Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-13 10:14
AC / KAI

W tym roku Środa Popielcowa będzie inna niż zwykle. Co się zmieni?

W związku z pandemią koronawirusa Watykan wydał notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać w Środę Popielcową. Jak będzie wyglądał początek Wielkiego Postu w 2021 roku?

Autor/źródło: pixabay, debowscyfoto

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. W tym roku przypadnie ona 17 lutego.

Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując tylko jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz”. Nie będzie ona wygłaszana do każdego z osobna.

„Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów” – czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.bDokument podpisali prefekt- kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

za: st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: