animowała wspólnota "Mocni w Duchu" oraz młodzi ze wspólnoty "Młodość. Lubię to!". Młodzi wysłuchali świadectw wiary swoich rówieśników, włączali się w śpiew, modlitwę. Z zainteresowaniem obejrzeli współczesne przedstawienie o św. Stanisławie Kostce. Nie brakowało też chwil refleksji i modlitwy.

Młodzi z rąk do rąk podawali sobie olbrzymi krzyż, który przewędrował na ich rękach całą świątynię. Dotykając krzyża modlili się "Jezu, nie chcę się bać". Potem adorowali Najświętszy Sakrament. Każdy mógł podejść blisko ołtarza i młodzi chętnie skorzystali z tej możliwości.

Spotkaniu młodych towarzyszyły „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. W specjalnym namiocie obok Świątyni swoje propozycje dla młodzieży przedstawiły działające w archidiecezji warszawskiej instytucje i środowiska. Młodzi mogli zapoznać się z ofertą szkół katolickich prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowały się też różne wspólnoty formacyjne: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duszpasterstwa akademickie i wiele innych.

archwwa.pl / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: