Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-18 12:23
JR

Walka o obronę życia to walka o przyszłość naszego człowieczeństwa

Nie bardzo rozumiem „światłych” katolików, a zwłaszcza księży, którzy banalizują tę rzeczywistość, próbują jak mantrę powtarzać słowa o porozumieniu i dialogu. (…) To nie jest czas na kompromisy. To jest walka – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, komentując manifestacje proaborcyjne.

Autor/źródło: YouTube / Radio Maryja

W rozmowie z Jakubem Pacanem dla „Tygodnika Solidarność” ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się do strajków wywołanych wyrokiem TK dotyczącym aborcji eugenicznej. Podkreślił, że wydarzenia związane ze Strajkiem Kobiet i atakami na kościoły nie mają podłoża tylko kulturowego. 

„Trzeba do interpretacji tych zdarzeń czegoś więcej niż perspektywa socjologiczna czy kulturowa. To, co się dzieje, ma znamiona walki ze Złem osobowym, po prostu z szatanem, nieprzyjacielem człowieka. Wiem, że taka opinia nie może być w pewnych kręgach popularna, bo brzmi tak anachronicznie. Ale przecież w minionym wieku zdarzyły się takie epizody historii, mam na myśli oba totalitaryzmy, które nie dadzą się zinterpretować do końca wyłącznie ambicjami politycznymi, utopiami, żądzą władzy, paranoją… To tylko przejawy Zła o charakterze fundamentalnego sprzeciwu wobec Boga. I dlatego i tam, i tu tak naprawdę pierwszym atakowanym jest sam Bóg Miłości. Musimy to mieć na uwadze”.

Zauważył, że już Księga Rodzaju wskazuje na manipulacje szatana. Tutaj w swojej inteligencji skierował on ataki na kościoły, chociaż wyrok został wydany przez Trybunał Konstytucyjny.

„Teraz kusiciel znów przekonuje, że Bóg jest despotą, że Kościół jest instytucją zniewalającą człowieka. Dlaczego? Bo ma odwagę głosić, że życie ludzkie, każdego człowieka jest wartością, że trzeba to życie chronić… Bo ma odwagę być jedynym autentycznym przyjacielem człowieka. Cóż, w tej samej Warszawie, w której padły słowa: «człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa», dzisiaj dokonuje się próba odczytania człowieka wbrew Chrystusowi. Ale finał tego nie może być inny – prowadzi nieuchronnie do samozagłady człowieka”.

Ks. Bortkiewicz zaznaczył, że w kwestii ochrony życia nie ma miejsca na kompromisy. To jest przestrzeń, w której trzeba walczyć o zwycięstwo prawdy.

„Nie bardzo rozumiem «światłych» katolików, a zwłaszcza księży, którzy banalizują tę rzeczywistość, próbują jak mantrę powtarzać słowa o porozumieniu i dialogu. Powiedzmy wprost za św. Pawłem: «Cóż bowiem ma wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym?». To nie jest czas na kompromisy. To jest walka, do której jako chrześcijanie jesteśmy wezwani. Warunkiem zwycięstwa musi być świadomość tego, o co i jak toczy się ta walka”.

To walka, która wymaga nie tylko wielkiego zaangażowania modlitewnego, ale także wspólnotowego działania.

„Najważniejszą sprawą będzie w tej chwili modlitwa o wiarę i pomoc Boga, świadectwo opowiedzenia się za życiem, a zarazem za Kościołem i Chrystusem, oraz męstwo – które będzie tworzyło mocne sumienia, zdolne sprzeciwić się złu. Jest wielka praca przed nami. Potrzebna jest nam nowa solidarność, oparta na Ewangelii, której wyrazem jest poniesienie brzemion najsłabszych, bo nienarodzonych, ale też niesienie brzemion tych, którzy zmagają się z decyzjami wobec lęku i niepewności jutra. Jest potrzebne dzielenie brzemion z tymi, którzy walczą dziś o obronę życia. Bo to jest walka o przyszłość naszego narodu, ale jeszcze bardziej naszego człowieczeństwa”.

Źródło: „Tygodnik Solidarność” nr 47/2020

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-18 12:18:47
miniaturka

Kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie?

Przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia – przyznał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.
2020-11-18 12:34:42
miniaturka

Media społecznościowe to nie droga do nieba

Dlaczego ludzie tak łatwą wierzą we wszystko, co podają media społecznościowe? Fałszywe memy, fake newsy, a nawet podrobione konta, o czym przekonały się ostatnio prawosławne mniszki, stają się „normalnością” w social media.
2020-11-18 13:13:18
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Łzy są przejmującym obrazem smutku Jezusa. Ten, kto kocha, ten zna smak łez. Łzy Jezusa są także prorockim znakiem, który ma wstrząsnąć jego świadkami. Pobudzić do refleksji, skruszyć serce. Ludzka pycha powoduje nieraz zamknięcie serca na dar łaski, na dar obecności. I wtedy Bóg płacze.
2020-11-18 13:53:03
miniaturka

Ks. Daniel Galus ma powstrzymać się od publicznego sprawowania kapłańskich funkcji

Ks. Daniel Galus, przebywający na terenie tzw. Pustelni w Czatachowej otrzymał nakaz odbycia rekolekcyjnego odosobnienia oraz rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej. Ponadto ma powstrzymać się od publicznego sprawowania kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.
2020-11-18 14:41:55
miniaturka

Konsekwentna realizacja planu wzrostu rentowności Grupy PGE

Dyscyplina kosztowa i optymalizacja wydatków wprowadzona przez Zarząd PGE w skali całej Grupy PGE zaczyna przynosić pierwsze widoczne efekty finansowe. Zgodnie z założeniami nowej Strategii w nadchodzących latach wartość Grupy będzie budowana w oparciu o segment dystrybucji oraz dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.
2020-11-18 14:53:06
miniaturka

Wybieram miłość! Ruszyła akcja na rzecz kobiet

Wsparcie psychologiczne, opieka zdrowotna, edukacja seksualna i doradztwo dla kobiet, to tylko niektóre obszary pomocy, jakie zostaną wdrożone w ramach akcji #wybieram miłość. – Chcemy, aby oferowana kobietom pomoc była realna, a nie wirtualna – zapewnia prawniczka Ewa Sztreker, inicjatorka akcji.