Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-06 15:17
S. Zielińska / KAI

Warszawa: Centralne Obchody Dnia Judaizmu 2018

W środę 17 stycznia 2018 r. odbędzie się w Warszawie 21. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasło wydarzenia brzmi "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!".

Autor/źródło: pixabay, condesign, licencja: CC0

Wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim, liturgia Słowa pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w stołecznej bazylice archikatedralnej, modlitwa o pokój na terenie warszawskiego getta, panele dyskusyjne w Muzeum POLIN, wystawy oraz obecność wyjątkowych gości - tak zapowiadają się obchody 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Dzień Judaizmu w 2018 r. obchodzony będzie pod hasłem "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!" (Iz 57, 19). Ze strony żydowskiej weźmie w nim udział znany kantor Symcha Keller - przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Naczelny Rabin RP – Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce oraz inne osobistości. Gospodarzem obchodów jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a są one organizowane przez Radę Episkopatu ds. Dialogu Religijnego, której przewodniczy bp Rafał Markowski.

W przeddzień Dnia Judaizmu, 16 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście wystąpi Symcha Keller. Będzie to śpiew psalmów wraz z komentarzem. Uczestniczyć będzie młodzież chrześcijańska i żydowska. Przewidywany jest też wykład o niezwykle bogatej historii Żydów w Warszawie.

Główne obchody Dnia Judaizmu rozpocznie 17 stycznia o godz. 10.00 wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów na cmentarzu żydowskim na Powązkach. Jest to drugi co do wielkości w Polsce cmentarz żydowski (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Nekropolia zajmuje 33,5 ha i znajduje się tam ok. 200 tys. nagrobków (macew) stanowiących jeden z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.

Następnie ok. godz. 11.00, najprawdopodobniej przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie, będzie miała miejsce wspólna modlitwa o pokój.

Z kolei w godz. 11.00-13.00 w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się sympozjum skoncentrowane wokół tematu Dnia Judaizmu: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!". Poprowadzi je prof. Jan Grosfeld.

Najważniejszym elementem obchodów Dnia Judaizmu będzie o godz. 17.00 liturgia Słowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. W jej ramach zostaną wygłoszone komentarze do biblijnych czytań: chrześcijański i żydowski. W nabożeństwie wezmą udział biskupi i duchowni z obu warszawskich diecezji, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci świata kultury i liczni wierni.

Warszawskim obchodom Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce towarzyszyć będą wydarzenia o charakterze artystycznym i edukacyjnym. Będą to m.in. projekcje filmów o tematyce żydowskiej, koncerty, panele dyskusyjne. Zorganizowane zostaną także specjalne warsztaty dla nauczycieli religii oraz historii pt. "Chrześcijańskie spotkania z judaizmem".

W sobotę 20 stycznia w Synagodze Nożyków odbędzie się spotkanie na zakończeniu szabatu z Hawdalą. W niedzielę 21 stycznia, wzorem ubiegłych lat, będzie dzień otwarty w warszawskich synagogach: Nożyków i Ec Chaim.

Warto przypomnieć, że Warszawa w okresie międzywojennym była światowym centrum kultury diaspory żydowskiej. Stolicę Polski zamieszkiwała największa gmina Żydowska w Europie. Skupiała ona ponad 30% wszystkich mieszkańców miasta, czyli ponad 300 tys. osób. W książce "Walka bez cienia nadziei" znany historyk Israel Gutman pisał: "W Warszawie, która ustępowała liczbą ludności żydowskiej tylko Nowemu Jorkowi, rozwijało się żydowskie życie, które było zarówno tradycyjne, jak twórcze, konserwatywne religijne, jak i narodowe". Tu działało najwięcej pisarzy, poetów i dziennikarzy tworzących w jidysz.

***

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Zgodnie z założeniami Episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

- Dzień Judaizmu to jest dzień, który przeżywamy wewnątrz Kościoła, a który stanowi refleksję na temat naszych wspólnych korzeni i źródeł naszej historii. Pragnę, aby Dzień Judaizmu, przynosił jak najwięcej dobra, świadomości wspólnych źródeł, ale też wspólnego celu – deklaruje bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Przewodniczący Komitetu, bp fał Markowski podkreśla, że "wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom".

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w styczniu 1998 r. w Warszawie. W międzyczasie Dni te organizowane były w największych polskich miastach. Ubiegłoroczne jubileuszowe ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu miały miejsce w Kielcach, a najbliższe, 17 stycznia 2018 r., zorganizowane zostaną ponownie w stolicy.

Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem Rady Konferencji Episkopatu ds. Dialogu Religijnego przewodniczy bp Rafał Markowski. W jego skład wchodzą: ks. Tomasz Adamczyk (sekretarz), Monika Adamczyk-Grabowska CFSF, ks. Wiesław Dawidowski OSA, prof. Jan Grosfeld, ks. prof. Łukasz Kamykowski, ks. Grzegorz Michalczyk, Ryszard Montusiewicz, ks. prof. Jerzy Stranz, Barbara Sułek-Kowalska, ks. prof. Alfred Wierzbicki i prof. Sławomir Żurek. Natomiast prace komisji przygotowawczej XXI Dnia Judaizmu w Archidiecezji Warszawskiej koordynuje ks. dr Andrzej Tulej.

mp / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-06 13:54:29
miniaturka

XII Dni Jana Pawła II w Krakowie

Po raz dwunasty ludzie Kościoła, nauki i sztuki - hierarchowie, profesorowie akademiccy, artyści poddadzą refleksji temat: „Prawa człowieka i prawa narodów", odnosząc go do nauki Kościoła powszechnego i Jana Pawła II.
2017-11-06 14:28:04
miniaturka

Oświadczenie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich dot. handlu w niedziele

Rada Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wydała oświadczenie popierające inicjatywę obywatelską dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę.
2017-11-06 15:00:23
miniaturka

Festiwal Serc w Krakowie

Dziś, 6 listopada, w podziemiach krakowskiej Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, odbył się briefing prasowy, na którym przedstawione zostały szczegóły obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.
2017-11-06 15:52:17
miniaturka

Warszawa: nuncjusz apostolski odwiedził Centrum Formacji Misyjnej

Przedstawiciel Ojca Świętego, na zaproszenie bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, odwiedził 6 listopada Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
2017-11-06 18:17:30
miniaturka

Papież u św. Marty: Bóg wierny mimo naszego nieposłuszeństwa

Kiedy Bóg daje jakiś dar, jest on nieodwołalny. Bóg nie daje go dzisiaj po to, żeby jutro odebrać. Kiedy powołuje, to wezwanie pozostaje na całe życie. - mówił Papież w homilii podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-11-06 18:47:42
miniaturka

Koszalin: Dom Miłosierdzia Bożego w kłopotach finansowych

Koszalińskie stowarzyszenie Dom Miłosierdzia Bożego, którego drzwi dniem i nocą są otwarte dla potrzebujących materialnej, psychologicznej czy duchowej pomocy, tym razem samo jest w tarapatach finansowych.