Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-21 08:20
MG / Nowy Świat 24

W trosce o środowisko Niemcy chcą wydobyć i zniszczyć zatopioną w morzach amunicję

Morze Bałtyckie i Północne skrywa około 1,6 miliona ton starej wojskowej amunicji. Zatopione „żelastwo” powoli koroduje, zagrażając w przyszłości środowisku naturalnemu.

Autor/źródło: Nowy Świat 24

Liczni eksperci zgadzają się, że konieczne jest jej jak najszybsze wydobycie i utylizacja, gdyż stanowi ona potencjalne źródło niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Claus Böttcher z jednostki specjalnej, amunicji na morzu Ministerstwa Środowiska Szlezwiku-Holsztynu mówi wprost – „Amunicja na Morzu Północnym i Bałtyckim stanowi różnorodne zagrożenie dla ludzi i środowiska”. Patrząc wstecz, jak obchodzono się z tego typu śmieciami, widzi się, że pierwsze raporty z dochodzenia w sprawie zrzutu amunicji broni chemicznej do morza zostały złożone już w latach 1969-71.

Niebezpieczne odpady

Konsekwencje dla ekosystemu, łańcucha pokarmowego, a tym samym dla zdrowia ludzi, płynące z zatopienia takich „wojskowych śmieci” w morzu omówił Edmund Maser z Instytutu Toksykologii i Farmakologii dla przyrodników Uniwersytetu Medycznego w Szlezwiku-Holsztynie. Przedstawił badania, które jasno wykazały, że stężenie pierwiastków materiałów wybuchowych w małżach jest tym wyższe, im bliżej znajdują się one zatopionych min. Ponieważ te materiały są toksyczne i rakotwórcze, stanowią zagrożenie dla ludzi spożywających takie skażone owoce morza. W związku z tym istotne jest jak najszybsze oczyszczenie mórz z zalegającej tam amunicji.

To tylko część artykułu. Z całością zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.plźródło: www.nowyswiat24.com.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-20 15:49:51
miniaturka

W sobotę Marsz dla Życia we Włoszech – 40 lat po aborcyjnym referendum

W przyszłą sobotę na Forach Cesarskich w Rzymie odbędzie się ogólnokrajowy Marsz dla Życia. W tym roku jest on silnie zainspirowany niedawnym przemówieniem papieża na tzw. stanach generalnych o kryzysie demograficznym we Włoszech. Franciszek podkreślił, że społeczeństwo, które nie przyjmuje życia, przestanie istnieć.
2021-05-21 08:43:03
miniaturka

Filipińscy jezuici uratowali 35 noworodków z płonącego szpitala

Filipińscy jezuici zaryzykowali życie, aby uratować z płonącego szpitala w Manili 35 noworodków. „Nie zważając na własne bezpieczeństwo, przy zerowej widoczności, wyciągali niemowlęta pozostawione w gęstym dymie” – napisał na Facebooku jezuita o. Marlito Ocon.
2021-05-21 08:53:14
miniaturka

Opat trapistów: lęk przed covidem może dać początek modlitwie

Tak jak apostołowie jesteśmy w łodzi pośród burzy. Taką burzą jest pandemia - z tego może zrodzić się modlitwa, wołanie do Boga: „Panie, ratuj nas!”, o ile tylko porzucimy fałszywe mniemanie o samowystarczalności
2021-05-21 09:54:42
miniaturka

Kolejny rekord PKO Banku Polskiego - 5,5 miliona aktywnych IKO

Najpopularniejsza w Polsce aplikacja bankowa IKO, należąca do PKO Banku Polskiego, odnotowała kolejny rekord. Liczba aktywnych aplikacji przekroczyła już 5,5 miliona.
2021-05-21 10:27:09
miniaturka

Małe dzieci jako żywe tarcze. Jak król Maroka wykorzystuje biedę własnych podwładnych

„Dzieci miały służyć jako obrazek dramatu humanitarnego, ale dość szybko okazało się, że upominają się o nie rodzice, a one same opowiadały, jak zostały oszukane, zwabione i przewiezione do Ceuty” – pisze na DoRzeczy.pl Małgorzata Wołczyk.
2021-05-21 10:34:57
miniaturka

12 niemieckich apostołek. Kolejna akcja na drodze do schizmy

W Niemczech zorganizowano koleją akcję, która uderza w nauczanie Kościoła. Po błogosławieniu par homoseksualnych przyszedł czas na upominanie się o kapłaństwo kobiet. 12 kobiet w 12 kościołach głosiło podczas Mszy św. kazanie, co jest niezgodne z zasadami kościelnymi.