Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-03-07 12:50
AC / eb/ KAI

W Tarnowie powstaje Gaj Sprawiedliwych

Obok tarnowskiej Bimy powstanie Gaj Sprawiedliwych, upamiętniający i uhonorowujący Tarnowian odznaczonych tytułem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - najwyższym, państwowym, izraelskim odznaczeniem dla osób nienależących do Narodu Żydowskiego.

Autor/źródło: Marek Lojtek, licencja: CC BY

W mieście zainaugurowano powstanie Gaju Sprawiedliwych.

„Taka inicjatywa powinna być w każdym mieście i miasteczku, dlatego, że nie potrafimy sobie wyobrazić, ile siły i bohaterstwa trzeba było mieć, żeby ratować ludzi. Dziś, kiedy ktoś upada na ulicy i ludzie go omijają to mówimy, że to jest znieczulica, ale kiedy trzeba było ratować dziecko z innej religii i narodu i w tych okolicznościach ryzykować swoje życie, to wszystkie słowa, które powiemy nie wystarczą, to za mało” - powiedział podczas uroczystości kantor Symcha Keller.

Gaj powstaje na wzór miejsca, które jest w Jerozolimie. Zostanie posadzony w październiku podczas żydowskiego Święta Szałasów. Będzie to 18 drzew owocowych. W ramach projekty opracowane zostaną biografie Tarnowskich Sprawiedliwych. Będzie też konferencja naukowa. Zaplanowano również lekcje z młodzieżą tarnowskich szkół ponadpodstawowych pt. "Sprawiedliwi jako postawa uniwersalna- Czy trudno być sprawiedliwym w XXI wieku?"

Wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata byli mieszkańcy Tarnowa: Józef Banek, Franciszka Dynowska, Janina Filozof-Wałęga, Julian Gawełczyk, Helena Góralewicz, Jadwiga Paulina Jeż, Mieczysław Kobylański, Edward Lehnert, Józefa Niedojadło, Jerzy Poetschke, Alina Śliwowa-Kowoczyńska, Stanisława Suska, Józef Szczur, Joanna Tecko, Jan Wodnicki, Bronisław Zaczkiewicz, Julius Madritsch - "tarnowski Schindler". Im oddano hołd podczas inauguracji Gaju Tarnowskich Sprawiedliwych.

eb / Tarnów


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Tarnów, Gaj, Gaj Sprawiedliwych