Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-24 10:49
JR / PAP

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie - powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.

Autor/źródło: PAP

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, co GIS robi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu Delta koronawirusa.

W środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło przed kolejną falą pandemii COVID-19. W jej ocenie szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

W środę wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażenia wariantem Delta.

Odnosząc się do informacji o możliwości kolejnej fali zakażeń, Saczka zapewnił, że „inspekcja sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji”. Dopytywany, w jaki sposób, odpowiedział: „W taki sposób, że identyfikujemy, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych”. Poinformował, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant Delta koronawirusa, nie wzrasta znacząco.

„Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie” – powiedział Saczka.

„Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie - odpukać - jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia” – zauważył.

Mówiąc o odnotowanym w ostatnim czasie wzroście zakażeń właśnie tym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii, wskazał, że dotyka on głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Saczka pytany był także, czy jest możliwość powrotu do niektórych obostrzeń epidemiczno-sanitarnych w Polsce. „Sytuacja może się zmienić, może nie koniecznie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. W naszych prognozach, w naszych analizach, my nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje” – wskazał.

„Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głownie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się" – mówił kierujący GIS.

„Tak jak powiedziałem wcześniej: mutacje krążą w naszym społeczeństwie. To, że dzisiaj mówimy o mutacji Delta, czyli poprzednio indyjskiej, ale mamy też mutacje Gamma – brazylijską, czy Beta – południowoafrykańską, one też się u nas pojawiają i krążą. Obok tych mutacji zawsze może się pojawić kolejna mutacja. Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego” – zaznaczył.

W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informując, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że na całym świecie dochodzi do różnych mutacji koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów wymienił wariant Delta Plus z Indii. Przypomniał, że w Polsce uruchomiony został system monitorowania mutacji.

Kraska poinformował, że mutacji Gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu Delta – we wtorek 90, a w środę 96, wariantu Beta – we wtorek 36, w środę 38. Ponadto wiceszef MZ poinformował, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-24 09:53:48
miniaturka

Polityka czy troska o zbawienie? Dlaczego biskupi USA dyskutują o Eucharystii?

„Ci, którzy sugerują, że chodzi tu o «politykę» są albo niedoinformowani, albo celowo wprowadzają Kościół i łatwowierną część mediów w błąd” – pisze George Weigel, odnosząc się do prac amerykańskiego episkopatu nad dokumentem na temat Eucharystii. Dlaczego tamtejszy Kościół go potrzebuje?
2021-06-24 10:17:00
miniaturka

Rzeczniczka Białego Domu o wierze Bidena: To jego sprawa prywatna

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki odniosła się 21 czerwca do sprawy przyjmowania Komunii św. przez prezydenta i do jego poglądów nt. aborcji. Podobnie jak on sam to wyraził po zapowiedzi biskupów, że przygotują dokument nt. Eucharystii, podkreśliła, że „wiara (prezydenta) jest jego sprawą prywatną”.
2021-06-24 10:25:39
miniaturka

Polityka antynikotynowa, czyli czy papierosy będą droższe?

W pułapkę nikotynizmu wpada się w wieku młodzieńczym, a 60 proc. nastolatków w Polsce ma inicjację tytoniową za sobą. Wiele badań wskazuje, że im wyższa cena wyrobów tytoniowych, tym mniej ich użytkowników w każdym wieku. Czy w Polsce jest przestrzeń na podwyższanie cen wyrobów zawierających tytoń? Czy należy wprowadzać programy redukcji szkód w oparciu o produkty bezdymne?
2021-06-24 10:51:10
miniaturka

RPO powinien stać po stronie prawa i ludzi, a nie partii

„Nie sądzę, żeby filozofia, którą prezentuję, zadowalała tych, którzy rzecznika będą wybierać. Ale mam nadzieję, że może się przydać temu, który w końcu zostanie wybrany” – pisze Marek Jurek, odnosząc się do opinii, że to on powinien zostać Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
2021-06-24 11:14:00
miniaturka

Rodzice odmówili aborcji. Mówią, że ich mała Ola jest lekarstwem na egoizm świata

W piątym miesiącu ciąży u Oli zdiagnozowano wodogłowie. Lekarz prowadzący proponował tylko aborcję. Dziś Ola ma sześć lat i rozwija się mimo niepełnosprawności. Świadectwo rodziców Oli to jeden z reportaży nt. osób, które mogły zostać zabite poprzez aborcję, ale żyją i cieszą się życiem.
2021-06-24 12:58:40
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii wstępnie podsumowała działalność. Prowadzi 330 spraw

Państwowa Komisja ds. Pedofilii (PKDP) prowadzi 330 spraw indywidualnych, zbadała także akta z 262 prawomocnie zakończonych skazaniem postępowań sądowych. W 97 spośród spraw indywidualnych jako sprawca została wskazana osoba duchowna.