Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-20 13:39
mk

W wieku 93 lat zmarł Joe Scheidler, amerykański „ojciec chrzestny działań pro-life”

Obroną życia zajął się w 1973 roku, tuż po wyroku sądu najwyższego, w wyniku którego aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. „To była potworność – to było wielkie kłamstwo. Nie ma „konstytucyjnego prawa” do zabijania dzieci” – wspominał później.

Autor/źródło: Pro-Life Action League

„Pracowałem wtedy jako księgowy w firmie zajmującej się public relations i po prostu musiałem rzucić pracę i zająć się ochroną życia w pełnym wymiarze godzin” – opowiadał w rozmowie z Catholic News Agency w 2011 roku.

„Wynająłem niedrogie, małe biuro zaledwie jedną przecznicę od mojego domu i zacząłem. W tamtych czasach można było pójść do kliniki, aby porozmawiać z dziewczętami i odwieść lekarzy od aborcji. Rozdawaliśmy tysiące ulotek, a potem zaczynaliśmy kręcić filmy o tym, co robiliśmy ” – wspominał Joseph M. Scheidler.

W 1980 roku założył organizację Pro-Life Action League. Był inicjatorem protestów przed klinikami aborcyjnymi i pierwszym zwolennikiem wykorzystywania wielkoformatowych zdjęć, przedstawiających nienarodzone dzieci, zabite w wyniku aborcji. Chociaż strategia ta była i jest krytykowana – także przez część środowisk pro-life – Scheidler, argumentował, że prawda o tym, co faktycznie dzieje się podczas aborcji, jest systematycznie ukrywana przed amerykańską opinią publiczną.

W informacji o śmierci 93-letniego lidera założona przez niego organizacja nazwała go „ojcem chrzestnym działań pro-life”.

„Joe zmarł dziś rano spokojnie, otoczony rodziną, z której był tak dumny. Niech spoczywa w pokoju” – napisała w poniedziałek 18 stycznia Pro-Life Action League.

Cytowany przez Chicago Sun-Times polityk Dan Lipinski nazwał J. Scheidlera pochwalił Scheidlera za „zwrócenie uwagi na prawa, które wykluczają nienarodzone dzieci spod ochrony konstytucji”. Dodał, że „jego wysiłki, mające na celu edukację społeczeństwa i protestowanie przeciwko zabijaniu nienarodzonych dzieci, wzbudziły podziw milionów Amerykanów w całym kraju”.

Źródła: Catholic News Agency, Chicago Sun-Times

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-20 12:43:54
miniaturka

Gdzie leżą źródła tożsamości europejskiej? Wykład prof. Marka Cichockiego

Zamiast poszukiwać naszych korzeni na osi horyzontalnej powinniśmy zbadać napięcie przebiegające od łacińskiego Południa po barbarzyńską Północ – taką tezę stawia prof. Marek Cichowski w swoim wykładzie. Odbędzie się on 21 stycznia o 14.30 i będzie transmitowany w internecie.
2021-01-20 12:56:50
miniaturka

Korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień! Po seniorach osoby przewlekle chore

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień – etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c – przedstawiciele służb państwowych – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-01-20 12:57:38
miniaturka

„Wierzyć w Chrystusa znaczy pragnąć jedności”. Pięć cytatów Jana Pawła II o jedności

Obchodzimy właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9). Co Jan Paweł II mówił na temat jedności? Oto pięć cytatów z encykliki „Ut unum sint”.
2021-01-20 14:11:44
miniaturka

MSZ chce nadać Polakowi, przebywającemu w angielskim szpitalu, status dyplomatyczny

Poinformował o tym na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. „Jestem bardzo wdzięczna za ten gest i za wcześniejszą szybką reakcję z zapewnieniem transportu. Mam nadzieję, że działania będą szybkie!” - skomentowała siostra pacjenta.
2021-01-20 14:39:42
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzielna Rzymianka inspirująca największych pisarzy chrześcijańskich. Pisali o niej św. Ambroży, św. Augustyn, św. Hieronim, papież św. Damazy, papież św. Grzegorz I Wielki i wielu innych... Kto? Św. Agnieszka, dzisiejsza patronka.
2021-01-20 15:04:48
miniaturka

Odpowiednie finansowanie i współpraca kluczowe dla Europejskiego Zielonego Ładu

Idące w setki miliardów złotych koszty transformacji energetycznej, problem niskiej emisji oraz potrzeba współpracy na wielu poziomach - m.in. na te zagadnienia zwracali uwagę uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP nt. samorządowego wymiaru Europejskiego Zielonego Ładu.